Světlá tvář, oči evropského typu a poměrně husté vlasy u mužů, které si s oblibou splétaly do mohutných copů. Nikdo by asi neřekl, že takový popis bude označovat jeden z původních domorodých kmenů žijících na dnešních japonských ostrovech, Kurilu či Sachalinu.
Ainuové, jak se tento národ nazývá, jsou dodnes záhadným kmenem, jehož potomci stále žijí na mnoha místech zmíněných oblastí. A i když se dnes zdá, že nejsou – kromě svého nezvyklého vzhledu – ničím zvláštní, opak je pravdou.
Podle řady badatelů jde totiž o jedno z nejstarších a stále žijících etnik vůbec. Na území japonských ostrovů patrně žili už před třinácti tisíci lety jako lidé kultury Džómon.
Tehdy však nešlo o vymírající menšinu, kterou během staletí masakrovali a utiskovali vládnoucí režimy (ostatně pro Japonce jde dodnes často o barbary), ale o vyspělou civilizaci s propracovanou kulturou a rozsáhlými řemeslnými schopnostmi.
PŘIVEDL JE BŮH Z HVĚZD?
Přesto největší záhada kultury Ainu tkví v nejasném původu lidí, kteří do ní spadají. Jak je možné, že lidé takového vzhledu mají už po celá tisíciletí domov na japonských ostrovech? Tedy mezi lidmi s úplně jinými fyzickými rysy?
Odpověď by mohla být v mytologii a kultuře původních obyvatel. V ní totiž stojí, že lid přivedl na ostrov Hokkaido bůh jménem Okiki-Rumi-Kammi, a to v oslnivě zářící kolébce.
„Ještě pozoruhodnější je fakt, že můžeme dodnes na těchto kolébkách vidět zobrazení Slunce. Měla snad dětská kolébka v tomto případě symbolizovat dávné boží plavidlo?“ ptá se česká spisovatelka a záhadoložka Magdalena Zachardová (*1960).
Ainu je tak další původní civilizace, kterou s oblibou studují záhadologové věnující se tzv. archeoastronautice. Mohl snad tento národ přijít z hvězd, jak naznačuje jeho mytologie?