Lyrický básník Biebl měl často obavy o svoji budoucnost. Osamělý plachý poeta se těžce smiřoval s drsným nástupem komunistického režimu a měl problémy se zdravím. Jako by nebylo cesty dál.
Jedné sychravé únorové noci roku 1951 pak jeho tělo přistálo na dlažbu chodníku na pražské Výtoni. Jaké okolnosti stály za jeho pádem z okna bytu v pátém patře?
Cosi letí z okna. Na první pohled to vypadá jako věc, je to však člověk! V letu se kolem něj vzedmul domácí plášť. Několik vteřin a přichází tvrdý pád, který doprovází jemné zasténání.
Jediná svědkyně tragédie, jistá slečna Sykáčková, běží chvatně pro pomoc. „Padal jak panák, nohy u sebe, ruce, hmota. Dopadl na nohy. Při dopadu jako by se nohy zlomily,“ vypoví později do vyšetřovacího protokolu.
Je 26. února 1951 a skokem z okna pražského domu v ulici Na Výtoni právě skoncoval se svým životem básník Konstantin Biebl (1898–1951). Nepřirozená poloha při pádu a další podivné skutečnosti kalí oficiální verzi o básníkově sebevraždě. Pomohl mu někdo ze světa živých?
Úřední verzí sebevražda
Známý básník si roku 1951 sám vzal život. Takové jsou oficiální dobové zprávy. Ne každý ale věří tomu, že jde o sebevraždu. Vždyť nezanechal ani žádný dopis na rozloučenou.
Někteří lidé srovnávají jeho konec s osudem ruského básníka Vladimira Vladimiroviče Majakovského (1893–1930), kterého prý uštvali sovětští političtí kariéristé!
Dokonce ještě v roce 1956 se smrt Biebla řeší na sjezdu spisovatelů. Proč zůstávají otazníky kolem jeho odchodu tak dlouho?
Někoho se bojí
Sám básník se před smrtí čehosi obává. „Bojim se jit domů, že uvidim kožené kabáty na schodech. Všichni nechápou. Přijde na řadu Karel, pan Nezval a ostatní. Karel ať nechodí do vináren, Nezval ať nechá horoskopů… ,“ svěřuje se prý před smrtí zdrcený Biebl!
Má na mysli agenty státní tajné bezpečnosti (StB)? Nebo někoho docela jiného? Je jisté, že je Biebl před smrtí řádně vyplašený. Na druhou stranu někteří tvůrci o jeho sebevraždě zřejmě nepochybují.
„Konstantin Biebl skočil z okna, napřed ale si, a to bylo dávno předtím, nechal namalovat od Štýrského obraz muže padajícího pozpátku z okna, jako když obrátíš stránku,“ uvádí ve sbírce textů Listopadový uragán český spisovatel Bohumil Hrabal (1914–1997), který shodou okolností také umírá po pádu z okna.
Tak kde je vlastně pravda? Skočil Biebl opravdu sám?
Raději odešel dobrovolně?
Mnohé hypotézy také mluví o tom, že byl básník silně poznamenán dřívější smrtí svého otce. Ten spáchal sebevraždu po prodělaném tyfovém onemocnění. Svůj plánovaný konec prý Biebl naznačuje i ve svých některých dílech.
Navíc prý má rovněž vážné zdravotní problémy. Trpí pankreatidou neboli zánětem slinivky břišní. Svůj další osud tak vidí zřejmě velmi nejasně. Opustil tedy svět dobrovolně? Proč ale potom panuje tolik pochyb o sebevraždě, které neustávají ani po letech?