23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
od 4.1.2024
3.3tis
350
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Neznámý autor do své mapy na konci 13. století zanáší neuvěřitelně obsáhlý přehled záhadných tvorů, historických monumentů a tajemných míst, která byla již dávno ztracena, nebo naopak teprve čekají na své objevení.

Jak v této bizarní mapě číst? A kde vůbec její tvůrce načerpal tak obsáhlé znalosti?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena. Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden. Mapa Piriho Reise, která vyobrazuje obrysy Antarktídy.

V roce 1855 je během renovačních prací v Herefordské katedrále v Anglii nalezena podivná středověká mapa, ukrytá pod podlahou.

Na vybledlém pergamenu se tísní více než 500 podrobně propracovaných ilustrací všeho možného, jako by se autor snažil do jediné mapy vnést veškeré vědění světa.

„Mappa Mundi je bezkonkurenčně nejvýznamnější a nejslavnější středověkou mapou, nejpozoruhodnějším ilustrovaným anglickým rukopisem jakéhokoli druhu a rozhodně největším dochovaným obrazovým rukopisem třináctého století,“ prohlašuje o mapě britský akademik a expert na středověké rukopisy Christopher de Hamel (1950). Čím je vlastně mapa tak jedinečná?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.
Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.

Atlas zapomenutých míst

Mappa Mundi udivuje především tím, jak obsáhlé znalosti jsou v ní zachyceny. Svět je vyobrazen jako kruh či koule. Světové strany jsou otočeny o 90 stupňů tak, že východ se nachází v horní části mapy, jih je napravo, západ dole a sever vlevo.

V samém středu mapy se nachází Jeruzalém. Po celé ploše mapy jsou zakresleny výjevy z lidských dějin, biblické události, kmeny žijící ve vzdálených zemích, města, pamětihodnosti a významné zeměpisné prvky.

Pozornost je věnována také exotickým rostlinám a zvířatům. Ta záhadnější část mapy obsahuje také mytologický výjevy a záhadná monstra vykreslená do složitých detailů.

Známá zvířata se zde mísí s nejrůznějšími fantastickými a podivnými příšerami, krokodýli, velbloudi nebo sloni jsou zde zobrazeni hned vedle draků, gryfů a jednorožců.

Nechybí ani vyznačená poloha zmizelých náboženských artefaktů či dávno ztracených míst, jako je bájný ostrov svatého Brendana, Herkulovy sloupy, zahrada Eden či země Gog a Magog. Bylo by možné podle této mapy ona tajemná místa najít?

Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.
Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.

Přesná i nepřesná

Je poměrně zarážející, jak je mapa v některých ohledech neuvěřitelně přesná a v jiných pro změnu velmi nepřesná, přičemž v obou případech lze narazit na místa, která neodpovídají zeměpisným znalostem 13. století.

Dlouho se vedou debaty o pravosti a autorství mapy. Dnes převažuje názor, že byla vytvořena kolem roku 1285 a na jejím vzniku se zřejmě podílelo vícero autorů, což by tyto anomálie mohlo vysvětlit.

Středověké mapy světa rovněž málokdy slouží k navigačním účelům, jsou spíše schematické a mají sloužit spíše jako druh učební pomůcky. Ty větší jsou natolik obsáhlé, že je lze považovat za malé encyklopedie středověkých znalostí.

Otázkou ale zůstává, nakolik jsou tyto encyklopedie přesné. Zachycuje Mappa Mundi z Herefordu dávno zapomenuté učení, nebo jsou výjevy na ní pouhé mýty, které středověcí učenci považovali za pravdivé?

3x mapy, které by neměly existovat

Mapy Ibna Ben Zary:

Arabský kartograf v roce 1487 přesně zakresluje pobřeží Středozemního, Jaderského a Egejského moře v době před ústupem ledovce.

Při své práci sice vychází z dřívějších Ptolemaiových (asi 90–168) map, ale ani ten nemohl na vlastní oči pozorovat znaky posledního zalednění Země.

Jediným možným vysvětlením je existence vzdělané civilizace, staré více než 5000 let, jejíž příslušníci by byli schopni plavit se po moři.

Mapa Piriho Reise (1465–1553):

Dílo osmanského navigátora s vysokou přesností totiž vyobrazuje obrysy Antarktidy, její jezera a pohoří dlouho před jejím objevením.

Některé útvary zanesené na mapě jsou objeveny dokonce až v roce 1952! Pozdější zkoumání navíc ukazuje, že mapy prý nemohly být zakreslovány ze Země.

Vzhledem ke svému tvaru a mimořádné přesnosti musely kartografické práce probíhat pouze z výšky, v jaké se dnes pohybují vesmírné družice.

Mapa Hadžiho Ahmeda:

Turecký kartograf v roce 1559 zakresluje tehdy ještě neznámé západní pobřeží Ameriky. Na mapě je západní pobřeží napojeno na asi 1600 km dlouhý pevninský most, který propojuje Aljašku a Sibiř.

Až o pár staletí později věda odhalí, že v dávných dobách spojení Aljašky se Sibiří skutečně existovalo, ale zmizelo již před tisícovkami let.

Foto: wikimedia.org, youtube.com, pixabay.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 22.2.2024 856
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smrti však ani on neunikne. I když vlastně… Podle pověstí a legend se má podařit slavnému eskamotérovi ošálit i samotnou „zubatou“!     Její
od 22.2.2024 1.5tis
Tajemné jevy a osobnosti spojené s nejrůznějšími zázraky a zvláštními schopnostmi. I to je významná součást křesťanství. Mnohé z těchto osobností dnes církev považuje za mystiky - jedince s hlubokou duchovní zkušeností. Představujeme ty nejslavnější z nich. Skutečně jim Bůh propůjčil neobyčejné síly?   Na okraji pastviny stojí dvě postavy. Ta starší, služebná v rodině německého šlechtic
od 20.2.2024 2.5tis
Slýchají o něm už děti na prvním stupni základní školy. Učitel národů Jan Amos Komenský  je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších učenců naší historie. Jenže i za jeho životem a dílem se ukrývají mnohá tajemství a nejasnosti. Věnoval se tento velký myslitel mystickým a okultním vědám?    V honosném salónku sedí dvojice mužů a popíjejí z karaf víno. Ten starší, obdařený hustý
od 18.2.2024 3.1tis
Návštěvníci Muzea Paula Gauguina na Tahiti se blíží k dvojici působivých domorodých soch. „Nedotýkat se!“ vykřikne průvodkyně. Nejde o zákaz, který má chránit umělecká díla, ale samotné obdivovatele. Pouhým dotykem totiž prý na sebe mohou přivolat pohromu. A co teprve, kdyby se sochu snažili přemístit? To by se údajně vystavili nebezpečí smrti!   Kdo někdy pobýval na nevelkém ostrově Rai
od 17.2.2024 3.2tis
Anežka Přemyslovna je dnes vnímána jako jedna z předních národních světic. Narodila se asi roku 1211 jako dcera Přemysla Otakara I. Již v dětství byla zasnoubena Boleslavu Polskému, který však zemřel, když byla Anežka ještě dítě. Plně se oddala náboženskému životu, když jí její bratr Václav I. oficiálně povolil stát se řeholnicí. Anežka pak založila klášter menších bratří a jeho ženskou větev řádu
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd