Domů     Reportáže
Tajná základna luterských kazatelů
Mirek Brát
od Mirek Brát 25.6.2021
4.7tis
Tajná základna luterských kazatelů
Objekt Zámečku fungoval dlouhou dobu jako hostinec.
602
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V horní části východočeského městečka Solnice se nachází památkově chráněný dům č.p. 54. Stavba pochází z roku 1568 a říkají se jí Zámeček. V minulosti byl objekt i tajnou základnou luterských kazatelů.

Objekt Zámečku fungoval dlouhou dobu jako hostinec. Moderně rekonstruovaná budova má svoje základy v 16. století.  V Solnici mají i historické „Hradčany“. Pohled směrem k solnickému centru.

Solnické legendy

Nenápadná Solnice ukrývá ve svých ulicích řadu zajímavých legend, které jsou však svými kořeny ukotveny v historické realitě. Jedna z nich se zmiňuje o pozemku u solnické fary, kde měl kdysi stát tajemný klášter Řádu křižovníků s červeným srdcem.

Cyriaci, jak se řádu také říkalo, působili jako špitálský řád. Jejich sídlo bylo při dnes již neexistujícím chrámu Santa Maria de Metrio v Římě.

Pohled směrem k solnickému centru.

Existence či neexistence cyriackého kláštera je spojována i se Solnicí. Některé zdroje uvádějí, že klášter byl opravdu v této lokalitě vybudován a zničen až při husitských válkách. Skeptikové říkají, že zde klášter nikdy nevznikl.

Realisté se těší na budoucí archeologické výzkumy vázané na náhodný nález kachle s cyriackými emblémy při stavebních pracích u solnické fary.

Pobělohorská rekatolizace

S náboženským kontextem souvisí i minulost domu č.p. 54 zvaného Zámeček. Od roku 1558 vlastnil Solnici jistý Benjamin z Vlknova. Ten si postavil na místě zakoupeného měšťanského domu sídlo, které se poprvé připomíná v r.

1568. Tehdy je označováno jako tvrz, později také jako zámek, nebo zámeček.

Moderně rekonstruovaná budova má svoje základy v 16. století.

Potomci Benjamina z Vlknova drželi sídlo až do roku 1623, kdy jim bylo v důsledku pobělohorských konfiskací zabaveno a v roce 1624 prodáno Jindřichovi z Donína. Traduje se však, že Vlknovští se i po neblahé bitvě na Bílé hoře na svoje sídlo nelegálně vraceli.

Měla zde fungovat i tajná základna luterských kazatelů, která byla trnem v oku místních iniciátorů masivní rekatolizace.

V Solnici mají i historické „Hradčany“.

Epilog

Vlastníci solnického panství se velice často měnili, až roku 1699 objekt získali pražští karmelitáni z kláštera Panny Marie Vítězné. Ti však v té době dokončili stavbu zámku v Kvasinách. Proto solnický zámeček přeměnili v hospodu, kterou pronajímali, až ji v roce 1749 prodali.

Majitelé  se opět střídali, ale již jen jako vlastníci hospody. Zámeček se objevil i ve filmu. V roce 1948 zde filmaři natáčeli snímek „Hostinec U kamenného stolu“

reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]