Zmínky o používání sýra existují od pradávna. Nebyli to jen obyvatelé Sumerské říše, ale také staří Egypťané, kteří byli mezi prvními. O sýru se dokonce zmiňuje řecký Homér v Odyssei.
SÝR PODLE LEGENDY
I mléko jako potravina je známá odedávna. A jak to bylo se sýrem? Podle řecké legendy byl sýr darem bohů pro pozemšťany. To syn bohů, Aristaios, prý vzal na sebe podobu pastevce a odebral se mezi lidi, aby je naučil přípravě sýrů.
Ale protože znalost výroby másla byla již dávno známá, nebyla možná cesta k sýrům tak dlouhá a dramatická, jak ji líčí legenda. Již v době římského císařství prý uměli Římané vyrábět až 12 různých druhů sýrů. Nechyběl ani slaný či uzený druh.
Protože sýry představovaly postní jídlo, tak se později jejich výrobě a kultivaci věnovali především mniši v klášterech po celém světě.
NÁLEZ SÝRU VE VYKOPÁVKÁCH
Ovšem jak takový sýr ve starověku mohl tehdy vypadat, to se můžeme přesvědčit z nedávného nálezu vykopávek v Egyptě, který je neustále zdrojem nových objevů.
Tam totiž archeologové při vykopávkách poblíž Káhiry učinili zajímavý nález. U starověkého města Mennofer objevili hrobku starosty Ptahmese.
Přestože již předtím byla hrobka, jako řada jiných, narušena vykradači hrobů, přinesla i tak řadu poznatků.
V hrobce zůstala hliněná nádoba s jakýmsi bílým obsahem. Egyptští vědci společně s italskými jej analyzovali jako zbytek sýra. Svým stářím asi 3200 let se tak stal nejstarším nálezem sýra na světě.
Chemici zjistili, že byl zřejmě vyroben smícháním kozího a ovčího mléka s přídavkem mléka buvola afrického.
TAJEMSTVÍ NEJSTARŠÍHO SÝRU
I když bylo možné se rozborem dostat až k základním surovinám, jedno tajemství zůstalo nerozluštěné. A tím je právě to, jak asi takový sýr chutnal. Nikdo se totiž neodvážil poněkud nevábnou hmotu ochutnat.