Skip to content

Maria Campina: Má rumunská královna bílé magie nadpřirozené schopnosti?

Zlaté řetězy, prsteny s drahými kameny a život v luxusu na straně jedné. Na straně druhé magické rituály, různé druhy věštění a pomoc lidem, kteří už se jinak nemají kam obrátit. Takový je podle všeho obrázek rumunské čarodějnice a věštkyně Marie Campiny. Jde jen o promyšlený obchodní záměr, nebo má opravdu magické nadání?

Málokterá evropská země má takovou tradici v lidové magii a čarodějnictví jako Rumunsko. Říká se, že prakticky každá vesnice a každé město má svou čarodějnici nebo rovnou celou jejich komunitu. A to navzdory tomu, že v minulých staletích bylo čarodějnictví pronásledováno a mnoho zpravidla nevinných žen končilo na mučidlech, v řekách a na hranicích.

V současnosti je však situace jiná. V Rumunsku jsou lidé věnující se magii a čarodějnictví běžní a často velmi vážení. S pomocí údajných tajemných schopností tito lidé míchají lektvary, vyrábí nejrůznější amulety, léčí rány a nemoci a v neposlední řadě také věští budoucnost z ruky, karet, křišťálové koule či jiných propriet.

A také mají svou neoficiální královnu. Maria Campina, postarší dáma žijící na severu rumunského hlavního města Bukurešti toho má za sebou prý mnoho. Opravdu svými schopnostmi zapůsobila i na ženu bývalého diktátora?

Maria Campina
VĚŠTÍ I ŽENĚ DIKTÁTORA

Rumunský diktátor Nicolae Ceausescu (1918–1989) se do dějin zapisuje jako člověk, který se v 60. letech snaží oddalovat Rumunsko ze sféry vlivu SSSR. Zároveň je ale mužem, který obsazuje klíčové postavy svými příbuznými a přáteli, nekompromisně potírá opozici a dostává svou zemi na hranici ekonomického kolapsu.

Celý život navíc trpí strachem z nadpřirozena a na školách dokonce kvůli tomu zakazuje výuku psychologie. Současně s tím však jeho rodina (především pak jeho manželka Elena) udržuje blízké styky s rumunskou čarodějnicí a šamankou Mamu Omidu a údajně také se zmíněnou Marií Campinou.

Ta prý Eleně pravidelně věští, stará se na dálku o zdraví její a jejího manžela a učí ji také, jak se bránit před nepříznivými magickými vlivy. „Několik měsíců před smrtí manželů Ceausescových jim Maria Campina předpověděla krveprolití, což Elenu rozčílilo,“ uvádí rumunský deník Liber Tatea.

Elena Ceausescu
MISTRYNĚ BÍLÉ MAGIE

Po pádu rumunského diktátora a později po rozpadu celého východního bloku začíná Maria Campina své tajemné schopnosti, které údajně podědila po svých předcích, uplatňovat v rámci výnosného podnikání. Stává se důležitou součástí čarodějné komunity v Bukurešti a postupně se vypracuje na její samozvanou královnu.

Věnuje se prý především tzv. bílé magii. S její pomocí údajně dokáže vyléčit prakticky jakýkoliv neduh, vzbudit v někom lásku či odstranit z člověka kletbu. K tomu využívá nejrůznějších rituálů i klasických propriet lidové magie jako jsou nejrůznější bylinky, med či voda.

Dochází také do domů, které očišťuje od zlých duchů a energií. Rumunská vláda její činnost, podobně jako činnost stovek dalších čarodějnic po celé zemi, toleruje a dokonce přistupuje k jejímu zdanění.

Jakou má Marie Campina pověst dnes?

Rumunské vědmy jsou mezi lidmi stále velmi oblíbené.
ZÁZRAKY NA POČKÁNÍ?

Faktem je, že věhlas čarodějnice už dávno překročil hranice Rumunska. „Té ženě se podařilo něco neuvěřitelného. Postavila moderní podnikání na starých rituálech pocházejících z jejího etnického původu.

Jejich zvyky jsou stejné jako před 100 lety,“ upozorňuje například slovenská fotografka Lucia Sekerková, které se k ní podařilo proniknout. Sekerková poukazuje na její nebývalé bohatství a zároveň na obratnost s jakou dokáže přesvědčit o svých tajemných schopnostech.

Ostatně povídá se, že její zrak prohlédne až do nitra každého člověka. Jedinými důkazy jsou ovšem tvrzení lidí, kterým údajně pomohla. Mnozí hovoří o zázračném vyléčení či o přesném vyplnění všech jejích předpovědí.

Proti tomu však stojí skeptické hlasy, které poukazují na řadu skandálů a tvrdí, že rumunské čarodějnice jsou jen obratné podvodnice a manipulátorky, které využívají utrpení obyčejných lidí. Mají pravdu?

Nebo je Marie Campina navzdory své výstřednosti obdařena skutečnou mystickou silou?

Filip Appl

Foto: www.reddit.com, vice.com, www.thoughtco.com, www.reuters.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...