Začátkem září roku 2013 se vynoří zpráva, že vědci objevili novou planetu v souhvězdí Panny. Tmavorůžové těleso o velikosti Jupiteru a čtyřnásobku jeho hmotnosti je od Země vzdáleno 57 světelných let.
Už krátce po svém odhalení dalo vědcům najevo, jak málo toho o vesmíru ještě vědí.
„Budeme kvůli ní muset přehodnotit pohled na vznik slunečních soustav,“ přiznává astrofyzik Markus Janson z Princetonské univerzity v New Persey, který planetu představil veřejnosti.
je teprve druhou planetou zachycenou infrakamerou, u níž vědci dokázali určit barvu.
Působivá sytě purpurová barva je znakem toho, že planeta je poměrně mladá a na jejím povrchu panují extrémně vysoké teploty kolem 240°C. Její stáří vědci odhadují na 100 až 500 milionů let.
Jde zároveň o nejmenší planetu, jakou se kdy podařilo pomocí infrakamer zachytit. Všechny tyto unikáty však vědce nefascinují tolik jako fakt, že těleso vůbec existuje. Odporuje totiž dosavadním teoriím.
Růžový obr obíhá hvězdu Epsilon Virginis ve vzdálenosti 44krát větší, než je vzdálenost Země od Slunce. Současné teorie přitom uvádí, že gravitační síla vznikající mohutnými srážkami úlomků hmoty k sobě přitahuje plyny z blízkosti mateřské hvězdy.
Jenže GJ 504b je od ní příliš daleko na to, aby její gravitační síla na plynné částice dosáhla. Pokud by byly dosavadní hypotézy platné, planeta by neměla existovat.