Přistávací modul NASA InSight nedávno zachytil zvuky zpod povrchu Marsu svědčící o seismické aktivitě na planetě. Vědci ovšem zatím netuší, jak vlastně tato aktivita na Marsu vzniká.
Vesmírná sonda, která přistála na Marsu v listopadu 2018, používá speciální kopulovité zařízení umístěné na povrch planety tak, aby mohla naslouchat známkám seismické aktivity.
Nyní z nitra planety skutečně zaslechla charakteristické dunění naznačující otřesy půdy.
ZÁHADNÉ MARSOTŘESENÍ
Seismická aktivita na Marsu často označovaná jako marsotřesení je pro vědce stále poněkud záhadná. Na Zemi jsou zemětřesení způsobená pohybem a třením tektonických desek.
Jenže Rudá planeta nemá stejný tektonický systém jako Země, takže otřesy nejsou způsobeny těmito procesy. Přesný zdroj těchto seismických událostí tedy stále zůstává neznámý. Víme jen to, že cosi způsobilo náhlé uvolnění energie pod povrchem planety.
DOZVÍME SE PRAVDU V ČERVENCI?
Zdá se, že nejnovější zemětřesení jsou soustředěna kolem oblasti Marsu známé jako Cerberus Fossae, která je také místem několika dalších zemětřesení zaznamenaných v minulosti.
K nalezení definitivního vysvětlení tohoto jevu budou bezpochyby zapotřebí další studie. Nyní se ovšem modul NASA InSight na několik měsíců ukládá ke spánku, neboť se planeta vzdaluje od Slunce, jehož záření je pro sondu zdrojem energie. Další experimenty budou pokračovat zřejmě v červenci či později.