Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu. Prý zobrazuje hrob Ježíše Krista. O jaký obraz se jedná?
Tajemstvím je obestřený i samotný název obrazu. V dějinách umění figuruje pod latinskou sentencí „Et in Arcadia ego“, kterou do češtiny můžeme přeložit jako „Také já jsem v Arkádii“.
Oficiální verze
Tradiční popis obrazu hovoří o výtvarném díle zasazeném do kulis fiktivní starověké krajiny Arkádie. Tři muži a jedna žena na obraze zkoumají hrobku. Jejich pozornost poutá zejména již zmíněný nápis Et in Arcadia ego, který je vytesán na její stěně.
Kompozice obrazu je vysvětlována jako varování před smrtí, která je přítomna i ve zdánlivě idylické krajině, a to v každém okamžiku. Zájmeno „já“ zde označuje smrt. Existuje však ještě jiné, mnohem mysterióznější vysvětlení děje zachyceného na obrazu. Jaké?
Šokující anagramy
Sentence Et in Arcadia ego je údajně anagramem-přesmyčkou pro latinské varování I Tego Arcana Dei – Odejdi, skrývám tajemství Boží. Někdy se navíc uvádí, že celá sentence zachycená na obraze by měla správně znít takto: Et in Arcadia ego sum.
Z této doplněné sentence se dá vytvořit anagram Arcam Dei Tango Iesu – Dotýkám se hrobu Boha Ježíše.
Zároveň je poukazováno na fakt, že hrobka, kterou Poussin tak mistrně namaloval, je velmi podobná jedné konkrétní hrobce v jižní Francii v lokalitě Les Pontils, nedaleko Rennes le Chateau.
Ano, jedná se o region spojovaný i s teoriemi o pobytu Ježíše Krista na území dnešní Francie. Pokud se díváte na tento Pousinnův obraz záhadologickou optikou, dech se tají a scenaristé hollywoodských trháků mají před sebou zajímavou výzvu, co říkáte?!
Šifra mistra malíře již brzy v kinech? Inu, uvidíme…