27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Temné síly na Plešivci: Proč je vrch považován za nejnegativnější místo Česka?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.4.2022
1.6tis
Výhled z Čertovy kazatelny, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo
172
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Brdský vrch je v pověstech spojován s působením samotného ďábla a na sabaty se tam měly slétat čarodějnice. V lidové slovesnosti i současné energii místa, kterou senzibilové vnímají jako mimořádně negativní, se možná odráží poněkud temná historie tohoto místa.

Výhled z Čertovy kazatelny, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo Na Plešivci se prý odehrávají různé paranormální jevy, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo Kdysi dávno se sem prý slétávaly čarodějnice na sabaty, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo

Křemencový masiv v Brdské vrchovině je ezoteriky a senzibily zpravidla označován za jedno z nejnegativnějších míst v Česku. Co místu vdechlo takovou energii, není známo, můžeme se ale domnívat, že jde o pozůstatky dávné historie.

Na Plešivci se totiž rozkládá jedno z největších českých pravěkých hradišť, které v době 1200 až 1000 let př. n. l. jej vybudovali příslušníci knovízské kultury, o nichž se traduje, že prováděli krvavé rituály s lidskými oběťmi.

Ostatky obětovaných jedinců, které jsou nacházeny neobřadně pohozené ve vyhloubených jámách, nesou stopy rituálního zohavení a kanibalismu.

Uvnitř hradiště archeologové odkrývají také zbytky zvláštního opevnění, které zřejmě ohraničovalo svatyni. Přímo u vrcholu hory ve výšce 654 metrů, v místech někdejší vnitřní svatyně či akropole, je zvláštní skalní terasa s výhledem na brdskou krajinu.

Říká se jí Čertova kazatelna a podle legendy, v níž z tohoto místa sám ďábel proměnil v kameny a suť přilehlé město. Kromě toho se právě na Plešivec měly slétat čarodějnice při svých sabatech. Odkud všechny tyto negativní legendy pramení?

Na Plešivci se prý odehrávají různé paranormální jevy, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo

PŘEHLÍDKA ZÁHADNÝCH JEVŮ

Možná se v lidové paměti v takto přenesených obrazech uchovává vzpomínka na dávné rituály Knovízanů, kteří následně vrchol z neznámého důvodu opustili. A možná, že jde jen o pokus vysvětlit různé anomálie, k nimž v okolí Ďáblovy kazatelny dochází.

Samy od sebe se tu prý chvějí skály, zaznamenány bývají také nevysvětlitelné výkyvy elektromagnetického pole a setkat se tu lze také s lesním duchem Fabiánem, který je brdskou obdobou Krakonoše.

Fabián má prý na Plešivci zahrádku, v níž si pěstuje léčivé byliny. Vypráví se také o pokladu ukrytém v útrobách hory. Po lidech knovízské kultury nějaký čas na Plešivci působí Keltové. Ti zde podle legendy měli zakopat zlatý stolec. Čeká tu stále na své odhalení spolu s dalšími historickými poklady?

Kdysi dávno se sem prý slétávaly čarodějnice na sabaty, foto Brdy-res publica / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 129
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]