reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Náboženství a okultismus
Pomsta magistra Kellyho
Mirek Brát
od Mirek Brát 12.5.2021
4.7tis
Socha Edwarda Kellyho na Hněvíně.
404
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Edward Kelly byl anglický alchymista, který velkou část svého života spojil s Čechami v době vlády císaře Rudolfa II. Řekne – li se o někom, že byl v 16. století alchymistou, potom je před námi nejspíš kombinace vědce a dobrodruha. O Kellym to platí mírou vrchovatou.

Socha Edwarda Kellyho na Hněvíně. Pohled na vrch Hněvín se stejnojmenným novogotickým hradem.  Současný hrad Hněvín byl postaven až na přelomu 19. a 20. století. Původní hrad, kde pobýval Kelly, byl zbourán po třicetileté válce. 
 
Pohled z hradu Hněvín na nově otevřené jezero Most. Právě v místech vodní hladiny se kdysi nacházel starý Most, který zničila možná kletba magistra Kellyho, ale zcela určitě poptávka po hnědém uhlí v rámci socialistického Československa.

Do rudolfínské Prahy se sebevědomý a vzdělaný Angličan (ačkoli magisterská studia na oxfordské univerzitě nikdy nedokončil) dostal v roce 1584. Na přímluvu známého lékaře Tadeáše Hájka z Hájku se brzy dočkal audience u císaře Rudolfa II. Nakonec však dal svoje alchymistické schopnosti do služeb dvou pánů. Kromě císařského dvora Kelly pracoval i pro vlivného velmože Viléma z Rožmberka.

Alchymista – podnikatel

Pro císařskou i rožmberskou pokladnici byl atraktivní zejména jeden Kellyho „vědecký“ pokus, při kterém proměňoval běžné kovy ve zlato. S nadsázkou řečeno, bylo to zlaté období jeho života, kdy úspěšně rozmnožoval majetek a stal se i členem české stavovské obce.

Pohled na mostecký vrch Hněvín se stejnojmenným novogotickým hradem.

Vlastnil hrádek na venkově, mlýn, pivovar a tucet domů. Slavil též úspěch mezi ženami. S jednou z nich, jistou Johanou Westonovou z Mostu se i oženil. Možná pro ni, ale určitě pro císaře se snažil vyrobit elixír mládí.

Kellyho kletba

Nad Kellym se ovšem začala hromadit temná mračna. Jeho oblíbenost u císaře klesala, navíc se zapletl do souboje s dvorním úředníkem. Následovalo zatčení, vězení na hradě Křivoklát, pokus o útěk a poté převezení na mostecký hrad Hněvín.

Kelly zde, mimo jiné, sepsal traktát o kameni mudrců a prováděl různé pokusy. Taky však pilně připravoval svůj další útěk.

Současný hrad Hněvín byl postaven až na přelomu 19. a 20. století. Původní hrad, kde pobýval Kelly, byl zbourán po třicetileté válce.

Ani ten se však nezdařil. Navíc si při něm přivodil bolestivé zranění. Tečku za svým životem se rozhodl Kelly učinit sám. Sáhl po číši s otráveným nápojem, zemřel 1. listopadu 1597. Před svou smrtí však ještě proklel hrad Hněvín i město Most.

Pohled z hradu Hněvín na nově otevřené jezero Most. Právě v místech vodní hladiny se kdysi nacházel starý Most, který zničila možná kletba magistra Kellyho, ale zcela určitě poptávka po hnědém uhlí v rámci socialistického Československa.

Buď jak buď, mnoho se z kletby magistra Kellyho v následujících letech splnilo. Hrad Hněvín byl zbourán v letech 1651 až 1653. V roce 1965 začala demolice historického Mostu, který musel ustoupit plánům na těžbu hnědého uhlí.

Foto: autor
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 864
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.5tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.7tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.4tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]