Patrně nejstarší tradované pozorování UFO nad starověkým Římem pochází z roku 222 př. n. l. Dvojice tehdejších římských konzulů právě oslavuje neznámý úspěch na terase vily jednoho z nich.
Kolem půlnoci náhle zpozorní, když spatří záblesk bílého světla následovaný dalším mnohem silnějším.
„Silné světlo, jakoby denní, o půlnoci následovala trojice měsíců objevivší se ve třetinách oblohy,“ popisuje tajemnou událost římský spisovatel Julius Obsequens (žil ve 4. století). Dodnes není jasné, co byly tyto podivné měsíce zač. Šlo snad o létající talíře, jak věří mnoho dnešních záhadologů?
Pozorování UFO bylo v antickém Římě častější, než by se mohlo zdát. Podobná událost jako ta z roku 222 př. n. l. následovala jen o osm let později.
Tehdy spatří svědci, jak nebe plane podivným ohněm, a následně také prazvláštní disky připomínající lodě nad městy Arpi a Capua v současné jižní Itálii. Šlo opravdu o návštěvníky z kosmu? A výčet podivuhodných případů výše uvedeným rozhodně nekončí.
Český záhadolog Věnceslav Patrovský (1926–2000) se ve své knize o UFO zmiňuje o případu z roku 75 našeho letopočtu.
„V roce 75 za konsulů Martia a Sexta Julia bylo vidět kámen, jak se valí ze skály, vyskočil do vzduchu, kde zůstal nějakou dobu stát, než dopadl na zem,“ píše. A pozorování se nevyhnulo ani městu, do kterého vedou všechny cesty, Římu.
V roce 16 prý spatřilo mnoho lidí na obloze silné světlo, které mnozí považovali za projev bohů, jiní pak za konec světa.
Záznam slavného kronikáře
Ovšem nejpodivnější událost najdeme v záznamech německého kronikáře Conrada Wolffhardta (1518–1561). Ten na sklonku svého života sepisuje pod pseudonymem Lycosthenes dílo s mnoha fascinujícími informacemi o starověku.
Nechybí tam ani příběh z roku 393, kdy už Řím stojí na pokraji rozpadu. Jedné letní noci se nad Itálií objeví oslepující světlo a následně velká ohnivá koule, kolem které poletuje několik menších.
Autor popisuje, že vše vypadalo jako roj včel kolem včelaře, kdy se světla míhala sem a tam a navzájem se prolínala. Nakolik je tento příběh pravdivý a nakolik pochází jen z fantazie kronikáře, už se asi nedozvíme.
Pravdou je, že Lycosthenes se ve svém díle inspiroval mnoha nepodloženými příběhy nejen o UFO, ale i o tajemných tvorech, jako byl například fénix. Jaká událost ale za patrně hodně přibarveným příběhem stála? Šlo opravdu o mimozemskou loď nebo například o dopad meteoritu?
UFO na freskách
Někteří současní badatelé se pozastavují nad dalšími náznaky toho, že antický Řím možná znal návštěvníky z kosmu.
V údolí Val Camonica v severoitalské Lombardii byly kupříkladu nalezeny tisíce let staré skalní kresby, na kterých jsou zobrazeny mimo jiné i zvláštní konstrukce a podivné bytosti v něčem, co připomíná helmy.
A fresky zobrazující útvary podobné raketám a vesmírným modulům se našly i v některých archeologických oblastech a dnes se za nimi lze vypravit do muzeí.
Český záhadolog Libor Čermák (*1978) se pozastavuje také nad vybavením římských vojáků či nad legendárními nebeskými štíty.„Nebeské štíty, tedy zbroj, která byla považována za božský či nebeský dar.
Údajně jich bylo dvanáct a měly spadnout z nebe,“ píše badatel. Mohl by případný kontakt Římanů s mimozemskou rasou vysvětlovat i některé technologie, kterými tento prastarý národ disponoval?