1. července 1976: Po sérii rituálů exorcismu umírá Němka Anneliese Michel, dívka údajně posedlá šesticí démonů.
Domů     Překvapení ve vesmíru. Teleskop našel stopy mimozemského života
Překvapení ve vesmíru. Teleskop našel stopy mimozemského života
od 21.12.2023
3.4tis
342
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Data z teleskopu ukazují, že se na exoplanetě K2-18b v souhvězdí Lva vyskytují určité chemické znaky, které jsou na Zemi spojovány s živými organismy.

Co přesně tento objev znamená a jak pravděpodobné je, že by na planetě vzdálené 124 světelných let mohl skutečně existovat život?

Teleskop Jamese Webba ve vesmíru pátrá po stopách života. Hledání obyvatelných světů usnadňují pokrokové přístroje teleskopu. Data z pozorování K2-18b poukazují na přítomnost chemických stop spojovaných s živými organismy na Zemi. Planeta Venuše. Místo pro život nebo fikce?

Na Vánoce roku 2021 americká vesmírná agentura NASA vypustila do vesmíru teleskop Jamese Webba, který dokáže například analyzovat složení atmosfér exoplanet a identifikovat podmínky vhodné pro život nebo přímo rozpoznat stopy života na konkrétní planetě.

A právě to se prý podařilo před několika měsíci, kdy se teleskop zahleděl do vzdálenosti 124 světelných let od Slunce k souhvězdí Lva na planetu obíhající kolem červeného trpaslíka K2-18.

Získaná data poukazují na přítomnost oxidu uhličitého, metanu a organické sloučeniny známé jako dimethylsulfid, která na naší planetě vzniká pouze jako produkt živých organismů. Jak pravděpodobné je, že se na planetě devětkrát větší než Země nachází život?

Teleskop Jamese Webba ve vesmíru pátrá po stopách života.
Teleskop Jamese Webba ve vesmíru pátrá po stopách života.

Chemické stopy života

Oxid uhličitý na Zemi vzniká různými procesy zahrnujícími mimo jiné dýchání a metabolické přeměny živých organismů. Metan může vznikat při geologických aktivitách, ale z 90% je produkován živými organismy.

A dimethylsulfid vzniká výhradně ve spojení s živými organismy, jeho významným zdrojem je například fytoplankton a některé mořské řasy. Vzniká rovněž při metabolismu bakterií.

Detekce oxidu uhličitého, metanu a dimethylsulfidu pohromadě na planetě mimo Sluneční soustavu je tím pádem velmi vzrušující zpráva.

Schyluje se konečně k objevení mimozemského života ve vesmíru? Aby vědci mohli začít hovořit o možném životě na K2-18b, je třeba blíže prozkoumat, jaké podmínky na planetě panují a zda tyto podmínky vůbec existenci forem života umožňují.

Hledání obyvatelných světů usnadňují pokrokové přístroje teleskopu.
Hledání obyvatelných světů usnadňují pokrokové přístroje teleskopu.

Světlo a voda

Při hledání mimozemského života se vědci zaměřují na takové planety, které obíhají kolem mateřské hvězdy v obyvatelné zóně podporující existenci vody v kapalné formě a kde na povrch dopadá dostatek světla a tepla.

Již dřívější pozorování K2-18b Hubbleovým teleskopem naznačilo vodní páry. V současné době se dokonce předpokládá, že se na planetě nacházejí rozsáhlé oceány. Na K2-18b navíc dopadá podobné množství světla jako na Zemi.

Hvězda K2-18 sice vyzařuje méně energie než naše Slunce, ale planeta je také mnohem blíže, čímž se rozdíl vyrovnává.

Má tedy vše, co je pro nalezení mimozemského života potřebné? „Všechny tyto indicie zdánlivě nasvědčují tomu, že K2-18b by mohla být místem, kde lze najít mimozemský život.

Není to však tak jednoduché, protože netušíme, nakolik jsou výsledky přesné,“ mírní vzrušení britský fyzik Ian Whittaker. Nyní je zapotřebí detailnějšího výzkumu, který by mohl přesněji určit, jak se to se životem na K2-18b ve skutečnosti má.

Data z pozorování K2-18b poukazují na přítomnost chemických stop spojovaných s živými organismy na Zemi.
Data z pozorování K2-18b poukazují na přítomnost chemických stop spojovaných s živými organismy na Zemi.

Je na Venuši život

Podmínky panující na Venuši jsou ztělesněnou představou pekla. Teploty přesahující 450 °C, extrémní atmosférický tlak téměř stokrát vyšší než na Zemi a vzduch tvořený převážně oxidem uhličitým, to rozhodně nezní jako místo pro život.

Studie zveřejněná před dvěma lety ovšem přichází s myšlenkou, že by se na Venuši mohl nacházet život „nepodobný ničemu, co jsme dosud viděli“. Ačkoliv povrch planety je skutečně neobyvatelný, jisté primitivní formy života by prý mohly existovat vysoko nad ním.

Planeta Venuše. Místo pro život nebo fikce?
Planeta Venuše. Místo pro život nebo fikce?

Tuto odvážnou myšlenku podporuje dosud nevysvětlená přítomnost čpavku v horních vrstvách atmosféry Venuše. Na Zemi je čpavek obvykle spojován s vodními formami života a na Venuši by prý mohl učinit atmosféru pro život o něco přívětivější.

Foto: wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
Související články
od 1.7.2025 1.2tis
Vesmír je plný tajemství a záhad, ale jen málo z nich je tak fascinujících jako tajuplné signály, které vědci zachytili z hlubin kosmu. Mohou být tyto signály přímým poselstvím od mimozemských civilizací, které se snaží navázat kontakt? Co se nám snaží sdělit a proč je tak neuvěřitelně těžké je dešifrovat? Ponořte se s námi do světa radiových vln a nevysvětlitelných fenoménů, které mohou navždy zm
od 30.6.2025 1.8tis
Hlášení o neidentifikovatelných létajících objektech neboli UFO se denně objevují po celém světě. Jsou však státy, kde se to děje nejčastěji. Není výjimkou, že se jedná o lokality, kde byly nalezeny tajemné historické artefakty. Může tu být souvislost? Vrací se mimozemšťané rádi tam, kde už to znají z naší dávné historie? Vysoká pohoří,
od 28.6.2025 3.0tis
Je to jedna z největších záhad světa. Kdo vytváří tajemné kruhy v obilí, které se objevují prakticky po celém světě? Mohou to být mimozemšťané? Nebo jde o výtvory lidí? Agrosymboly každým rokem přibývají, a jeden z novějších nás přivádí do britského hrabství Wiltshire. V roce 2017 zde nadělá kruh v obilí pořádné starosti majitelce pole.
od 27.6.2025 3.4tis
V roce 1965 spatří obyvatelé amerického Kecksburgu hořící objekt, který spadne do zdejšího lesa. Když k němu doběhnou, uvidí těleso ve tvaru žaludu, z něhož vychází modrý dým. Za okamžik je na místě armáda, která lidem přikáže, aby o této události navždy mlčeli. Co tvrdí ti, kteří neuposlechli? V městě Kecksburg v americkém státě Pensylvánie je den jako k
od 23.6.2025 2.8tis
Teorie relativity je pro mnohé těžko pochopitelná.  A to ta speciální, i ta obecná, o které bude řeč. Ve své podstatě tvrdí, že objekty s vlastní hmotností zakřivují časoprostor, ve kterém se nachází. To se pak projevuje jako gravitace. Rozsah teorie se podařilo prozkoumat týmu astronomů a fyziků pod vedením Davida Whelana z univerzity ve Vancouveru. Sled
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz