15. dubna: Podle numerologů je to nejsmolnější den v roce.
Domů     Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
od 3.2.2025
2.9tis
Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz?
307
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

O tom, že se na Měsíci děje něco zvláštního, svědčí mnohé pozorované úkazy. Jeden z nejzajímavějších a historicky nejstarších je zapsán v Gerváciově kronice, jejímž autorem je britský mnich Gervácius z Cantenbury (asi 1141–1210).

Pětice dalších mnichů z městečka Canterbury autorovi kroniky nezávisle na sobě popisuje jev, kterému přihlíželi 18. června 1178 a který mnozí měšťané považovali za předzvěst konce světa. Co se to s Měsícem dělo?

Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz? Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později? Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Když onoho večera slunce zmizí za obzorem, na nebi se rozzáří úzký srpek nového měsíce. K němu vzhlíží skupinka mužů. Špičky úzkého srpku ukazují k východu. „Náhle se horní špička rozštěpila vedví.

Zprostředka této škvíry vyšlehla zářící pochodeň, vyvrhující do nemalé dálky oheň, žhavé uhlíky a jiskry,“ líčí Gervácius. Měsíc se údajně před očima svědků rozechvěje a svíjí se jako raněný had. Po chvíli vše ustane. Ne však nadlouho.

„Celý úkaz se opakoval nejméně tucetkrát. Plameny se slepě proplétaly v nejrůznějších tvarech a opět se uklidňovaly.“ Tím ale mrazivá podívaná nekončí. „Po těchto proměnách pak měsíc od jedné špičky ke druhé, tj.

po celé své délce, nabyl černavého vzezření,“ uvádí Gervácius. To už mnozí svědkové nevydrží a s obavami před blížícím se koncem světa se uchylují k modlitbám. Nikdy předtím ani potom není podobný jev zaznamenán. Je popis v kronice fikcí, nebo mrazivou skutečností?

Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?
Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?

Hledá se kráter

V 70. letech se spis dostává do rukou amerického geologa Jacka B. Hartunga (1937–2015), kterého zaujme natolik, že se pokusí pro jev najít vědecké vysvětlení.

Je jisté, že pokud se vše odehrálo, jak tvrdí kronika, muselo se s Měsícem stát něco zásadního. Nejprve se zdá, že její popis nejvíce připomíná erupci obrovského vulkánu. Jenže to má háček. Podle vědců jsou měsíční sopky už stovky tisíc let vyhaslé.

Nabízí se tedy teorie nárazu meteoritu. Pokud je správná, nebude těžké ji dokázat.  Pokud by došlo ke srážce, která byla pozorovaná ze Země pouhým okem, musel by po ní na Měsíci zůstat rozsáhlý kráter.

Jack B. Hartung nejprve vypočítává, ve které fázi se Měsíc nacházel, a pak hledá místo možného dopadu tělesa. Dle výpočtů muselo jít o kráter minimálně 10 km široký se světlými „paprsky“ hornin kolem.

Takovému popisu včetně odhadovaného umístění odpovídá kráter nazvaný Giordano Bruno. Má průměr asi 20 km a kolem něj jsou zřetelné světlejší paprsky, z nichž jeden je dlouhý nejméně 1200 km. Jde o stopy po „ohni a jiskrách“, které byly pozorovány ve středověku?

Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?
Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Za hranicí pravděpodobnosti

Šance, že k něčemu takovému dojde a že jev navíc bude viditelný ze Země, je podle Hartunga mizivá. „V kterémkoliv daném údobí 3000 let existuje šance, že dojde na Měsíci k podobné události,v poměru jedna ku tisíci,“ vypočítává Hartung a dodává, že šance pozorování tohoto úkazu je ještě menší.

Nejenže se titěrná pravděpodobnost naplnila, ale dokonce se o šest století později opakuje! Úkaz pozoruje proslulý britský astronom William Herschel (1738–1822). V dubnu 1787 nad tmavou částí Měsíce spatří tři červeně svítící body.

Tehdy se domnívá, že na vině jsou erupce lunárních vulkánů. Až později vychází najevo, že tamní sopky byly naposledy činné před 800 miliony let.

Dalším pozorovatelem měsíčních světel se v listopadu 1958 stává sovětský astrofyzik Nikolaj Kozyrev (1908–1983). Nad střední oblastí měsíčního kráteru Alphonsus sleduje intenzivní červenou záři.

Možnost optického klamu pak vyvrací snímky spektrografu (optický přístroj–pozn. red.).

Záblesky se na měsíčním povrchu objevují také v listopadu 1953. Velký lesklý světlý bod přímo uprostřed Měsíce vyfotografuje amatérský astronom Leon Stuart. Veškeré záblesky jsou přičítány meteoritům.

Není to však daleko za hranicí pravděpodobnosti, kterou vypočetl Jack B. Hartung?

Zdroje informací: repository.arizona.edu - Formation age of the lunar crater Giordano Bruno, science.nasa.gov - What Medieval Witnesses Saw Was Not Big Lunar Impact, Grad Student Says, Hartung J. B. - Was the Lunar Crater, Giordano Bruno, Formed on June 18, 1178?, gardenofmemory.net - June 18, 1178: The day the Moon blew up., Wikipedia - Gervase of Canterbury
Vše Pixabay
Lokalita:
Související články
od 13.4.2025 2.2tis
Konspirační teoretikové již několik let spekulují, že se přímo pod Bílým domem nachází přísně tajné středisko. Odsud má americký prezident doslova hýbat s celým světem. Jedná se prý o jakési supermoderní velitelské centrum s nejvyspělejší technikou.   Díky ní je prezident údajně přímo napojen na americká vojenská velitelství po celé planetě, výzk
od 10.4.2025 3.5tis
Od konce 2. světové války zuří mezi USA a Sovětským svazem studená válka. Cokoliv podezřelého se přihodí, za to podle Rusů mohou američtí imperialisté. A to i tehdy, když jde o nadpřirozené jevy a nevysvětlitelné nebeské úkazy. Jenže vždy jejich vysvětlení nesedí. Přestože si možnost čehokoliv nadpozemského odmítají připustit, někdy zkrátka nemají na výběr… [gallery ids="113836,113834,11383
od 9.4.2025 2.9tis
Záhady okolo Měsíce nejsou jen povahy nadpřirozené, spor vyvolává i jeho barva. Na všech oficiálních snímcích amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku je šedivý. Jeho skutečná barva je však údajně zcela jiná. Je nám tato informace zatajována, abychom se nedozvěděli některá přísně střežená fakta o povrchu Měsíce?  Snímky, které pořídí čínský
od 8.4.2025 3.1tis
„Zdá se, že jsme do zemské atmosféry vstoupili mezi pozemskými roky 1940 až 1970. Předpokládáme, že mnozí z nás byli na palubě kosmických lodí (UFO), které havarovaly, a že pozemské úřady (vládní a vojenské) se zmocnily našich těl (nenáležících lidské rase).” Těmito slovy sami sebe charakterizují členové sekty Nebeská brána v prohlášení vydaném v roce 1995.   [gallery ids="152565,152567,152566"
od 7.4.2025 3.0tis
Také i v dnešní době hrozí našemu světu globální katastrofy, kupříkladu díky zbraním hromadného ničení či fatální srážce planety Země s nějakým velkým vesmírným tělesem… A co plíživá globální katastrofa, způsobená nevratným narušením přirozeného ekosystému naší planety?  Rovněž i nové druhy doposud neznámých chorob mohou do budoucna znamenat zásadní oh
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
epochaplus.cz
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Málem jsem přišla o dcerku
skutecnepribehy.cz
Málem jsem přišla o dcerku
Když mi Eliška poprvé řekla, že má nové zaměstnání, byla jsem šťastná. Jenže pak se ukázalo, že to není tak čistá práce. Měla jsem o ni velké obavy. Začalo to jako normální nabídka práce. Dobře placená pozice v prestižní firmě, kde se údajně nabízela možnost rychlého kariérního růstu. Eliška byla nadšená. Vzpomínám si, jak mi přišla
Tradiční beránek: Jako od babičky
panidomu.cz
Tradiční beránek: Jako od babičky
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do
Zaostřeno na zuby!
nejsemsama.cz
Zaostřeno na zuby!
Kdo by stál o zuby, které se dávají na noc do sklenice? Pokud se o ně staráte, jak máte, nic takového vám ale nehrozí ani ve vyšším stáří. Začít není nikdy pozdě. Co je tedy potřeba dělat? První a základní krok je pravidelná dentální hygiena. Ideálně se doporučuje dvakrát do roka. Jde opravdu o důležitou prevenci
6 nešťastných císařů: Římu vládli v jediném roce
historyplus.cz
6 nešťastných císařů: Římu vládli v jediném roce
Pupienus přivedl do Říma Germány a svěřil jim svou ochranu. Pretoriánská garda zuří, to ona přece odjakživa hlídá císaře! Elitní římští vojáci si takovou potupu nenechají líbit a pomstí se Pupienovi i jeho spoluvládci… Na vrchol moci se dostali ve 3. století n. l., kdy Římskou říší zmítala politická nestabilita. Nic zásadního nevykonali a do
Před 100 lety „Špaček“ vyletěl do oblak a byl z toho národní výškový rekord
epochalnisvet.cz
Před 100 lety „Špaček“ vyletěl do oblak a byl z toho národní výškový rekord
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou
LD Seating představuje nové křeslo Flexi Lounge navržené studiem Orlandini Design
iluxus.cz
LD Seating představuje nové křeslo Flexi Lounge navržené studiem Orlandini Design
Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí. Z
Mareš obviněn z nevěry!
nasehvezdy.cz
Mareš obviněn z nevěry!
Na svém kontě má Leoš Mareš (48) mnoho skandálů. A další, tentokrát ze série těch milostných, je na spadnutí. Poté, co se loni na podzim stáhl do ústraní nejen on, ale i jeho žena Monika Marešová (44
Klášter Zlatá Koruna: Panovníkův dík za vítězství
epochanacestach.cz
Klášter Zlatá Koruna: Panovníkův dík za vítězství
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace otevřen: Symbol růstu, inovace a mladé energie
21stoleti.cz
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace otevřen: Symbol růstu, inovace a mladé energie
[caption id="attachment_86386" align="alignnone" width="500"] Do Ósaky se všeobecná světová výstavy EXPO 2025 vrací po 55 letech a studio Apropos Architects transparentním domem se skleněnou spirálou
Mazanec s mandličkami
tisicereceptu.cz
Mazanec s mandličkami
Na mandličky nezapomeňte a pozor, abyste je nespálili. Suroviny 42 g droždí 100 g cukru krupice 200 ml vlažného mléka 500 g polohrubé mouky 50 g rozinek namočených ve 2 lžících rumu ½ sáčku
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz