27. července 2014: Záběry kamery z anglického divadla Brookside v Essexu ukážou, jak se v prázdném sále sama od sebe hýbe židle.
Domů     Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
Tajemná Mappa Mundi. Ukazuje polohu dávno ztracených míst a artefaktů?
od 4.1.2024
3.3tis
350
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Neznámý autor do své mapy na konci 13. století zanáší neuvěřitelně obsáhlý přehled záhadných tvorů, historických monumentů a tajemných míst, která byla již dávno ztracena, nebo naopak teprve čekají na své objevení.

Jak v této bizarní mapě číst? A kde vůbec její tvůrce načerpal tak obsáhlé znalosti?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena. Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden. Mapa Piriho Reise, která vyobrazuje obrysy Antarktídy.

V roce 1855 je během renovačních prací v Herefordské katedrále v Anglii nalezena podivná středověká mapa, ukrytá pod podlahou.

Na vybledlém pergamenu se tísní více než 500 podrobně propracovaných ilustrací všeho možného, jako by se autor snažil do jediné mapy vnést veškeré vědění světa.

„Mappa Mundi je bezkonkurenčně nejvýznamnější a nejslavnější středověkou mapou, nejpozoruhodnějším ilustrovaným anglickým rukopisem jakéhokoli druhu a rozhodně největším dochovaným obrazovým rukopisem třináctého století,“ prohlašuje o mapě britský akademik a expert na středověké rukopisy Christopher de Hamel (1950). Čím je vlastně mapa tak jedinečná?

Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.
Mappa Mundi je nyní vystavena v Herefordské katedrále, kde byla v roce 1855 nalezena.

Atlas zapomenutých míst

Mappa Mundi udivuje především tím, jak obsáhlé znalosti jsou v ní zachyceny. Svět je vyobrazen jako kruh či koule. Světové strany jsou otočeny o 90 stupňů tak, že východ se nachází v horní části mapy, jih je napravo, západ dole a sever vlevo.

V samém středu mapy se nachází Jeruzalém. Po celé ploše mapy jsou zakresleny výjevy z lidských dějin, biblické události, kmeny žijící ve vzdálených zemích, města, pamětihodnosti a významné zeměpisné prvky.

Pozornost je věnována také exotickým rostlinám a zvířatům. Ta záhadnější část mapy obsahuje také mytologický výjevy a záhadná monstra vykreslená do složitých detailů.

Známá zvířata se zde mísí s nejrůznějšími fantastickými a podivnými příšerami, krokodýli, velbloudi nebo sloni jsou zde zobrazeni hned vedle draků, gryfů a jednorožců.

Nechybí ani vyznačená poloha zmizelých náboženských artefaktů či dávno ztracených míst, jako je bájný ostrov svatého Brendana, Herkulovy sloupy, zahrada Eden či země Gog a Magog. Bylo by možné podle této mapy ona tajemná místa najít?

Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.
Na mapě je vyobrazeno mnoho dnes již ztracených míst včetně zahrady Eden.

Přesná i nepřesná

Je poměrně zarážející, jak je mapa v některých ohledech neuvěřitelně přesná a v jiných pro změnu velmi nepřesná, přičemž v obou případech lze narazit na místa, která neodpovídají zeměpisným znalostem 13. století.

Dlouho se vedou debaty o pravosti a autorství mapy. Dnes převažuje názor, že byla vytvořena kolem roku 1285 a na jejím vzniku se zřejmě podílelo vícero autorů, což by tyto anomálie mohlo vysvětlit.

Středověké mapy světa rovněž málokdy slouží k navigačním účelům, jsou spíše schematické a mají sloužit spíše jako druh učební pomůcky. Ty větší jsou natolik obsáhlé, že je lze považovat za malé encyklopedie středověkých znalostí.

Otázkou ale zůstává, nakolik jsou tyto encyklopedie přesné. Zachycuje Mappa Mundi z Herefordu dávno zapomenuté učení, nebo jsou výjevy na ní pouhé mýty, které středověcí učenci považovali za pravdivé?

3x mapy, které by neměly existovat

Mapy Ibna Ben Zary:

Arabský kartograf v roce 1487 přesně zakresluje pobřeží Středozemního, Jaderského a Egejského moře v době před ústupem ledovce.

Při své práci sice vychází z dřívějších Ptolemaiových (asi 90–168) map, ale ani ten nemohl na vlastní oči pozorovat znaky posledního zalednění Země.

Jediným možným vysvětlením je existence vzdělané civilizace, staré více než 5000 let, jejíž příslušníci by byli schopni plavit se po moři.

Mapa Piriho Reise (1465–1553):

Dílo osmanského navigátora s vysokou přesností totiž vyobrazuje obrysy Antarktidy, její jezera a pohoří dlouho před jejím objevením.

Některé útvary zanesené na mapě jsou objeveny dokonce až v roce 1952! Pozdější zkoumání navíc ukazuje, že mapy prý nemohly být zakreslovány ze Země.

Vzhledem ke svému tvaru a mimořádné přesnosti musely kartografické práce probíhat pouze z výšky, v jaké se dnes pohybují vesmírné družice.

Mapa Hadžiho Ahmeda:

Turecký kartograf v roce 1559 zakresluje tehdy ještě neznámé západní pobřeží Ameriky. Na mapě je západní pobřeží napojeno na asi 1600 km dlouhý pevninský most, který propojuje Aljašku a Sibiř.

Až o pár staletí později věda odhalí, že v dávných dobách spojení Aljašky se Sibiří skutečně existovalo, ale zmizelo již před tisícovkami let.

Foto: wikimedia.org, youtube.com, pixabay.com
Lokalita:
Související články
od 25.7.2024 2.1tis
Sonary archeologických týmů nacházejí na jaře 2013 na dně Galilejského moře v Izraeli kamennou mohylu. Unikátní sestava obřích kamenů váží neskutečných 60 000 tun. Předmětem zkoumání je nyní účel stavby a také její možné stáří. Zajímavé je, že na bývalém břehu Galilejského moře vedl kázání Ježíš Kristus. Může tato nově objevená stavba nějak souviset s tímto legendárním světcem? [gallery size="f
od 22.7.2024 3.3tis
Archa úmluvy má být truhlou obsahující nejcennější židovské náboženské předměty včetně desek s Desaterem přikázání. Její současné umístění je neznámé. Badatelům pod vedením amerického experta na Bibli a archeologii Scotta Striplinga se však nedávno podařilo dostat na horkou stopu!     Archa úmluvy je v hledáčku amatérských i profesionálníc
od 21.7.2024 3.1tis
Je patronem námořníků i potápěčů. Jeho cesty po moři mu ostatně vynesly přídomky „Mořeplavec“ nebo „Navigátor“. Svatý Brendan (484-577), irský světec a jeden z dvanácti irských apoštolů. Traduje se, že při svých cestách mohl doplout až k americkému kontinentu. Co o tom víme? Zpráva o jeho dobrodružném putování Atlantikem se dochovala v textu z desá
od 20.7.2024 2.8tis
Ovčí střívko není právě ta nejspolehlivější ochrana. Ženy „volného řemesla“ však ve středověku dobře vědí, jaké „čarodějné bejlí k zatrávení plodu užívati“...     Dle receptu klášterní medicíny z bavorského Würzburgu z 14. století „Popíjení hořčiny, která obsahovala snítku vratiče, dvě hrsti převařeného řešetláku a jehličí ze chvojníku“, p
od 18.7.2024 3.0tis
Exorcismus není jen rituál z temného středověku. Římskokatolická církev ho vykonává i v současnosti. Opravdu ale vymítání zahání ďábla? Nebo lze všechny případy údajného posednutí vyřešit s pomocí lékařské vědy?     Americký démonolog Ralph Sarchie patří mezi zastánce exorcismu. Po rozhovorech s mnoha kněžími dojde k závěru, že vymítání s
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo