V americkém městě Abbeville na jihovýchodě Alabamy se už od nepaměti traduje historka o tajemné Huggin’ Molly.
Jde prý o přízrak, který po setmění v ulicích číhá na opuštěné děti, aby je sevřel v drtivém objetí a následně jim křičel do uší, až jim popraskají bubínky. Co je tato bytost zač? Může mít pověst reálný základ?
Každý, kdo v Abbeville vyrostl, zná legendu o Huggin’ Molly. A pro všechny je skutečná. Kdyby matka nebo otec nechtěli, abys byl večer venku, řekli by – dostane tě Huggin’ Molly,“ vysvětluje alabamský rodák Jimmy Rane, „a tys tomu prostě věřil,“ dodává.
Varování, aby se v noci nezdržovaly mimo domov, děti z Abbeville od svých rodičů slýchají už pěknou řádku let. Nikdo ze starousedlíků už si nepamatuje, kým Molly ve skutečnosti byla. Čarodějnice? Stará pomatená žena? Nebo se jedná o pouhou povídačku, která má nezbedné děti udržet na uzdě?
Legenda praví
„Za chladné, tmavé a deštivé noci temné tak, že ani pouliční osvětlení nesvítí a škrtnutí zápalky odmítá vydat sebemenší plamínek… V noci, jakou je právě tato, Huggin’ Molly vychází ze svého doupěte a toulá se ulicemi Abbeville, aby se porozhlédla po své oběti…“ Tak začíná ústně tradovaná legenda.
Příběh pojednává o tajemném zjevení ženy, jež se objevuje osamoceným dětem, když padne tma a ony přesto zůstanou venku, a to někdy dlouho do noci. Přízrak prý svou kořist pevně sevře v náruči a začne jí křičet do ucha. Vyvolá v ní téměř smrtelnou hrůzu a poté zmizí.
Huggin’ Molly
Lidé tvrdí, že tento děsuplný fantom vypadá jako velmi vysoká žena, jež prý má až dva metry, je celá oděná v černém hávu a na hlavě má černý klobouk se širokou krempou. Vynořuje se ze stínů, skoro jako by za ně byla přestrojená, a prochází se ulicemi. Trochu se přitom klátí a zdá se, že svou černou sukní zametá chodníky.
Vícero verzí příběhu
Kdo Molly byla? To je palčivou otázkou mnoha diskusí. V jedné verzi tato žena kdysi přišla o dítě, a proto se teď plíží za místními dětmi. Prý proto, aby se se svou tragédií vyrovnala.
Jiné verze tvrdí, že Molly byla zavražděna a snaží se něco splnit – možná byla zabita, právě když se venku snesla tma, a nikdo jí nepomohl. Někteří říkají, že šlo o profesorku, jež učila na bývalé zemědělské škole v Alabamě.
Tato podoba příběhu působí hlavně na studenty, kteří nemají vycházet v noci do ulic. Ale kde je skutečná pravda?
Jacob vypráví
„Pamatuji si, když mi bylo asi jedenáct, s kamarády jsem se zapomněl při hře. Až později jsme si všimli, že se venku setmělo. Rozutíkali jsme se domů.
Bylo nám jasné, že rodiče budou zuřit,“ vzpomíná jeden z údajných svědků přízraku, Jacob z Abbeville v Alabamě.
„Už jsem byl skoro před brankou, když jsem uvnitř pocítil strašlivou úzkost a rozklepal jsem se strachy. Rozhlédl jsem se a zdálo se mi, že kousek vpravo ode mě se něco… já nevím… no, jako by se od tmy odtrhl ještě větší kus tmy. Blížilo se to ke mně.
Zamrzl jsem na místě. Mělo to tvar postavy a bylo to obrovské. Začal jsem řvát a najednou mě to chytilo. Probral jsem se až v obýváku,“ končí svůj příběh.
Není sice nijak zraněný, kromě toho, že si při pádu trochu nabil hlavu, ale hrůza, kterou tehdy cítil, v něm prý zůstala. Dodnes je Jacob skálopevně přesvědčen, že se s Molly setkal. Mohlo se mu jen něco zdát? Ale co i ostatní svědectví, která ve městě kolují? Může na temné legendě opravdu něco být?
Městské legendy v Česku
Nuselský most je nechvalně proslulý nejen pro svou oblibu u sebevrahů. Podle jedné z legend, které se ho týkají, byl v jednom z obrovských betonových bloků zalit dělník. Údajně se tak stalo během stavby.
Stejně tak je známá legenda o dvou dívkách, které spolu bydlely na koleji. Jedna z nich večer zůstala sama na pokoji, druhá se šla bavit ven. Když se během noci vrátila pro peníze, spolubydlící „spala“, proto ta první nerozsvítila, aby ji nevzbudila.
Vzala peníze a zase šla. Ráno našla svou kamarádku zavražděnou spolu se vzkazem – kdybys rozsvítila, zabil bych tě taky.
V 80. letech byla oblíbená legenda o černé sanitce, která v noci jezdí po ulicích a unáší děti a mladé lidi. Dotyční jsou usmrceni za účelem odebrání orgánů, jež následně kupují bohatí na Západě kvůli transplantacím.
Tyto příběhy sice dlouho kolovaly mezi lidmi a mnohé šokovaly, šlo však veskrze o vymyšlené historky.