Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?
Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil charakteristiky z knihy o Robinsonu Crusoovi.
Říká rovněž, že motiv kostry odkazující k bohatství je zase rozvinutím námětu uvedeného v povídce Zlatý brouk od amerického spisovatele Edgara Allana Poea (1809–1849). V ní se totiž lebka stává podnětem k pátrání po pirátském pokladu.
Nejčastějším námětem byly pro Stevensona exotické ostrovy, neboť část života strávil v Polynésii.
JE SLAVNÝ DETEKTIV BÝVALÝM KANTOREM?
Doyle se stane duchovním otcem detektiva Sherlocka Holmese. Jeho neutuchající popularita svádí čtenáře k pátrání po skutečné postavě, která mohla být detektivnímu hrdinovi vzorem.
Je možné se domnívat, že řada Holmesových prvků je spojena s jeho učitelem z lékařské fakulty univerzity v Edinburghu doktorem Josephem Bellem (1837–1911).
Není ale možné vyloučit ani vliv vědce a chirurga Henryho Duncana Littlejohna (1826–1914).
Doyle také několikrát uvedl, že si velmi oblíbil fiktivního detektiva Augusta Dupina z povídek E. A. Poea. Který z nich se mu stal inspirací?