Existuje o ní jediná dobová zmínka, a přesto její odkaz přežívá dodnes. Natolik je mocná slovanská bohyně Živa. Jak už jméno napovídá, její uctívání může do lidského života přinést mnoho dobrého.
Nadcházející léto je všudypřítomnou oslavou hojnosti a blahobytu, který se ukrývá v přírodě. Tak vnímají teplé měsíce pohané napříč celou Evropou a stejně tak Polabané, jeden ze slovanských kmenů.
Právě jemu je připisované uctívání bohyně Živy, jejíž jméno je údajně odvozeno z podoby Siwa a nachází se v Kronice Slovanů z pera saského kněze Helmolda z Bosau (1120–1177). To, že je to jediný písemný pramen hovořící o Živě, není žádná hanba – naopak!
Bohyně musí být pro Slovany naprosto zásadní, protože je jedinou z dvojice božstev, které se vůbec dočkají písemného zápisu. Čím je tedy Živa tak významná?
Ožívá s první sklizní
V dobách, kdy jsou lidé zcela závislí na rozmarech počasí, má slunce, teplo a plody přírody nedocenitelnou roli a znamenají samotné přežití. Proto si Živa jako bohyně plodnosti, hojnosti, úrody a života zaslouží ve slovanské spiritualitě výsadní postavení.
Živa je spojovaná s první sklizní a vystupuje do popředí zájmu pohanů, jakmile se prodlužují dny, příroda kvete a postupně zraje. Tomu odpovídají i závěry některých, nutno podotknout amatérských výzkumů.
Podle zdrojů původem z Polska stojí chrám Živy na vrchu Żywiec, kde se odehrávají slavnosti této bohyně již počátkem května.
Patronka míru
Živa, nebo také Živena, je považovaná za bohyni-matku, z níž pochází veškerý život, a s touto symbolikou je možné pracovat i dnes. Kdo pojímá Živu do svého života, otevírá se vlastnostem, jako je štědrost a vděčnost.
Navíc je tato bohyně provázaná se vším, co se týká mateřství a svazku dvou milenců. Je tou pravou bohyní pro požehnání nové rodině po narození dítěte a rovněž vystupuje jako patronka sňatků.
Je synonymem léta, světla, vitality, životní síly a coby mateřská bohyně i nositelkou míru a usmíření.
Ve vzduchu i ve vodě
Jak si vlastně Živu představit? Tato bohyně bývá vyobrazovaná s hustými plavými vlasy, oděná ve zlatých šatech, ozdobená zlatými šperky s drahokamy a s kyticí klasů v náruči.
Někdy stojí v popředí barevné duhy, u mostu přes vodní tok nebo ve společnosti holubice či zlaté rybky. Voda je totiž kromě vzduchu jejím hlavním živlem. Živa zosobňuje obnovu, léčení a regeneraci.
Obětiny pro tuto bohyni se vhazují přímo do tekoucí vody a její přítomnost mnozí novodobí pohané vnímají právě u vodních pramenů.
Pokud tedy potkáte na svém putování krajinou studánku, kolem níž se třepetají na větvičkách stromů barevné stužky, zřejmě se zrovna ocitáte u studánky zasvěcené bohyni Živě.
Rituál vděčnosti
Podle mnoha duchovních učení hojnost začíná u pocitu vděčnosti, proto se doporučuje vděčnost pěstovat.
Připravte si svíčku nejlépe zlaté barvy, jelikož ta jako taková symbolizuje blahobyt. Zapalte ji a sepište na papír vše, za co jste v životě vděční.
Poté vše z toho vyslovte nahlas a rituál zakončete slovy: „Děkuji, děkuji, děkuji.“