Tvora s dlouhým krkem a čtyřmi ploutvemi nápadně připomínajícího plesiosaura zobrazují prastaré kresby kolem kanadského jezera Okanagan. Podobné zvíře je prý v jezeře pozorováno už celá staletí. Říkají mu ogopogo. Má snad legendární Nessie příbuzné v Kanadě?
O tom, že v kanadském jezeře Okanagan, které leží ve stejné zeměpisné šířce jako známé jezero Loch Ness, žije obří neznámý tvor, se zmiňují už prastaré indiánské legendy. Dokazují to i kresby nalezené v okolí jezera.
První svědectví o něm podali indiáni již v 17. století. Ti vypravovali o podivném stvoření s dlouhým krkem a hrbem na zádech.
Běloch spatřil kanadské jezerní monstrum poprvé v roce 1872. Od té chvíle odsud rok co rok až do dnešních dnů přicházejí nejrůznější svědectví.
Někteří kryptozoologové dokonce tvrdí, že jde o nejlépe zdokumentované a nejpravděpodobněji žijící jezerní monstrum světa. Jeho popis nejvíce připomíná vyhynulého plesiosaura. Jedinců tohoto druhu prý v Okanaganu žije několik.
Je skutečně možné, že v rozlehlém jezeru stále přežívá malá kolonie dosud nepopsaných tvorů? Co našli vědci, kteří po kanadském jezerním monstru pátrali?
Starší než Nessie
Monstrum z jezera Okanagan je neustále srovnáváno s notoricky známou Lochneskou. Pátrači po tajemných tvorech se přitom shodují, že ogopogo je v mnohém zajímavější.
Mediální premiéra ogopogo přichází v roce 1926, sedm let před Lochneskou, kdy editor magazínu Vancouver Sun Roy W. Brown píše:
„Monstrum vidělo příliš mnoho renomovaných lidí na to, abychom ignorovali závažnost skutečných faktů.“ Zatímco pozorování Nessie před rokem 1930 je stále předmětem dohadů, zdokumentovaná hlášení o pozorování ogopogo přicházejí již od roku 1872. Tvor z jezera Okanagan také vede v otázce obrazové dokumentace.
Jeho existence přesto zůstává nepotvrzena. Co se ve skutečnosti skrývá pod hladinou Okanaganu?
Indiáni mu obětovali zvířata
Odkazy na obávané jezerní monstrum lze najít už u původních obyvatel oblasti kolem Okanaganu. Podle indiánské mytologie jezero obývala bytost zvaná N’ha-a-itk.
Šlo o jakéhosi vodního ducha, jenž od cestovatelů, kteří se chtěli bezpečně přepravit přes jezero, vyžadoval živou oběť.
Proto sem indiáni před stovkami let přinášejí kuřata či jiná malá zvířata, která u jezera zabijí a vhodí do vody pokaždé, kdy se jejich čluny dotknou hladiny Okanaganu. V některých místech jezera indiáni navíc nikdy nerybaří.
Věděli snad, jaký tvor jezero obývá, nebo tak činili pouze na základě své víry v různé přírodní duchy?
Není známo, zda byla podoba jezerního monstra v indiánských legendách shodná s tou dnešní, ale dle piktogramů nalezených v okolí vodní plochy je zřejmé, že se přinejmenším několik staletí nemění.
Jméno ogopogo tvor dostává až v roce 1924 podle anglické písně vyprávějící o fiktivní jezerní příšeře.
Kmen, který ožil
Tvor z jezera Okanagan je často popisován jako zvíře se zelenou, černou, hnědou nebo šedou kůží. Hlava prý vypadá jako hlava ovce či koně, někdy se objeví přirovnání k hlavě hadí nebo tulení. Na hřbetě má několik hrbů.
Mnohá svědectví ogopogo popisují jako nevýraznou kládu, která náhle ožila. Podle odhadů je dlouhý 4 až 6 metrů a 30 až 40 centimetrů široký. V jezeře jich zřejmě žije hned několik, neboť minimálně v jednom případě byla pozorována celá skupinka těchto tvorů.
Mohlo by zde přežívat několik jedinců neznámého druhu, aniž by se je podařilo vědecky zdokumentovat? Jezero leží v divoké přírodě Britské Kolumbie v Kanadě. Je dlouhé 135 kilometrů, široké 5 kilometrů a maximální naměřená hloubka dosahuje 230 metrů.
Zdá se, že rozlehlá vodní plocha poskytuje pro rodinu ogopogo dostatečný životní prostor…