Pouhá bradavice stačí k tomu, aby byla Marie Pešková označena za čarodějnici a obviněna z paktování s ďáblem. Jde o manželku bohatého pláteníka Jindřicha Peška ze Šumperka, a proto není vyloučeno, že hlavním důvodem obvinění mohl být Bobligův mamon.
Značná část majetku popravených čarodějnic totiž připadala právě inkvizici.
Marii Peškovou obvinila její švagrová Marie Sattlerová, která sama byla nařčena z čarodějnictví a pravděpodobně podlehla krutému mučení a označila za čarodějnici kohokoliv podle Bobligova přání.
Následuje klasická tortura, ale Pešková je nezlomná. Boblig proto poroučí katovi přitvrdit. Trojí utažení palečnice ustojí jen málokdo.
To však nelze říct o Marii Peškové. Ani palečnice, ani španělská bota nepřimějí Peškovou k tomu, aby se přiznala k paktu s ďáblem.
Ba co víc, podle svědectví kata prý žena neprojevuje ani žádné známky bolesti, a to ani při extrémně bolestivém natahování na skřipec! Při mučení ani nehlesne.
Podle mistra popravčího jde o něco nevídaného, podle Bobliga čerpá žena sílu od ďábla!
KOLIK JICH SKUTEČNĚ BYLO?
Svého temného pána měla Marie Pešková uplácet svatými hostiemi, jež podle Bobliga kradla od dominikánských mnichů, kterým se několik let starala o roucha. Z čarodějnictví je obviněn také zámožný Jindřich Pešek.
Zatímco on strádá ve vězení celých 11 let, než si jej milosrdná smrt vezme, jeho žena skončí v plamenech na hranici v květnu 1683. Z dochovaných záznamů historikové spočítali, že obviněno z čarodějnictví a odsouzeno ke smrti na hranici mělo být více než 250 lidí.
Některé inkviziční spisy se však pálily spolu s odsouzenými, proto je nanejvýš pravděpodobné, že obětí bylo mnohem víc.