26. dubna 1986: Ve městě Pripjať na Ukrajině dochází k explozi jaderné elektrárny Černobyl.
Domů     Prokletí ostrova Gaiola: Zabíjí tu kletba místního čaroděje?
Prokletí ostrova Gaiola: Zabíjí tu kletba místního čaroděje?
od 23.12.2022
3.1tis
342
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

V Neapolském zálivu jen kousek od pevniny se nad mořem tyčí dvojice malých skalnatých ostrůvků. Turisté se na ně nedostanou, protože jsou chráněny italskou vládou, která je vlastní. Kromě toho je střeží také smrtící kletba. Ta prý nemilosrdně stihne každého, kdo se tu pokusí usadit.

Ostrov Gaiola by mohl být exkluzivním sídlem bohatých. Kletba tomu brání. Gianni Agnelli přišel o jediného dědice. Jeho syn spáchal sebevraždu. Svůj prokletý ostrov má i Chorvatsko. Nachází se pouze dva kilometry od chorvatské metropole Dubrovník.

U pobřeží italské Neapole z vody ční dvojice ostrůvků, nebo spíše plochých skal spojených kamenným mostem. Na jednom z nich se nachází chátrající kdysi honosné sídlo, kam je nyní vstup zakázán.

Lze jen spekulovat, jaký podíl na tomto zákazu nese pověst, že ostrovy chrání smrtící kletba, která má na svědomí už dlouhou řadu životů.

Již starověcí Římané drželi dvojostrov Gaiola v posvátné úctě, dokonce na malé ploše menšího z ostrůvků vybudovali chrám bohyně Venuše.

Kouzlu romantické samoty ostrovů v 19. století podlehne také jistý poustevník, kterému místní přezdívali Čaroděj. Muž se většinu svého času oddává rozjímání a přežívá zejména díky štědrosti místních rybářů, kteří mu na ostrov příležitostně přivážejí jídlo.

Poustevníkův klid však po čase naruší místní boháč Norman Douglas se svým úmyslem nechat na ostrově vybudovat honosné sídlo.

Čaroděj záhy zmizí neznámo kam a z ostrova se stává neobyvatelný kus skály, který přinese brzkou smrt každému majiteli na pohled přitažlivé vily. Může za podezřelá úmrtí kletba Čaroděje, jak se nyní proslýchá?

Ostrov Gaiola by mohl být exkluzivním sídlem bohatých. Kletba tomu brání.
Ostrov Gaiola by mohl být exkluzivním sídlem bohatých. Kletba tomu brání.

Vraždy i nehody

Po náhlém odchodu poustevníka se prý na ostrově začínají dít podivné věci. Životy vlastníků se po získání sídla obracejí vzhůru nohama a smrt na sebe nenechává dlouho čekat.

Zřejmě první obětí kletby ostrova Gaiola se stává italský podnikatel Luigi de Negri, který zkrachuje krátce poté, co se na ostrov přestěhuje. Ve 20. letech minulého století vilu získává švýcarský podnikatel Hans Braun, dlouho se ale z nového sídla neraduje.

Brzy je totiž na ostrově zavražděn, a jeho tělo je nalezeno zabalené v koberci. Krátce nato tragicky umírá také Braunova manželka, která se utopí v klidných a čistých vodách zálivu, přestože je zdatnou plavkyní a na moři panují vlídné podmínky.

Vlastnictví ostrova po Braunově smrti přechází na bohatého Němce Otto Grunbacka, ten vzápětí utrpí smrtelný infarkt. Tyto nešťastné události ovšem další bohaté Evropany nemohou odradit od toho, aby se o vlastnictví ostrova Gaiola ucházeli.

Počet mrtvých se tak stále rozrůstá. Někteří umírají z přirozených příčin nebo při různých nehodách a jiní jsou brutálně zavražděni. Je to jen shoda náhod, nebo majitelé platí za někdejší vypuzení poustevníka z místa, které si oblíbil?

Gianni Agnelli přišel o jediného dědice. Jeho syn spáchal sebevraždu.
Gianni Agnelli přišel o jediného dědice. Jeho syn spáchal sebevraždu.

Příliš mnoho mrtvých

Jako další se na seznam obětí kletby zapisuje obchodník ve farmaceutickém průmyslu Maurice-Yves Sandoz. Krátce po koupi ostrovního sídla se prý zblázní a skončí v psychiatrické léčebně ve Švýcarsku, kde později spáchá sebevraždu.

Ostrov poté kupuje také německý ocelář baron Karl Paul Langheim, který sice nepřijde o život, ale „pouze“ o své obrovské jmění. Katastrofální ekonomický krach ho přivede na mizinu nedlouho po získání Gaioly.

Jako další se v řadě nešťastných majitelů ocitá šéf legendární automobilky Fiat Gianni Agnelli, jehož jediný syn spáchá sebevraždu a zanechá Agnelliho impérium bez dědice.

Gianni začne k převzetí společnosti připravovat svého synovce Umberta Agnelliho, ten ale onemocní vzácnou formou rakoviny a ve věku 33 let umírá. Multimiliardář a ropný magnát Paul Getty ostrov kupuje jen chvíli předtím, než je jeho vnuk unesen.

Posledním kupcem, který se pokusil zkrotit Gaiolu, je Gianpasquale Grappone. Ten zase končí ve vězení pro daňové podvody a ostrov přechází do vlastnictví italského regionu Kampánie.

Za zatím poslední oběti Gaioly je považován manželský pár Franco Ambrosio a Giovanna Sacco. Manželé byli záhadně a brutálně zavražděni ve své vile přímo naproti ostrovu. Znamená to, že si kletba vybírá oběti i nadále?

Svůj prokletý ostrov má i Chorvatsko. Nachází se pouze dva kilometry od chorvatské metropole Dubrovník.
Svůj prokletý ostrov má i Chorvatsko. Nachází se pouze dva kilometry od chorvatské metropole Dubrovník.

Chorvatský ostrov

Lokrum prokleli mniši

Nejen Gaiola je důkazem, že se smrtelně nebezpečné prokleté ostrovy nacházejí i v turisticky oblíbených destinacích. Svůj prokletý ostrov má také Chorvatsko. Omývají ho vody Jadranu jen dva kilometry od chorvatské metropole Dubrovník.

Lokrum byl obýván už nejméně před tisíci let, kdy na něm díky teplému podnebí benediktinští mniši pěstovali exotické ovoce.

Po vpádu Francouzů koncem 18. století je ale většina mnichů z ostrova vyhnána a v roce 1808 odcházejí i poslední benediktini. Ještě předtím ale uspořádají mši, během níž je na ostrov uvržena mocná kletba.

Jednou z obětí kletby se údajně stává císař Maxmilián I. Mexický (1832–1867), který má Lokrum v držení a nechává na něm vybudovat zámek. Panovník je nakonec svržen z trůnu a popraven.

Mezi místními rybáři se také vyprávějí zvěsti o dobrodruzích, kteří se vydali na Lokrum strávit noc a už je nikdy nikdo neviděl. Může i za jejich zmizení středověká kletba?

Eva Soukupová

Foto: siviaggia.it, http://www.linkabile.it, www.thedailybeast.com, shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 26.4.2024 65
Mozart tvrdí, že se ho snaží někdo otrávit, a Paganini prý vstává z mrtvých. Elvis Presley je pak pohřben v podezřele velkém spěchu a Michaela Jacksona týdny před smrtí pronásledují obavy ze zavraždění. Jak si vysvětlit podivné okolnosti doprovázející život i smrt hudebních géniů?   Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozar
od 24.4.2024 2.7tis
Sny mohou být nejasné, jasnozřivé i děsivé. Co ale znamenají tyto živé obrazy? Dříve se lidé domnívali, že jsou poselstvím od bohů či cestou do jiných světů. Celá řada lidí je pak přesvědčená, že sny jim ukazují budoucnost. Mohou být sny jasnozřivé? Fascinace sny je známa již ze starověku, kdy sny uchvacovaly a zá
od 16.4.2024 3.1tis
V Jeruzalémě je rušno. Právě dnes má dojít k ukřižování Ježíše Krista, který o sobě prohlašuje, že je očekávaným mesiášem. Takové řeči jsou ale pro mnohé lidi nepřijatelné, a jeho osud je proto zpečetěn.     Vojáci ho kolem roku 33 našeho letopočtu vedou směrem k popravišti na Golgotě, kde už na něj čeká připravený kříž. Celou událost sle
od 15.4.2024 3.1tis
Kromě temných bytostí a démonů tu podle některých lidí s námi žili také bytosti pozitivní. Podobně jako někteří živelní duchové také víly a elfové prý byli kolem nás zejména proto, aby nám pomáhali. Podobně jako andělé také elfové jsou bytosti zcela dobré a jejich hlavním úkolem je ochraňovat nás před zlem. Elfy i díky filmovému Pánovi prstenů pozná sn
od 12.4.2024 2.8tis
Švédský voják vystřelí na protivníka a do jeho hrudi se zavrtá kulka. Zasažený ale vyjme kulku za záňadří a posměšně ji hodí Švédovi k nohám. Nepřátelští vojáci v hrůze prchají. Podobné příběhy o nezranitelných bytostech pocházejí především z časů třicetileté války. Zakládají se na pravdě?   Dlouhověcí jedinci
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned