Skip to content

Maria Campina: Má rumunská královna bílé magie nadpřirozené schopnosti?

Zlaté řetězy, prsteny s drahými kameny a život v luxusu na straně jedné. Na straně druhé magické rituály, různé druhy věštění a pomoc lidem, kteří už se jinak nemají kam obrátit. Takový je podle všeho obrázek rumunské čarodějnice a věštkyně Marie Campiny. Jde jen o promyšlený obchodní záměr, nebo má opravdu magické nadání?

Málokterá evropská země má takovou tradici v lidové magii a čarodějnictví jako Rumunsko. Říká se, že prakticky každá vesnice a každé město má svou čarodějnici nebo rovnou celou jejich komunitu. A to navzdory tomu, že v minulých staletích bylo čarodějnictví pronásledováno a mnoho zpravidla nevinných žen končilo na mučidlech, v řekách a na hranicích.

V současnosti je však situace jiná. V Rumunsku jsou lidé věnující se magii a čarodějnictví běžní a často velmi vážení. S pomocí údajných tajemných schopností tito lidé míchají lektvary, vyrábí nejrůznější amulety, léčí rány a nemoci a v neposlední řadě také věští budoucnost z ruky, karet, křišťálové koule či jiných propriet.

A také mají svou neoficiální královnu. Maria Campina, postarší dáma žijící na severu rumunského hlavního města Bukurešti toho má za sebou prý mnoho. Opravdu svými schopnostmi zapůsobila i na ženu bývalého diktátora?

Maria Campina
VĚŠTÍ I ŽENĚ DIKTÁTORA

Rumunský diktátor Nicolae Ceausescu (1918–1989) se do dějin zapisuje jako člověk, který se v 60. letech snaží oddalovat Rumunsko ze sféry vlivu SSSR. Zároveň je ale mužem, který obsazuje klíčové postavy svými příbuznými a přáteli, nekompromisně potírá opozici a dostává svou zemi na hranici ekonomického kolapsu.

Celý život navíc trpí strachem z nadpřirozena a na školách dokonce kvůli tomu zakazuje výuku psychologie. Současně s tím však jeho rodina (především pak jeho manželka Elena) udržuje blízké styky s rumunskou čarodějnicí a šamankou Mamu Omidu a údajně také se zmíněnou Marií Campinou.

Ta prý Eleně pravidelně věští, stará se na dálku o zdraví její a jejího manžela a učí ji také, jak se bránit před nepříznivými magickými vlivy. „Několik měsíců před smrtí manželů Ceausescových jim Maria Campina předpověděla krveprolití, což Elenu rozčílilo,“ uvádí rumunský deník Liber Tatea.

Elena Ceausescu
MISTRYNĚ BÍLÉ MAGIE

Po pádu rumunského diktátora a později po rozpadu celého východního bloku začíná Maria Campina své tajemné schopnosti, které údajně podědila po svých předcích, uplatňovat v rámci výnosného podnikání. Stává se důležitou součástí čarodějné komunity v Bukurešti a postupně se vypracuje na její samozvanou královnu.

Věnuje se prý především tzv. bílé magii. S její pomocí údajně dokáže vyléčit prakticky jakýkoliv neduh, vzbudit v někom lásku či odstranit z člověka kletbu. K tomu využívá nejrůznějších rituálů i klasických propriet lidové magie jako jsou nejrůznější bylinky, med či voda.

Dochází také do domů, které očišťuje od zlých duchů a energií. Rumunská vláda její činnost, podobně jako činnost stovek dalších čarodějnic po celé zemi, toleruje a dokonce přistupuje k jejímu zdanění.

Jakou má Marie Campina pověst dnes?

Rumunské vědmy jsou mezi lidmi stále velmi oblíbené.
ZÁZRAKY NA POČKÁNÍ?

Faktem je, že věhlas čarodějnice už dávno překročil hranice Rumunska. „Té ženě se podařilo něco neuvěřitelného. Postavila moderní podnikání na starých rituálech pocházejících z jejího etnického původu.

Jejich zvyky jsou stejné jako před 100 lety,“ upozorňuje například slovenská fotografka Lucia Sekerková, které se k ní podařilo proniknout. Sekerková poukazuje na její nebývalé bohatství a zároveň na obratnost s jakou dokáže přesvědčit o svých tajemných schopnostech.

Ostatně povídá se, že její zrak prohlédne až do nitra každého člověka. Jedinými důkazy jsou ovšem tvrzení lidí, kterým údajně pomohla. Mnozí hovoří o zázračném vyléčení či o přesném vyplnění všech jejích předpovědí.

Proti tomu však stojí skeptické hlasy, které poukazují na řadu skandálů a tvrdí, že rumunské čarodějnice jsou jen obratné podvodnice a manipulátorky, které využívají utrpení obyčejných lidí. Mají pravdu?

Nebo je Marie Campina navzdory své výstřednosti obdařena skutečnou mystickou silou?

Filip Appl

Foto: www.reddit.com, vice.com, www.thoughtco.com, www.reuters.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochaplus.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Kde je největší prádelna na světě?
epochaplus.cz

Kde je největší prádelna na...

Nacpat prádlo do bubnu, přidat prací...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Studna splněných přání: V indické studni se záhadně objevují různé předměty
epochalnisvet.cz

Studna splněných přání: V indické...

V tajemné studni v Indii se každý den objevují...