20. dubna 1535: Záhadný světelný jev známý jako Stockholmský zázrak se rozzáří na obloze.
Domů     Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
od 15.1.2023
3.3tis
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo
353
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů.

Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci!

Když se řekne náboženství starého Řecka, představí si většina lidí bohy na Olympu, jejichž vztahy připomínají jednu velkou božskou telenovelu. Jejich důstojné sochy a chrámy jsou však ve městech každému na očích a obklopuje je aura jakési olympské důstojnosti.

Méně se už ví, že staré Řecko zná i tajné kulty, které jsou přístupné jen vybraným zasvěcencům. A některé z nich zahrnují i praktiky, které šokují i ve své době – natož pak dnes.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0

1. Desetidenní párty

Kult: eleusinská mystéria

Místo původu: Mykény

Ze všech božských věcí, které Athény přinesly do lidského života, jsou tato mystéria nejlepší!“ píše slavný římský filozof a politik Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.). Eleusinská mystéria ale nejsou původně athénská.

Vycházejí z tradice mykénské a snad dokonce minojské kultury. Jejich kořeny je třeba hledat na samém počátku doložených řeckých dějin. Celé mysterijní dění se odehrává kolem mýtu o bohyni Déméntér, jejíž krásnou dceru Persefonu znásilní bůh podsvětí Hádes.

Následně ji unese do podsvětí a její matka ji tam musí hledat. Teprve když se unesená Persefona vrátí na zemi, oživí se půda a začne jaro.

Tento cyklus znovuzrození dá základ mysterijním obřadům, při kterých se zasvěcenci zdánlivě rodí k novému životu skrze vytržení a extázi.

Pozor, přísně tajné!

Největší slavnosti eleusinských mystérií vypukají na přelomu září a října a trvají celých deset dní. Lid tuhle slavnost miluje. Zahrnuje totiž nezřízenou konzumaci různých opojných nápojů. Eleusinská mystéria jsou na vrcholu své slávy masovou záležitostí.

Účastníci se dělí na kněze-profesionály, inicianty, kteří jsou na mystériích poprvé, a zkušené účastníky, kteří se účastní již poněkolikáté. Samotný průběh je držen v tajnosti, znalost obřadů je předávána mezi kněžími jen ústně.

Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo

Mystika na drogách

Mnoho účastníků si pravděpodobně ani nepamatuje přesně, co všechno prožili, protože vrcholem celého slavení je celonoční „panichis“, při níž se nejen divoce tančí za zvuků hudby, ale především popíjejí nápoje obohacené o psychotropní látky.

Účastník tedy ve víru a hemžení, spolu se stovkami dalších, přestává vnímat, co je skutečnost, co je drogové opojení a co je halucinace z únavy. Není divu, že to většině lidí pak přijde mystické a nadpozemské.

První ateista na útěku

Jsou ale i tací, kteří si z tajemství kolem eleusinských mystérií mnoho nedělají. Nejlepším příkladem je filozof Diagoras z Mélu. Ten je někdy pokládán za prvního velkého ateistu. Mystérií se účastní, ale jenom proto, aby se jim následně vysmál.

K veliké nelibosti eleusinských kněží prozrazuje veřejně některé jejich prvky a ukazuje jejich nesmyslnost. Jde dokonce tak daleko, že prohlásí, že žádní bohové nejsou. To už je moc i na poklidné Athéňany a rozhodnou se ho postavit před soud.

Aby unikl trestu, musí Diagoras město opustit. Památka na něj ale zůstává živá a nenávist, kterou k němu zasvěcenci chovají, také. Na vymýcení oblíbeného kultu je ale jeden kritický filozof málo.

Eleusinská mystéria přežívají až do konce 4. století a přítrž jim – jako pohanské nemravnosti – udělá až vzmáhající se křesťanství.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo
Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC – volné dílo

2. Ukradnou ji u Nilu

Kult: Isidina mystéria

Místo původu: Egypt

Pokud jde o náboženské myšlenky, rituály a kulty, tak starověcí řečtí a římští okultisté doslova kradou jako straky. Z kultur v okolí si bez mrknutí oka vypůjčují zajímavá božstva i s jejich tajnými rituály. A co se k takovému vypůjčení hodí lépe než Egypt!

Jméno jedné bohyně se v souvislosti s tajnými rituály skloňuje ve všech pádech: Isis.

Vzorem panny Marie

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.

Egyptská božstva, z kterých dýchá jisté exotické tajemství, se téměř přes noc stávají hitem. Co na tom, že velká Matka, jak je Isis nazývána, konkuruje vlastním řeckým bohyním jako je Démétér nebo Afrodita, co je nové a exotické, to táhne!

A její popularita hned tak nevyhasne. Od Řeků přejímají Isidina mystéria i Římané a její postava s bohem Hórem jako nemluvnětem se dokonce stává vzorem pro křesťanské zobrazování Panny Marie!

Bohyně přichází ve spánku

Zasvěcení bohyni Isis vyžaduje sebeovládání. Nejméně 10 dní se musí adept přísně postit a zdržovat se všech tělesných rozkoší. Pak je uveden do chrámu, kde přečká noc.

Co se během této noci děje nevíme – antičtí autoři se o tom bojí mluvit a uvádějí jen, že se adept ocitá na hranici smrti. Když noc přečká, dostane se mu zjevení samotné bohyně a ráno ho kněží obléknou do slavnostního roucha a je oslavován věřícími.

Zvrhlý Caligula

Mimořádným ctitelem Isis je i nechvalně proslulý římský císař Caligula (12–41). Přímo v Římě podporuje provádění jejích obřadů, organizuje procesí a sám se nechá zasvětit do všech tajemství s kultem spojených.

Tato obliba tajemných a temných obřadů se u něj pojí s krutostí a sadismem, které mu vyslouží nepěkné místo v učebnicích dějepisu. Ale i další císaři mají Isis v oblibě.

O Vespasiánovi (9–79) se například říká, že před důležitými rozhodnutími odchází trávit noc v Isidině chrámu a čeká tam na zjevení.

Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0
Kybelé. Foto: CrisO – CC BY-SA 3.0

3. Den krve. Doslova…

Kult: mystéria Kybelé

Místo původu: Anatolie

Asi nejvíc šokující ze všech řeckých mystérií je pro nás – stejně jako pro staré Řeky – kult bohyně Kybelé. Počátek tohoto kultu se pojí s mytickou postavou Attise, krásného mladíka, který se do ní zamiluje.

Když ho jeho rodina chce bohatě provdat za dceru krále, propadne Attis zoufalství. Když hudebníci hrají svatební píseň, vezme do ruky nůž a sám sebe vykastruje, aby sňatku unikl!

Podle této legendy se tak stává zakladatelem Kybeliných kněží-zasvěcenců, kteří se vyznačují právě tím, že byli kastrovaní – často vlastní rukou!

Kastrace v extázi

Největší Kybelin svátek připadá na 24. března. Jeho název znamená doslova „den krve“ a dobře popsaný ho máme z římské doby. Právě tohle je totiž den, kdy se budoucí zasvěcenci kastrují.

Aktu předchází dlouhá oslava, při které se během několika dní adepti, oblečeni do žlutých ženských šatů, s náušnicemi a výrazně nalíčeni, postupně dostávají – i za pomoci různých přírodních drog – do stavu vytržení.

Kdo přežije, bude kněz!

Když pak přijde „den krve“, rozpoutá se pozdvižení. Kybelini kněží divoce běhají, bičují se za zvuků píšťal a tamburín, na oltář bohyně cákají svou krev, aby se tak připodobnili božskému Attisovi.

A v okamžiku nejvyššího vytržení se chopí nože… Kdo takovou kastraci přežije, zůstane pak již doživotně při Kybelině chrámu jako kněz.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
Související články
od 20.4.2025 217
Vzduchem zasviští nabroušená sekera a utne mladíkovi levý malíček. Taková je cena za to, že mohl mluvit s Velkým duchem. Tím však hrůzný rituál amerického indiánského kmene Mandanů zdaleka nekončí. Mladíka čeká ještě jedna zkouška. Bude muset s háky zabodnutými do těla proběhnout okolo vesnice. Zúčastněte se magického obřadu Okipa! Dírou ve stropě stoupá
od 18.4.2025 2.7tis
Američan Grayson Kirby si při autonehodě zláme všechny kosti v těle. Má rozdrcené plíce, kolabují mu ledviny, prodělá několik mozkových mrtvic. Je v hlubokém kómatu a podle lékařů už se z něj nikdy neprobere. Rodina to ale nevzdává a spolu s tisíci dalšími členy křesťanské komunity v Ruckersville se za Kirbyho denně modlí. O deset dní později muž otevírá oči! Doktoři nevěří a Kirby říká: „V
od 12.4.2025 3.1tis
Zatroubil třetí anděl a zřítila se z nebe veliká hvězda, hořící jako pochodeň, padla na třetinu řek a třetinu vod. Jméno té hvězdy je Pelyněk. Tato slova najdeme v biblickém Zjevení svatého Jana. Jde o popis jedné z mnoha katastrof, které mají lidstvo postihnoutpřed koncem světa. Někteří toto proroctví vztahují na výbuch jaderné elektrárny Černobyl. Kolik času nám zbývá do konce věků? [gallery si
od 11.4.2025 3.5tis
Každý zná příběh Panny Marie, většina i údajné napravené prostitutky Máří Magdalény. Bible je však plná dalších ženských postav. Odhalte s ENIGMOUPLUS jejich tajemství. Může za smrt Jana Křtitele opravdu Salome? Kdo byla Zafira a co stojí za její tajemnou smrtí? A dokazuje osoba Junii, že vliv žen v rané církvi byl mnohem větší, než je obecně známo?
od 9.4.2025 3.2tis
Západní Afrika má jedno velké tajemství. Jedná se o kamenné kruhy na území Senegalu a Gambie. Jde o největší koncentraci kamenných kruhů v rámci celé planety. Od roku 2006 jsou tyto památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Jaká civilizace je vztyčila? Kvarteto hlavních senegalských a gambijských lokalit zahrnuje přibližně 29 000 kamenů,
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz