Skip to content

Mexičtí kněží stahovali lidské oběti z kůže

V mexickém státě Pueblu nedaleko Tehuacánu byl objeven chrám z rozmezí let 1000 až 1260, který je první objevenou svatyní zasvěcenou bohu Xipe Totecovi. Za objevem stojí archeologové z Národního institutu antropologie a historie (INAH).

Kromě ruin chrámu indiánského kmene Popoluca ve střední části Mexika archeologové objevili i kamenné artefakty v podobě dvou velkých hlav a pozůstatek lidského trupu, jež zpodobňují jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších středoamerických bohů – Xipe Toteca.

Socha měla končetinu navíc, což mělo nejspíš symbolizovat část z kůže lidské oběti. Podle vedoucí archeologických vykopávek Noemi Castillo Terejové se jedná o vskutku povedený sochařský kousek. „Měří zhruba 80 centimetrů a má díru v břiše, do níž se podle dostupných zdrojů vkládal během rituálů zelený kámen,“ popsala. Obě nalezené lebky jsou vysoké asi 70 centimetrů a váží kolem 200 kilogramů.

Xipe Totec, v aztéckém jazyce nahuatl „Náš pán z kůže stažený“, byl bohem zlatotepců, plodnosti, obnovy, zemědělského cyklu a války. Byl uctíván různými kulturami ještě před vznikem aztécké říše. Poté ho uctívali i samotní Aztékové. Foto: alebrijesbistro / pixabay
PRVNÍ ZNÁMÝ CHRÁM BOHA XIPE TOTECA

Badatelé do té doby měli k dispozici pouze nálezy vyobrazení boha, nikoli jeho chrám, kde byl lidmi uctíván. Nalezená svatyně je tak prvním dokladem. „Pokud se můžeme spoléhat na aztécké zdroje, jeden chrám tohoto božstva nemusel být současně obětištěm i místem, kde docházelo k obřadům,“ sdělila archeoložka Susan Gillespie z Floridské univerzity. Podle ní byla praxe Aztéků taková, že oběti zabíjeli na jednom či více místech, ale jejich kůže skladovali jinde až poté, co je několik dní nosili živí lidé. „Takže je možné, že byly shromažďovány právě tady, což by z chrámu dělalo ještě posvátnější místo,“ dodala Gillespie.

Kněží mu projevovali úctu přinášením lidských obětí, proto bývá bůh často zobrazován jako tělo stažené z kůže. Foto: Donations_are_appreciated / pixabay
ČEKALA JE KRUTÁ SMRT

Ve starověkých zápisech, které pocházejí od španělských conquistadorů, je naznačen průběh rituálů, čemuž by odpovídalo i rozvržení nalezeného chrámu, jehož základy připomínají pyramidu. Stavba o délce 12 m a výšce 3,5 m zahrnovala dvě vyvýšené kruhové plošiny.

Na jedné z nich docházelo k soubojům připomínajícím gladiátorské zápasy – oběť, obvykle válečný zajatec, byla nucena bojovat s dřevěným mečem, jehož konec netvořilo ostří, ale pouze peří, proti plně vyzbrojenému válečníkovi.

Uctívači na sobě každé jaro nosili po přibližně dvacet dní lidské kůže, což byl rituál, jenž měl zajistit plodnost a obnovu v přírodě – stažení kůže mělo symbolizovat obnovu rostlin, jež se zbavují slupky, aby mohly poskytovat nová semena. Foto: jjnanni/ pixabay

Dalším rituálním usmrcením bylo použití šípů. Svázaný zajatec byl zasažen mnoha šípy tak, aby jeho krev vytékala na zem. Krev byla symbolem hojných srážek. Srdce oběti bylo poté odstraněno kamenným nožem.

Druhý oltář pak pravděpodobně sloužil ke stahování kůže.

Symbolem boha byla žlutá barva, právě tou byly jeho oběti pomalovány. Ne vždy byl XipeTotec svým uctívačům nakloněn, protože byl úzce spjat se smrtí, byl spojován i s různými očními chorobami, neštovicemi a puchýři. Foto: TomaszManderla / pixabay
Foto: Úvodní foto: Anatoly777 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Subaru Outback: Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota
iluxus.cz

Subaru Outback: Prémiové...

Nová generace Subaru Outback je příkladnou...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...