Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhaduje se, že vznikly asi před 10 tisíci lety. Co jsou zač?
Už více než dvě tisíciletí hledají záhadologové z různých koutů planety Atlantidu, tedy legendární kontinent osídlený vysoce rozvinutou civilizací, který měl být před mnoha tisíci lety pohřben oceánem.
„Zprávy o objevu záhadných trosek na mořském dně nakonec přišly z míst, kde to asi nikdo příliš nečekal: od japonských břehů,“ uvádí český publicista a badatel Jan A. Novák (*1951).
Potápěč a podnikatel v cestovním ruchu Kihachiro Aratake zde při sledování žraloků v roce 1987 objeví jakési podmořské struktury. Jsou zde prý k vidění dlouhé ulice, zřícené budovy, rozlehlé terasy, a údajně dokonce i rytiny zvířat a lidí.
Všemu pak dominuje mohutná pyramida. „Už druhý den největší japonské deníky otiskly senzační zprávu: u japonských břehů byla objevena legendární civilizace Mu, pacifická obdoba Atlantidy, kolébka lidské kultury,“ připomíná Novák. Opravdu tu existuje souvislost s bájným kontinentem?
Záhadami opředená země
O ztracené zemi zvané Mu se začne poprvé mluvit v 19. století, kdy anglo-americký fotograf a dobrodruh Augustus Le Plongeon (1826–1908) prohlásí, že zmínky o ní našel ve starých indiánských spisech.
Údajně se rozprostírala uprostřed Pacifiku a před tisíci lety skončila pod vodou. „Několik starověkých civilizací, včetně Egypta a Mezoameriky, bylo vytvořeno uprchlíky právě z této bájné země,“ tvrdí Plongeon.
Na něj později naváže britský badatel James Churchward (1851–1936), který prý v Indii narazil na kněze v hinduistickém chrámu, jenž mu údajně ukázal několik předmětů pocházející právě z Mu.
Záhadami opředená země měla být nakonec i se svými obyvateli rozmetána na kusy, když se prý pevnina „třásla a chvěla, pukala a trhala“. Stalo se jí osudné zemětřesení? Monument Jonaguni byl přitom údajně poničen náhlým pohybem zemské kůry. Existuje tu souvislost?
Přepíšeme učebnice?
Odborníci se dodnes neshodnou, zda lze nález u Jonaguni považovat za stavbu vytvořenou člověkem, nebo zda je to přírodní útvar. „Kdyby se potvrdilo, že jde o dílo lidských rukou, mělo by to pronikavý dopad na dosavadní pojetí dějin.
Vědci se shodují, že pobřežní čára v této oblasti vznikla po zvednutí hladiny oceánů přinejmenším před 10 tisíci lety,“ uvádí v knize Největší záhady světa současní britští publicisté Lucy Doncaster a Andrew Holland.
Po skončení poslední doby ledové došlo ke značnému globálnímu tání, které pronikavě změnilo tvář Země, a podle některých názorů se během času hladiny moří zvedly až o 30 metrů.
„To znamená, že všechny civilizace existující tehdy v dodnes zaplavených místech by byly zničeny, zality stoupající vodou a všechny stopy po nich by nám zůstaly skryté.“ Je známo, že lidské civilizace vzkvétaly na pobřeží oceánů tisíce let, protože moře je nejen výborný zdroj potravy, ale také usnadňuje důležité aktivity jako obchod a dopravu.
„Jonaguni tak mělo předpoklady, aby tam vzniklo osídlení.
Odpovídající civilizace by však o tisíce let předcházela všem známým kulturám, neboť se domníváme, že nejstarší známé město založili Sumerové v Mezopotámii před nějakými pěti tisíci roky,“ dodávají Doncaster a Holland. Měli bychom začít přepisovat učebnice?