Příčina havanského syndromu pojmenovaného podle série podezřelých útoků, které se poprvé objevily v roce 2016 v Havaně na Kubě, je stále nejasná.
Rozsáhlé mediální vyšetřování ovšem odhaluje spojení s jednotkou ruské vojenské rozvědky známé jako 29155. Jsou tedy záhadné příznaky skutečně způsobeny neznámou zbraní, jak se již dlouho spekuluje?
Oběti havanského syndromu obvykle uvádějí příznaky, jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost, někdy též poškození sluchu i jiné obtížně léčitelné dlouhotrvající zdravotní problémy. Nejčastěji se havanský syndrom vyskytuje u amerických diplomatů a jejich rodin.
Domnělé útoky se kromě Kuby odehrávají též v USA, Rakousku, Německu, Indii a Číně.
Hledání pachatele
Příčina tajemných symptomů je od počátku velkou záhadou. Zprvu se spekuluje o použití jakési tajné zbraně s řízenou energií. Za útoky touto zbraní na americké občany měla být nějaká nepřátelská mocnost, možná Kuba, ale spíše Rusko.
Později vládní agentury od této teorie upouštějí s tím, že jejich vyšetřování převážně vylučuje jakoukoli možnost zahraničního zapojení.
Jenže vyšetřování reportérů internetového zpravodajského severu The Insider, německého zpravodajského serveru Der Spiegel a pořadu 60 Minutes americké zpravodajské televizní stanice CBS News v roce 2024 odhaluje nové důkazy, které naznačují zapojení ruské vojenské rozvědky! Jak k takovému závěru došli?

Podezřelé osoby
Podle šetření novinářů se ve stejných městech a ve stejnou dobu, kdy se domnělé útoky odehrávají, pohybuje zcela konkrétní jednotka rozvědky známá jako 29155. Stejná jednotka je rovněž spojována s otravou ruského špiona Sergeje Skripala (*1951) v roce 2018. Vyšetřování rovněž odhaluje důkazy vypovídající o tom, že se jednotka 29155 podílela na vývoji „nesmrtících akustických zbraní“, jinak známých jako sonické zbraně.

Právě o použití tohoto typu zbraně se spekuluje v případě havanskému syndromu, neboť zaznamenané symptomy by tomu odpovídaly. Oficiální postoj americké vlády k havanskému syndromu je pro mnohé postižené velmi frustrující.
Navzdory bagatelizování možnosti, že by se na všem něm podílela cizí země, agentury ve skutečnosti neposkytly žádné přijatelné alternativní vysvětlení. Je možné, že vláda informace o útocích má, ale raději je tají?
Ruské mlčení
Pokud by se ruské zapojení prokázalo, bylo by to pro západní mocnosti velice nepříjemnou zprávou. Představitelé Ruska ovšem jakoukoli účast popírají.
„Nikdo nikdy nikde nezveřejnil ani nevyjádřil žádné přesvědčivé důkazy o těchto nepodložených obviněních,“ uvádí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (*1967). „Takže to všechno nejsou nic jiného než nepodložená obvinění,“ opakuje.
Předloží novináři důkazy, které všechny přesvědčí, nebo jsou zprávy o znepokojivých aktivitách jednotky 29155 přehnané?