reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Náboženství a okultismus
Maria Campina: Má rumunská královna bílé magie nadpřirozené schopnosti?
Filip Appl
od Filip Appl 28.5.2019
4.0tis
378
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Zlaté řetězy, prsteny s drahými kameny a život v luxusu na straně jedné. Na straně druhé magické rituály, různé druhy věštění a pomoc lidem, kteří už se jinak nemají kam obrátit.

Takový je podle všeho obrázek rumunské čarodějnice a věštkyně Marie Campiny. Jde jen o promyšlený obchodní záměr, nebo má opravdu magické nadání?

Málokterá evropská země má takovou tradici v lidové magii a čarodějnictví jako Rumunsko. Říká se, že prakticky každá vesnice a každé město má svou čarodějnici nebo rovnou celou jejich komunitu. A to navzdory tomu, že v minulých staletích bylo čarodějnictví pronásledováno a mnoho zpravidla nevinných žen končilo na mučidlech, v řekách a na hranicích.

V současnosti je však situace jiná. V Rumunsku jsou lidé věnující se magii a čarodějnictví běžní a často velmi vážení. S pomocí údajných tajemných schopností tito lidé míchají lektvary, vyrábí nejrůznější amulety, léčí rány a nemoci a v neposlední řadě také věští budoucnost z ruky, karet, křišťálové koule či jiných propriet.

A také mají svou neoficiální královnu. Maria Campina, postarší dáma žijící na severu rumunského hlavního města Bukurešti toho má za sebou prý mnoho. Opravdu svými schopnostmi zapůsobila i na ženu bývalého diktátora?

Maria Campina

VĚŠTÍ I ŽENĚ DIKTÁTORA

Rumunský diktátor Nicolae Ceausescu (1918–1989) se do dějin zapisuje jako člověk, který se v 60. letech snaží oddalovat Rumunsko ze sféry vlivu SSSR. Zároveň je ale mužem, který obsazuje klíčové postavy svými příbuznými a přáteli, nekompromisně potírá opozici a dostává svou zemi na hranici ekonomického kolapsu.

Celý život navíc trpí strachem z nadpřirozena a na školách dokonce kvůli tomu zakazuje výuku psychologie. Současně s tím však jeho rodina (především pak jeho manželka Elena) udržuje blízké styky s rumunskou čarodějnicí a šamankou Mamu Omidu a údajně také se zmíněnou Marií Campinou.

Ta prý Eleně pravidelně věští, stará se na dálku o zdraví její a jejího manžela a učí ji také, jak se bránit před nepříznivými magickými vlivy. „Několik měsíců před smrtí manželů Ceausescových jim Maria Campina předpověděla krveprolití, což Elenu rozčílilo,“ uvádí rumunský deník Liber Tatea.

Elena Ceausescu

MISTRYNĚ BÍLÉ MAGIE

Po pádu rumunského diktátora a později po rozpadu celého východního bloku začíná Maria Campina své tajemné schopnosti, které údajně podědila po svých předcích, uplatňovat v rámci výnosného podnikání. Stává se důležitou součástí čarodějné komunity v Bukurešti a postupně se vypracuje na její samozvanou královnu.

Věnuje se prý především tzv. bílé magii. S její pomocí údajně dokáže vyléčit prakticky jakýkoliv neduh, vzbudit v někom lásku či odstranit z člověka kletbu. K tomu využívá nejrůznějších rituálů i klasických propriet lidové magie jako jsou nejrůznější bylinky, med či voda.

Dochází také do domů, které očišťuje od zlých duchů a energií. Rumunská vláda její činnost, podobně jako činnost stovek dalších čarodějnic po celé zemi, toleruje a dokonce přistupuje k jejímu zdanění. Jakou má Marie Campina pověst dnes?

Rumunské vědmy jsou mezi lidmi stále velmi oblíbené.

ZÁZRAKY NA POČKÁNÍ?

Faktem je, že věhlas čarodějnice už dávno překročil hranice Rumunska. „Té ženě se podařilo něco neuvěřitelného. Postavila moderní podnikání na starých rituálech pocházejících z jejího etnického původu. Jejich zvyky jsou stejné jako před 100 lety,“ upozorňuje například slovenská fotografka Lucia Sekerková, které se k ní podařilo proniknout.

Sekerková poukazuje na její nebývalé bohatství a zároveň na obratnost s jakou dokáže přesvědčit o svých tajemných schopnostech. Ostatně povídá se, že její zrak prohlédne až do nitra každého člověka. Jedinými důkazy jsou ovšem tvrzení lidí, kterým údajně pomohla.

Mnozí hovoří o zázračném vyléčení či o přesném vyplnění všech jejích předpovědí. Proti tomu však stojí skeptické hlasy, které poukazují na řadu skandálů a tvrdí, že rumunské čarodějnice jsou jen obratné podvodnice a manipulátorky, které využívají utrpení obyčejných lidí.

Mají pravdu? Nebo je Marie Campina navzdory své výstřednosti obdařena skutečnou mystickou silou?

Filip Appl

Foto: www.reddit.com, vice.com, www.thoughtco.com, www.reuters.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 3.0tis
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 2.8tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.3tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]