Pár pěkných dní a už se každý těší na onu teplotně příjemnější část roku. Natěšený je i jeden zajímavý a stále záhadný živočich, který se do našich středoevropských končin tak nějak nehodí. Ale co naplat, časy i svět se mění.
Je třeba upozornit na časy změn nejlépe cedulí u rybníčku na návsi, na kterou krasopisně napíšeme varování: Občané, pozor! Ve vodě jsou medúzy! Sladkovodní medúzka (Craspedacusta sowerbyi) se opravdu v Čechách vyskytuje.
Jedná se o nepůvodního živočicha, který pochází až z daleké Číny. V současnosti se však úspěšně šíří po celém světě.
Poprvé byla sladkovodní medúzka v Čechách pozorována v roce 1930 a celkem úspěšně (její výskyt je ovšem ostrůvkovitý) se jí u nás daří i v 21. století. Její velikost je obvykle do 3 centimetrů.
Bát se ovšem při koupání nemusíme, žahavé buňky medúzky nejsou člověku nebezpečné. Za potravu této křehké krásce slouží zooplankton.
Čekání na teplou vodu
Podmínkou, aby se naše česká, rodem čínská medúzka, proměnila z polypového stádia do podoby miniaturního podvodního zvonku, je teplota vody. Ta musí dosáhnout hodnoty 20 stupňů Celsia. Až teplota na konci podzimu klesne, medúzy hynou.
Podmínky naší zimy ale dokáží přečkat její odolná vývojová polypová stádia – tzv. mikofrustuly. Tím je to jasné. Sladkovodní medúzka přečkala zimu a těší se s námi na léto. Občané pozor!
Pan starosta vás raději předem varuje, abyste v létě na našem obecním koupališti raději neplavali s otevřenou pusou!