Rosslynská kaple je místo dobře známé fanouškům dobrodružného románu Šifra mistra Leonarda od amerického autora Dana Browna (*1964).
Kaple z konce 15. století se nachází nedaleko hlavního města Skotska, Edinburghu, v lokalitě s nadprůměrně vysokým počtem hlášených pozorování UFO…
A právě tento fakt vede některé badatele, například skotského spisovatele a záhadologa Briana J. Allana (*1944) k domněnce, že by zde měl být ukrytý portál či jakási hvězdná brána pro příchozí mimozemské návštěvníky.
Podle Allena se tato brána dá otevřít použitím specifických frekvencí v okolí kaple. Dokonce tvrdí, že se mu to jednou spolu s jeho ženou do určité míry povedlo.
Pak s tím ale prý museli přestat, protože je při jejich pokusech najednou začala do vzduchu nadzvedávat neznámá síla.
Bizarní symboly
Allan, který ve svých výzkumech pokračuje, svůj předchozí úspěch považuje spíše za náhodu: „Zatím jsem hodně daleko od toho, abych portál dokázal ovládat, ale jsem si jistý, že existují síly, které ví, jak na to. A že jsou díky tomu mezi námi,“ říká.
Jeho teorii přiživují i některé motivy na stěnách kaple, zejména krychle s podivnými symboly, které jsou jako vystřižené z brakových sci-fi magazínů. Ovšem jsou 500 let staré. Jaký je jejich význam? Podle jedné z nových teorií může jít o zápis hudby.
Stejné vzory totiž vytvářejí některé tóny při vizualizaci na tzv. Chladniho deskách (tenké kmitající desky reagující na frekvence a vibrace), když je posypeme jemným materiálem a rozezníme.
Jenže ty byly veřejnosti představeny až v roce 1787, tedy dávno po stavbě kaple.
Za svoji genialitu zaplatí životem
Nejznámější a nejzdobnější místo v kapli je bezpochyby tzv. Učedníkův sloup, který na první pohled připomíná šroubovici DNA. Její podobu přitom lidstvo objevilo až v 50. letech 20. století. Jak je to možné?
Okolnosti stvoření sloupu jsou celkově opředeny tajemstvím. Podle legendy ho poprvé spatřuje ve snu mladý učedník, který během nepřítomnosti svého mistra a původního autora sloupu přetvoří jeho vzhled do fascinující dnešní podoby.
To ovšem mistr po návratu ze zahraničí neunáší a zaslepen hněvem učedníka na místě ubíjí dřevěnou palicí. Co přesně nešťastný mladík ve snu spatřil a jakou symboliku do sloupu otiskl? Znovu se můžeme jen domnívat.
Odborníci v něm nacházejí prvky z keltského, pohanského, řeckého, křesťanského a dokonce i severského náboženství.
Toto výjimečné sloučení stylů jen podtrhuje, jak moc se sloup i díky mistrovskému řemeslnému provedení vymyká jiným architektonickým dílům své doby.