Není výjimkou, že na místech, kde během krátkého času vyhaslo mnoho lidských životů, pociťují citliví jedinci nepříjemnou závrať, úzkost a někdy dokonce dochází k pozorování přízraků. Také tragické události zanechávají na dávném bitevním jakýsi temný otisk.
Na některých místech údajně za nocí ožívají válečné vřavy, aby přízrační vojáci opakovali svou poslední bitvu znovu a znovu.
Jedno z nich se nachází v britském Yorku.
Teprve osmnáctiletý britský dělník Harry Martindale pracuje jednoho dne v roce 1953 ve sklepeních domu ministra financí, kde má nainstalovat ústřední topení. Když začne vysekávat otvor do stropu, zaslechne zvuk trubky, který stále zesiluje.
Zatímco se mladík snaží zjistit, odkud může zvuk pocházet, skrz zeď do místnosti vpochoduje voják. Za ním se objeví jezdec na koni a po nich projde celý vojenský pluk. „Byli všichni stejně oblečení,“ vzpomíná Martindale.
VYŠLI ZE ZDI
„První věc, na kterou jsem se podíval, byla přilbice. Byla až pod bradu. Zpod přilbice byly vidět vlasy a většina z nich měla vousy.“ Vojáci jsou oděni do kožených kabátců a sukní. Jejich zbraně tvoří krátké meče a jeden voják nese štít.
„Nebyli jako oblak kouře nebo rozmazaní, vzduch se vůbec nezměnil.
Byly to obyčejné lidské bytosti, až na to, že vyšly ze zdi a byly oblečeny jako římští vojáci.“ Zvláštní je ale fakt, že všechny vidí jen od kolen nahoru, jako by jejich nohy zůstaly zabořené v podlaze sklepení.
Nohy vojáků spatří jen na dva kroky ve chvíli, kdy procházejí dírou uprostřed sklepení. Martindale po více než padesáti letech od této události přiznává, že takový strach jako tehdy už nikdy nezažil.
POCHOD PO ŘÍMSKÉ SILNICI
Když se mladík později svěří se svým zážitkem, dozvídá se zajímavou souvislost. Pod domem, kde ke zjevení přízračného pluku došlo, prý v dávných dobách vede římská silnice. Vykopaná díra v podlaze místnosti dosahuje přesně úrovně římské dlažby.
Vše vypadá, jako by vojáci pochodovali do boje, který však zmeškali o stovky let. Římská vláda v Anglii totiž trvá od roku 54 př. n. l. do roku 410 a právě York je v této éře hlavním městem římské Británie. Odborníci si podobná zjevení často vysvětlují tzv.
teorií kamenné pásky, podle které mohou výjevy odehrávající se na určitém místě, zejména jde-li o emočně vypjaté situace, zůstat za jistých podmínek „uvězněny“ v okolním prostředí a později zase jako přesvědčivý hologram promítnuty.
Dosud však nikdo nedokázal vysvětlit, jak by k takovému vtisknutí obrazů a jejich reprodukci mohlo dojít. Vryl se snad do paměti římské silnice obrázek pochodujících vojáků?