Dělníci se do toho domu bojí. Několikrát na ně jakoby odnikud spadla cihla nebo kladivo, věci se přemisťují z místnosti do místnosti. Někteří z nich se dokonce dušují, že viděli, jak se uvnitř budovy cosi samovznítilo.
Dům v Nedamově se tak stane doslova domem hrůzy. A místní začínají mluvit o poltergeistovi…
Je 26. června roku 2016. V Nedamově na Českolipsku právě probíhá kompletní rekonstrukce místního penzionu. Nic, co by stálo za zmínku, myslí si většina lidí. Jenže to se ještě téhož dne kompletně změní. Dělníci v jedné z místností zaslechnou podivné zvuky.
Když vejdou, aby se podívali, co se děje, překvapí je cihly a další předměty, padající jakoby odnikud. Když jim padne pohled na stůl, stojící opodál, jsou v šoku. Hromada novin, připravená, až bude potřeba vymalovat, vzplála.
To už je na nebohé muže opravdu moc. V šoku vybíhají z budovy. „V tom domě snad straší,“ myslí si. A když podivné události pokračují i šestý den, povolá bezradný majitel nemovitosti odborníky.
Na místo se sjedou parapsychologové, ale také hasiči a policisté. Ti všichni mají za úkol zjistit, co se v penzionu děje. Stojí za záškodničením nadpřirozené síly, škodolibý vtipálek, nebo vandal?
Nevysvětlitelné jevy
„Během těch šesti dnů se tam vyskytlo přes čtyřicet samovznícení i nehořlavých předmětů a přes desítku létajících předmětů i s útokem na člověka. A vzhledem k ničení majetku ohněm, podala majitelka trestní oznámení na neznámého pachatele.
Byli tam tedy policisté, kriminálka, hasiči, specializovaný tým na detekování akcelerantů hoření včetně speciálně vycvičeného psa a… pachatel neznámý, nikdo nic neví a případ se uzavřel.
Od ledna 2017 se tam sem tam něco přihodí ať vizualizací, spánkovou paralyzací, nebo zvuky. Ale už nic strašného,“ sdělí novinářům Slávek Boura (*1964).
Ten je sice reportérem televize Nova, ale také příbuzným majitelky penzionu, což je důvod, proč se o prapodivný případ začne zajímat. Spolu s ostatními místními z Nedamova zakrátko dojdou k názoru, že za škody v domě může poltergeist.
Seznamte se s poltergeistem
Co je vlastně zač poltergeist, kterého v Nedamově považují za viníka podivných událostí v rekonstruovaném penzionu?
Podle obvyklého výkladu jde o paranormální jev, způsobující samovolný pohyb předmětů v lidských obydlích, výbuchy žárovek, závady v elektrických rozvodech a jiné zdánlivé „nehody“.
Nejčastějším projevem je hluk, jako například různé dupání, bouchání předmětů a podobně. Sám pojem „poltergeist“ znamená v překladu z němčiny „hlučný duch“, což je více než výstižné. Ve většině případů poltergeist na lidi neútočí.
Čas od času se objeví případy škrábanců či podlitin, úmrtí jsou však podle všeho velice vzácná. Jsou prý zaznamenány případy usmrcených zvířat, která vypadají, jako by je někdo uškvařil v mikrovlnné troubě.
Jak však uvádí Český klub skeptiků Sysifos, není nijak potvrzeno, že tento jev skutečně existuje.
Neznámý pachatel
Vyšetřování v penzionu pokračuje. Ať se však policisté snaží jak se snaží, nedochází k žádným uspokojivým výsledkům.
„Odborná vyjádření z oboru mechanoskopie a chemie nám odpověděly naprosto jasně a konkrétně na to, jak k poškození předmětů v domě došlo.
Nicméně v této souvislosti jsme nikoho neobvinili, neboť se nepodařilo určit konkrétního pachatele a vyšetřování dne 20. září loňského roku ukončili,“ sdělí mluvčí vyšetřovacího týmu. Slávek Boura a specialisté na paranormální jevy se však nevzdávají. Stále věří, že za událostmi stojí cosi, nad čím nemáme plnou kontrolu.
Vyděšený pes
„Nevěřil byste, jak nervózní byl speciálně vycvičený pes, který měl vyčuchat akceleranty hoření.
Jeho psovod mu musel neustále dávat do tlamy gumový míček, aby se pes specialista uklidnil, až zneklidnil i svého pána,“ uvádí jako důkaz existence poltergeista Boura.
Případ nabývá na takové mediální pozornosti, že si jej všimnou nejen ti, kteří na podobné záhady věří, ale také lidé, které baví podobné domněnky vyvracet.
Že Nedamovský poltergeist ve skutečnosti neexistuje, se domnívá například předseda Klubu českých skeptiků Sysifos Leoš Kyša (*1979), který je o své pravdě natolik přesvědčený, že tomu, kdo mu představí nepopiratelný důkaz, že na Českolipsku skutečně řádí nadpřirozené síly, odměnu v hodnotě tří milionů korun.
Stojí za vším narušený člověk?
„Dosud nikdy se neprokázalo, že by tyto fenomény byly reálné.
Naopak – pokud byl jev dostatečně prozkoumán, došlo ke zjištění, že se velmi často jedná o podvod – zpravidla mladý člověk, který toužil po pozornosti nebo měl nějaké psychické problémy, tyto ́nadpřirozené jevy ́ vytvářel.
Zapaloval třeba ručníky, papíry na stole, rozhazoval nábytek a podobně. Zde mnohdy pomohly onoho poltergeista usvědčit buď skryté kamery nebo přiznání samotných aktérů, která přichází ale až po dlouhých letech.
Je pro tyto lidi velmi těžké přiznat, co se skutečně stalo, zvlášť, když okolo běhají nadšení záhadologové, psychotronici a jiní nadšenci, a o existenci poltergeista nepochybují a šíří jeho slávu skrze média do celého světa.
Postavit se těmto lidem s pravdou pak pro aktéry bývá často nemožné, a proto to činí až s velkým odstupem času,“ tvrdí Leoš Kyša.
A vzhledem k tomu, že jeho účet ani po dvou letech není o tři miliony chudší, dá se předpokládat, že nikdo existenci poltergeista vyvrátit nedokázal.
CO JE PŘÍČINOU ŘÁDĚNÍ POLTERGEISTA?
Podle zastánců existence paranormálních jevů vzniká poltergeist tam, kde se nahromadí vztek, smutek a touha po pomstě. Často se tak stane na místech, kdy v minulosti došlo k neštěstím, jako vraždy, hromadné masakry či válečné konflikty.
Častý jev je to prý také ve starých nemocnicích a blázincích, kde se dříve používaly barbarské metody. Poté se „nalepí“ na citlivého jedince, který na místo zavítá. Protože jsou teenageři citliví na emoce, vyskytují se prý poltergeisti často právě kolem nich.