Jedná se o nejstarší známou dřevěnou sochu na světě. Vědci mají jasno, že její stáří je přibližně 12 000 let. Stále však není známo, k čemu socha sloužila. Ezoterikové varují, že možná socha přináší i nějaké zlověstné varování z daleké minulosti. Jaké?
Neznámý umělec sochu, nazývanou nyní Šigirský idol, zhotovil někdy na konci poslední doby ledové. Objevena byla v roce 1890 v rašeliništi Šigir v pohoří Ural. Ve dvacátém století se archeologové začali sochou detailně zabývat a dospěli k šokujícím závěrům. Celková výška skulptury měla přesahovat pět metrů!
Analýza sochy
V mnoha ohledech socha nabízela analogii k totemům původních obyvatel amerického kontinentu. Vědci začali pochybovat o stáří idolu, protože se domnívali, že primitivní lovci-sběrači nebyli schopni zhotovit tak masivní artefakt.
Moderní výzkumy ovšem stáří sochy potvrdily. Objevily se další zprávy z detailní analýzy. Strom poslouživší k výrobě sochy byl starý minimálně 159 let.
K vytvoření záhadných značek na soše byly použity kamenné nástroje. Stále se však nepodařilo objasnit smysl celého díla. Objevily se i teorie, že Šigirský idol byl varováním, aby lidé nevstupovali do konkrétní oblasti.
Tajemný stvořitel?
Značky na soše byly zároveň interpretovány jako šifrovaný zápis dávného mýtu o stvoření světa, přičemž samotná socha měla zobrazovat tajemného stvořitele. V tomto vysvětlení je již obsažen i zřetelný akcent směřující k archeoastronautickým teoriím.
Je Šigirský idol stylizovaným zobrazením boha-návštěvníka z jiných světů, kterého obyvatelé Uralu tehdy uctívali? Jakou zakázanou oblast socha střežila?
Bylo to místo prvního přistání mimozemské lodi, které se stalo kultovním posvátným místem? Dokud se nepodaří rozluštit mysteriózní značky na soše, fantazii se meze nekladou…