Na zahradě Shugboroughského sídla v Anglii je mezi vznosnými stromy možné narazit na robustní kamenný památník. Dominantu tvoří reliéf inspirovaný obrazem Pastýři z Arkádie francouzského malíře Nicolase Poussina. Mnohem více ale lidi poutají písmena pod ním.
Nápis DOUOSVAVVM se dosud nepodařilo rozluštit. Co znamená a může pomoci odhalit největší křesťanské tajemství?
Stárnoucí vědec Charles Darwin (1809–1882) si už drahnou chvíli vjíždí konečky prstů do dlouhého bílého plnovousu. Dělá to vždy, když o něčem usilovně přemýšlí. Momentálně jeho mozek zaměstnává šifra ze Shugborough.
Její text lze rozdělit na dva řádky. V prvním stojí OUOSVAVV a na začátku a konci toho druhého jsou samostatně vyryta písmena D a M. Přestože je Darwin jedním z nejchytřejších lidí své doby a nejen té, ani on si neví se záhadným nápisem rady.
„Největší myslitelé národa, včetně Charlese Darwina a Charlese Dickense, se pokoušeli kód prolomit, ale selhávali – tedy až doposud,“ připomíná publicista Mick Lockley.
Před pár lety se totiž americkému lingvistovi Keithovi Masseyovi možná podařilo text rozluštit…
Je zrcadlově obrácený
Šifra motá hlavu lidem už přes čtvrt tisíciletí.
Pastýřský monument totiž v Shugborough v centrální Anglii (asi 123 km jihovýchodně od Liverpoolu) nechali mezi léty 1748 až 1763 postavit majitelé zdejšího panství bratři Thomas (1695–1773) a George Ansonovi (1697–1762).
Podle záhadologa Michaela Baigenta (1948–2013) by jeho rozluštění mělo vést k nalezení svatého grálu, tedy poháru, z něhož pil Ježíš Kristus při poslední večeři, a který tak získal magické vlastnosti.
Jak Poussin, tak bratři Ansonovi totiž podle něj patřili k tajné esoterické společnosti. „Poussin byl členem řádu zvaného Převorství sionské a do obrazu ukryl tajné poselství,“ myslí si. To samé má platit i pro monument.
Reliéf na něm je totiž zrcadlově obrácený. Nápis je proto možná napsán zleva doprava. Podle některých odkazuje k Rosslynské kapli, kde údajně templáři ukryli svatý grál.
Pro stíny…
„Myslím, že jsem tajemství odhalil. Moje řešení nabízí rozumnou a věrohodnou interpretaci,“ nechává se slyšet americký lingvista Keith Massey v prosinci roku 2014. Podle něj jde o latinský text.
DM ve spodním řádku znamená Dis Manibus, což lze přeložit jako „pro stíny“. Jde o frázi, která se objevuje na římských hrobkách a jíž používali také první křesťané.
Vrchní řádek pak má být složeninou prvních písmen ze slavného Ježíšova výroku, který pronesl krátce před svou smrtí. „Já jsem cesta, pravda i život,“ stojí údajně na Pastýřském monumentu. Proč je ale nad ním zrcadlově obrácená kopie slavného obrazu?
A neodkazují poslední dvě písmena V ve skutečnosti k Ansonově zesnulé ženě Venables-Vernon? Shugboroughská šifra zřejmě ještě nevydala všechna svá tajemství a bude nějakou dobu motat lidem hlavu…