Stačí pouhá vteřina a dějiny se turbulentně protočí…Připomeňte si společně s novou EPOCHOU Speciál okamžiky, kdy atentátníci vezmou do ruky zbraň a rozhodnou se, že takto už to dál nejde…
V třetím letošním vydání EPOCHY Speciál jsme se zaměřili na nejslavnější atentáty. Ty, které utvářely a dramaticky měnily historii, ty zbytečné a nepochopitelné i ty nevydařené. A vezmeme to pěkně ze široka, od atentátu na perského velkokrále Xerxa I., přes smrt Albrechta z Valdštejna až po moderní vraždy. Které v našem výčtu rozhodně nesmějí chybět?
Až příliš podobné osudy
Jak už obálka časopisu naznačuje, jeden z nejznámějších atentátů se odehraje v roce 1963, kdy je zastřelen americký prezident John. F. Kennedy. Z jeho vraždy je sice obviněn Lee Harvey Oswald, ale než k tomu stačí sám cokoliv říct, schytá kulku i on. Možná právě proto se smrt JFK dodnes vznáší na oblaku konspiračních teorií. A nejinak je tomu i v případě atentátu na jeho mladšího bratra Roberta Kennedyho. Jejich životní osudy jsou si až nápadně podobné…
Čtyři výstřely
Ač nejvíce atentátů je spácháno na politiky, ani další profese nezůstanou ušetřeny. Bývalý brouk John Lennon si užívá života. Má po boku svou milovanou Yoko, pohrává si s myšlenkou na znovuzrození Beatles, ale pak mu do cesty vstoupí Mark Chapman. Nechá si od něj podepsat album a o několik hodin později mu do těla vpálí čtyři střely. A důvod? Lennon v jednom rozhovoru řekne, že Beatles jsou slavnější než Ježíš…A to neměl dělat.
Konec šťastný…
Ne všechny atentáty ale končí špatně…začíst se můžete i do šťastnějších příběhů, kdy slavné osobnosti jen o fousek utekli hrobníkovi z lopaty. Ať už je to ten o Theodoru Rooseveltovi, kterého před jistou smrtí zachrání zápisník v náprsní kapse, nebo ten o papeži Janu Pavlu II., který pouhých pár dnů po útoku veřejně svému potenciálnímu vrahovi odpustí a následně se přimluví za jeho omilostnění.
Titul objednávejte ZDE