7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Starověcí věštci na výsluní slávy
Starověcí věštci na výsluní slávy
od 10.11.2022
1.8tis
199
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Věštění budoucnosti není doménou jen moderních lidí. Ba naopak, lidé se mu věnovali odnepaměti. A výjimku netvořili ani starověcí myslitelé.

Paradox slavného proroka

Řecký věštec a filozof Epimenides žil pravděpodobně na přelomu 6. a 7. století před Kristem. Narodil se v krétském Knossu. Starověký spisovatel Athénaios o něm na začátku 3. století píše, že šlo o známou osobnost, která se narodila s mimořádným darem.

reklama

Byl schopen vidět do budoucna a pronášet proroctví! Do dějin logiky se navíc zapsal problémem sebevztahu – takzvaným Epimenidesovým paradoxem. Proslul větou:

„Všichni Kréťané jsou lháři!“ Celý problém nastává, uvědomíme-li si, že sám Epimenides je Kréťan a tedy i jeho věta je větou lháře.

Vědec, nikoli šarlatán

Výklad snu není nic jiného než vzájemné srovnávání podobností,“ tvrdí slavný profesionální věštec Artemidorus, který žil ve 2 století a pocházel z Efezu (západní pobřeží Malé Asie). Celý život zasvětil výkladu snů.

reklama

Cestoval, poslouchal učené muže, sbíral a četl všechny snáře, na které narazil. Získal mnoho poznatků, které sepsal v pětisvazkovém díle zvaném Oneirocritica. S oblibou lidem věští ze snů.

„Narodila se mi dcera a musel jsem si půjčit peníze,“ vypráví svůj sen jistý muž. Druhému dcera ve snu zemře, ale podaří se mu vrátit peníze. „Dcera má ve snu týž smysl jako půjčka!“ vysvětluje trpělivě Artemidorus.

Jeho práce byla učebnicí až do roku 1900, kdy byla nahrazena dílem Sigmunda Freuda (1856–1939) – Výklad snů.

Krutý osud věštkyně

Cassandra byla dcerou krále Priama a královny Hecuby z Tróje. Byla prý nádhernou zrzkou, do které zamiloval sám řecký bůh, Apollo. Aby Cassandru získal, obdaruje ji schopností vidět do budoucnosti. Zklamán pak svůj dar zakleje:

reklama

„Budeš vidět správně budoucnost, ale nikdy ti neuvěří!“ vyřkne nad Cassandrou krutý ortel. Dívka tak zbytečně předvídala zničení Tróje – nikdo ji neposlouchal.

O své smrti věděl dopředu

V řeckém bájesloví má věštec Amphiaraus své pevné místo. Schopnost vidět budoucnost dostane podle pověstí od samotného boda Dia! Zúčastnil se vojenského tažení proti Thébám. Tak vznikl slavný epos Sedm proti Thébám.

Věštec viděl černou budoucnost válečného střetu, marně však od něj odrazoval své soukmenovce. Pohled do budoucnosti mu vyjevil, že i on přijde o život. Příběh o Amphiarausovi byl v dávných dobách velmi populární, psal o něm i Homér.

Prorokovali budoucnost

Bakis (v překladu mluvčí) byl nejslavnější ze skupiny proroků v období mezi 8. a 6. stoletím před naším letopočtem. Tito proroci jsou tradičně považováni za osoby, které slouží jako prostředníci mezi bohy a lidmi. První Bakis je rodákem z Eleonu v Boeotii.

Pro svá moudra si údajně chodili do jeskyně, kde „úřadovala“ nymfa Corycia, díky níž získávali své informace.

Foto: Creative Commons / volná díla
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 849
Tu-Po byl starověký čínský duch s pomstou na mysli. Než zemřel, Tu-Po sloužil jako ministr čínského císaře Hsuana (žil asi 827-783 př. n.l.).  Ti dva se neshodli a Hsuan nechal Tu-Poa zabít asi v roce 786 př. n. l., navzdory varování, že se Tu-Po vrátí a bude ho pronásledovat. [caption id="attachment_112900" align="alignnone" width="96
od 7.12.2022 940
O okolí Litoměřic už v 17. století Bohuslav Balbín napsal, že "tato krajina se po právu nazývá rájem Čech". Ale moderní doba sem přidala i peklo: nehluboko pod povrchem se ukrývají stopy, které jakoby přišly z časů starověkého otrokářství, ovšem vylepšené o moderní technologie. Nacisté tu v posledních letech druhé světové války vybudovali podzemní továrnu Richard, jejíž všechna tajemství dodnes ne
od 7.12.2022 940
„Náš sprievodca kliesnil mačetou cestu, aby sme sa mohli dostať k budove medzi stromami, ktorá vyzerala ako pyramída,“ napísal o objavení strateného mayského mesta v roku 1939 americký archeológ John Lloyd Stephens (1805-1852). „Narazili sme na sochu muža, zvláštne a bohato oblečeného, s prísnou tvárou, ktorá vyvolávala hrôzu. Jediné zvuky tu vydávali opice v korunách stromov, ktoré sa nám
od 6.12.2022 1.7tis
Římský senátor Plinius mladší, jenž zemřel v roce 113 n. l., vyprávěl strašidelný příběh, tak strašidelný, že přežil dodnes. „V Athénách byl velký a prostorný dům, který měl špatné jméno, takže tam nikdo nemohl bydlet. V hluboké noci byl často slyšet hluk připomínající řinčení železa.“ Řinčení řetězů vedlo podle Plutarcha k tomu, že se objevila př
od 6.12.2022 2.2tis
Ačkoli se bitva u Little Bighornu odehrála v roce 1873, současní návštěvníci bojiště tvrdí, že slyšeli a viděli duchy bojujících vojáků americké armády a indiánských válečníků. Nyní je místo hřbitovem a národní památkou, není tak žádným překvapením, že místo plné smrti a násilí je pronásledováno těmi, kteří tam prošli, včetně generála ameri