Když vědci z NASA objevili neznámý druh bakterií na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, byl to přelomový důkaz existence mimozemského života schopného přežít i v podmínkách nám nepředstavitelných.
Opět se však objevily i otázky, zda tyto životní formy nemohou představovat nebezpečí pro naši planetu ve smyslu nevítaného vetřelce.
Říkáte si, že pokud takové formy života zůstanou tam „nahoře“, ve vesmíru, nemohou škodit nám „dole“, na Zemi? Omyl! Kosmická plavidla se na naši planetu vracejí, zejména se jedná o místo zvané příhodně – hřbitov kosmických lodí.
Existuje možnost, že by na tomto „hřbitově“ vyklíčil mimozemský život, který se k nám dostal z kosmu?
Odlehlé místo
Kde se hřbitov kosmických lodí nachází? Jedná se o jedno z nejhůře dosažitelných míst na Zemi. Obecně se mu říká jižní pól nedostupnosti, někdy se rovněž užívá označení Point Nemo. Nachází se v Antarktidě 463 kilometrů od jižního pólu.
Poprvé toto místo navštívila sovětská expedice v roce 1957. Hloubka oceánu v tomto místě činí 4 kilometry. Astronauti na oběžné dráze jsou tomuto místu blíže než lidé na Zemi.
Pro odlehlost místa i hloubku tamního oceánu bývají do tohoto prostoru naváděny doslouživší umělé objekty, které člověk do vesmíru poslal. I z toho důvodu je Point Nemo označován jako kosmický hřbitov.
Riziko kontaminace?
Budou však všechny mikroorganismy, kterými mohou být kontaminované objekty při jejich vesmírných misích, zničeny pádem do hlubin u Point Nemo? Jejich rezistence vůči kosmickému prostředí je imponující.
Co kdyby na fragmentech družic a kosmických lodí byl zárodek mimozemského života schopný ovlivnit celou naši planetu? Co se týká již zmiňované stanice ISS, ta by měla fungovat do roku 2031. Potom se počítá se snížením výšky dráhy letu vesmírné stanice.
Následně bude navedena tak, aby její trosky dopadly v oblasti Point Nemo. Dodejme, že NASA využívá Point Nemo jako podvodní kosmické pohřebiště již od roku 1971. Co všechno může na takovém hřbitově být – a žít, toť otázka…