8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Plačící socha Ježíše v Bombaji: Voda z toalet, která léčí?
Plačící socha Ježíše v Bombaji: Voda z toalet, která léčí?
od 16.10.2022
887
Na soše ukřižovaného Ježíše v Bombaji se objevila tajemná substance, foto Pixabay

Tisíce věřících v březnu roku 2012 proudí do baziliky Naší Paní dobrého zdraví na západním předměstí Bombaje v Indii. Všichni chtějí na vlastní oči vidět zázrak, o kterém se v křesťanských kruzích poslední dobou živě diskutuje.

Podle skeptiků však oním zázrakem není nic jiného, než prosakující voda z toalet…

Na soše ukřižovaného Ježíše v Bombaji se objevila tajemná substance, foto Pixabay Tekutina byla věřícím podávána v lahvičkách, foto Pixabay Byly domnělé Ježíšovy slzy jen vodou z prosakujících toalet? Foto Pixabay

Na soše ukřižovaného Ježíše v kostele se v březnu 2012 znenadání začíná objevovat voda, která jako by vytékala přímo z jeho těla. Tamní věřící nečekají dlouho, než začnou provolávat, že se stal zázrak.

reklama

Zájem indických křesťanů, kteří k soše přijíždějí i ze vzdálených koutů země, se ještě umocní, když se začnou šířit zprávy o léčivých účincích záhadné tekutiny.

Podle věřících jde o Kristovy slzy, které pak stékají po jeho těle až k nohám, odkud je odchytávána do lahviček a podávána věřícím, aby ji pili. Dokáže údajně hojit rány a léčit i nevyléčitelné nemoci a těžké infekce.

Jednomu chudému muži z Bombaje se prý po vypití několika kapek dokonce vrátí zrak! Jsou ale tyto zprávy pravdivé, nebo se na neobvyklém jevu snaží kdosi obohatit?

Tekutina byla věřícím podávána v lahvičkách, foto Pixabay
Tekutina byla věřícím podávána v lahvičkách, foto Pixabay

JE TO VODA ZE ZÁCHODU!

Nečekané zvraty v případu se začnou odehrávat poté, co se předseda Indického svazu skeptiků Sanal Edamaruku (*1955) pokusí najít racionální vysvětlení a přijde přitom s nečekaným závěrem. Tekutina na soše prý pochází z vadné vodoinstalace.

reklama

„Jde o případ falešného zázraku. Při prozkoumávání místa jsem objevil prosakující odpad z toalet, z nějž ve skutečnosti kapky vody pocházely,“ tvrdí Edamaruku a pokračuje kritikou církve: „Tento zfalšovaný úkaz má za cíl získat církvi peníze a moc.

Navíc ohrožuje zdraví těch, kteří tu znečištěnou vodu pijí.“ Může být vysvětlení tak jednoduché? Jak potom vysvětlit zázračná vyléčení řady nemocných?

Podle spolku skeptiků jde buď o hoax, tedy falešné zprávy, nebo možná alespoň u části věřících o efekt placebo. Až už je pravda jakákoliv, odvážná prohlášení o podvodu a prosakující vodě z toalet nedopadnou pro Edamarukua dobře.

Muž je kvůli svým výrokům obviněn z šíření protikatolických nálad a rouhačství, za což mu hrozí až tři roky vězení. Je proto nucen svou vlast opustit a emigrovat do Finska.

Byly domnělé Ježíšovy slzy jen vodou z prosakujících toalet? Foto Pixabay
Byly domnělé Ježíšovy slzy jen vodou z prosakujících toalet? Foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 804
Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých lidí a dobytka. Jiný hrob obsahuje kamennou schránku s lidskou lebkou. Co přesně se tu před 5000 lety odehrálo, není známo.   Někteří psychotronici ale věří, že v místě zůstal jakýsi temný energetický náboj, který je možná zodpovědný za časté smrtelné dopravní nehody, k nimiž v místech svatyně dochází.
od 7.12.2022 1.3tis
S nevěřícným údivem hledí obyvatelé Jeruzaléma za hradby. Namísto hrůzu nahánějící armády, která zde tábořila dlouhé měsíce, totiž před branami vidí tisíce mrtvol. „To anděl smrti vstal a rozepjal svá křídla,“ veršuje anglický básník lord Gordon Byron. Podle legendy měl město spasit okřídlený démon. Nezachránilo ho ale něco úplně jiného? Před judského krále Ezechiáše (asi 741–687 př. n. l.) pře
od 4.12.2022 2.5tis
Ve scénáři většiny čarodějnických procesů nechyběl jeden podstatný bod. Byla jím údajná čarodějnická shromáždění – sabaty konaná na nějakém odlehlém místě. Účastnit se jich měly ženy vedené ďáblem. Dost možná, že za všechno mohla tajemná slovanská bohyně Mokoša! Mokoša je ve slovanské mytologii chápána jako bohyně matka. Její gesce však zatím není
od 1.12.2022 1.8tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 3.1tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck