Snad nejznámější karetní sadu, kterou věštci a kartářky používají k vykládání osudu, představuje tarot. K němu však mají velmi blízko karty označované jako cikánské. Předpovědi z nich se prý často vyplní. Jak je to možné?
Takzvané cikánské karty jsou u nás zřejmě nejznámější v podobě, jakou jim dala esoterička Růžena Vernerová (*1951). Jejich původ však sahá daleko do minulosti.
První zmínky o nich se objevují ve třináctém století, ale nejspíš vznikly ještě dříve. Jejich nejstarší sada údajně obsahovala dvacet čtyři karet a vznikla zřejmě úpravou karet Velké arkány tarotu.
V současnosti nejpoužívanější veze, která má třicet šest karet, pochází z roku 1901. V balíčku najdeme vyobrazení různých situací a pocitů, jež se vztahují ke každodennímu životu.
K nejznámějším symbolům patří Boží oko, jež slibuje štěstí, stabilitu a vyzývá k vytrvání v úsilí. Mezi lidmi tyto karty nejvíce zpopularizovali kočovní cikáni, kteří z nich věštili.
Podobně jako v případě dalších nástrojů věštění hraje při výkladu budoucnosti důležitou roli intuice. Lze se na předpovědi z cikánských karet spoléhat?
Se svou zkušenosti s cikánskými kartami se v internetové diskuzi svěřuje například paní Alena T. Ta si věšteckou pomůcku koupila spíš pro zábavu.
Když si je vykládala sama sobě, předpovědi jí vůbec nevycházely, v případě jejích známých se však ukázaly překvapivě přesné. „Například jedné mojí kamarádce se měla vdávat dcera a ona chtěla vidět, jestli bude šťastná.
A já jí řekla,“holka, je to nesmysl, ale žádná svatba nebude – vypadá to na hádku, nebo dokonce na rvačku – ale nevěř tomu, je to blbost, jsou to jen karty. A buch.
Ženich si byl příliš jistý v kramflecích a při prosazování svého při nějakém malicherném sporu, dal budoucí nevěstě pár facek. V té minutě byl konec,“ tvrdí žena. A karty jí prozradily budoucnost jejích známých víckrát. Jak je to možné?
Z cikánských karet věští také známá televizní věštkyně Jolanda (*1951). Některé kartářky prohlašují, že vyplnění šťastné předpovědi je třeba si pojistit přiložením bankovky k příslušné kartě. Mají pravdu, nebo chtějí z lidí jen vytáhnout více peněz?