Historicky první jaderný test provedly Spojené státy americké 16. července 1945. Byl nazvaný celkem příznačně: Trinity (Svatá Trojice). Jednalo se o pokusný výbuch plutoniové jaderné zbraně.
Pro některé tehdejší vědce to však byly hrátky s osudem celého lidstva. Čeho se obávali?
Jaderný test Trinity se uskutečnil v odlehlé části Nového Mexika. Konkrétně se jednalo o poušť Jornada del Meuerto. Testovaná jaderná zbraň byla podobné konstrukce jako puma, která vybuchla v srpnu 1945 nad japonským městem Nagasaki.
Scénář katastrofy
Vědci i vládní úředníci před prvním jaderným testem shromažďovali všechna potenciální rizika. Byly například provedeny výpočty, které naznačovaly jednu čistě teoretickou, avšak osudovou variantu.
Jednalo se o zejména o problematický výpočet tepla, jež se uvolní během štěpné reakce. Existoval totiž i scénář, kdy se mělo uvolnit tak velké množství tepla, které by spustilo nekontrolovatelnou nukleární fúzi. Dodejme, že termojaderná fúze je zdrojem energie většiny hvězd včetně Slunce.
Teorie versus praxe
Taková nekontrolovatelná reakce by prý mohla náhodně zapálit atmosféru a sežehnout většinu života na Zemi. Studie sice naznačovaly, že test Trinity by neměl nic takového způsobit. Jedna věc je ovšem teorie, druhá praxe.
Před samotným testem bylo údajně hodně vědců nervózních. Důvodem byly bezprecedentní teploty očekávané během exploze. Riziko bylo zejména v možném špatném odhadu síly výbuchu.
Tato „neznámá“ se potvrdila například při jaderném testu v roce 1954, kdy vědci očekávali sílu šesti megatunové exploze. V realitě se jednalo o sílu patnácti megatun.
Epilog
Testovací výbuch Trinity atmosféru nezapálil. Snad tyto hrátky s ničivými technologiemi a silami převyšujícími naši představivost chránilo i správně zvolené jméno celého projektu testovacího výbuchu. Trinity, Svatá Trojice.
Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého, tahle ruská ruleta lidstva, ta byla o nervy!
A je i dnes…