Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou!
Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo jako s věšteckou technikou. Virgule ve formě dřevěné větvičky měla detekovat-věštit přítomnost nejen vody, ale i kovových rud pod zemským povrchem.
O proutkaření se zmiňuje starověký historik Hérodotos i cestovatel Marco Polo. Magickou virguli používaly dávné civilizace Médů, Skythů i Peršanů. Nejstarším vyobrazením proutkaření je prý skalní kresba v alžírské jeskyni Tassili.
S virgulí na protestanty
Ve Francii v sedmnáctém století se ovšem proutkaření využívalo i k sledování kacířů.
Byla to však nejasný a velmi subjektivní mechanismus působení virgule, který samozřejmě mohl vést ke zneužívání takové metody, proto se k ní církev otáčí zády a pro využití v rámci inkvizice ji dokonce zakazuje.
Známý je zejména příběh jistého rolníka Jacquese Aymara Vernaye, který pomocí proutku vystopoval v roce 1692 údajného pachatele brutální vraždy.
V roce 1702 si však sebevědomý Aymar troufl pomocí proutku hledat i protestanty. Zaznamenána je též událost, kdy proutkař procházel ulicemi a hledal v okolních domech ženy provinivší se proti slibu manželské věrnosti. To už byl pro Francouze poněkud „silný tabák“…
Ďábel i okultismus
V roce 1662 jezuita Gaspar Schott považuje věštění s pruty nejen za pouhou pověru, ale i za možný projev existence satana. Nutno dodat, že vzdělaný člen Tovaryštva Ježíšova opatrně dodává, že si zase není tak úplně jistý.
Prý nemusí být za každým pohybem virgule satanovo dílo, jen za některým… Na proutkaření měl odmítavý názor i Martin Luther.
Ten už v roce 1518 označil dokonce hledání rudných ložisek pomocí virgule za porušení prvního přikázání a příklon k zakázanému okultismu. Nutno dodat, že moderní proutkaři to mají přeci jen o něco jednodušší. Nikdo je alespoň nepodezírá, že mají uzavřenou smlouvu s ďáblem.