Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje tělo i duši.
Egypťané med používali k ochraně faraonů v posmrtném životě. Ostatně, vůbec první zobrazení včel pochází právě odtud. Řekové ho vnímali jako ambrózii Olympanů, tedy pokrm, který může smrtelníkům, kteří je pozřou, dát nesmrtelnost a věčné mládí.
I Hindové věřili v jeho nesmrtelnou moc. Med, s jeho bohatou historií a mystickou aurou, uchvacuje i moderní svět.
Poklad pro zdraví
V srdci medu se skrývá bohatství antioxidantů, enzymů, vitaminů a minerálů. Posiluje imunitní systém, chrání před nemocemi a podporuje hojení ran. Antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti dělají z medu cenného pomocníka v boji proti infekcím.
Podporuje trávení, posiluje paměť a chrání mozek před stárnutím. Med není jen elixírem zdraví, ale i tajemstvím krásy. Hydratuje a vyživuje pleť, dodává vlasům lesk a vitalitu. Jeho antioxidační vlastnosti zpomalují stárnutí a zjemňují vrásky. Medová maska nebo peeling rozzáří vaši pleť a dodá jí mladistvý vzhled.
Medová magie
Med se hodí do teplých i studených nápojů, oživí jogurt, müsli i pečivo. Skvěle chutná v kombinaci s ořechy, sýry a ovocem. Medová limonáda s citronem osvěží v horkém dni a horký nápoj s medem, zázvorem a hřebíčkem zahřeje při nachlazení.
Kromě průkazně skvělých účinků na zdraví med ovšem nechyběl v magických rituálech. Na zimní slunovrat se kmeny ovocných stromů mazaly medem a ke kořenům se lila krev zvířat, či, pokud ho bylo dost, trocha mléka.
To mělo zajistit plodnost stromům – a medem se zřejmě mohly mazat i dívky. V některých oblastech se také věřilo, že tenká vrstvička medu namazaná kolem dveří do chalupy chrání stavení před nemocemi. Med zůstává v magickém počínání až dodnes:
Pokud pronesete přání upevněné rituálem, nebo vyřknete formuli, mohou být rty namazány medem. Věří se, že účinek tak může být jistější.