Psal se rok 1898. V americkém státu Indiana se schylovalo k pozorování tvora, který později dostal pojmenování Beast of Busco – Bestie z Busca. O jaké zvíře se mohlo jednat? Máme se ho bát i v České republice?
V inkriminovaný rok 1898 tvrdil farmář Oscar Fulk, že u jezera poblíž města Churubusco spatřil obří želvu děsivého vzhledu. Připomínala netvora z dávných mýtů. Navzdory velkému úsilí se však nepodařilo toto monstrum ulovit. Na celou záhadu pomalu padal prach zapomnění…
Želva v jezeře
V roce 1948 se ovšem situace opakovala. Tentokráte bylo však svědků více. Rybáři a farmáři svorně prohlašovali, že v jezeře zahlédli podivnou želvu monstrózních rozměrů. Noviny začaly psát o Bestii z Busca.
Událost se brzy stala známou po celých Spojených státech, zvědavci houfně přijížděli a městečko Churubusco praskalo ve švech. Bylo učiněno mnoho pokusů o odlovení zvířete.
Do pátrací akce se zapojili i potápěči. Enormní úsilí pátračů a lovců však nebylo korunováno úspěchem. Gigantická fantomová želva se ovšem stala součástí společenského života v Churubuscu.
V červnu se zde slaví Želví den zahrnující karneval, průvod i závody, pochopitelně želví.
Bestie z Rokycan
Zoologové vytvořili teorii, která se týkala pozorování tohoto záhadného kryptida. Podle ní by dokázal velký exemplář želvy v místním jezeře dlouhodobě přežívat. Mohlo se prý jednat o kajmanku supí (Macrochelys temminckii).
Pokud by to skutečně byla kajmanka supí, označení „bestie“ by nebylo příliš velkou nadsázkou. Tato sladkovodní želva má silné čelisti a ostrý zoban. Je nebezpečná i pro člověka.
V sousedním Německu byl tento druh želvy podezřelý z útoku na mladíka plavajícího v jednom bavorském jezeře.
Nezodpovědní chovatelé vypustili tyto želvy i do české přírody. Důkazem jsou dva odchyty kajmanky i v našich vodách. Ostatně, v roce 2013 byla velká kajmanka supí spatřena, jak si vykračuje po silnici na Rokycansku. Beast of Rokycany – Bestie z Rokycan?!