V roce 2018 přišel jihokorejský režisér Beom-sik Jeong s filmovým hororem Gonjiam, ve kterém se skupina filmařů vydávala do skutečné budovy opuštěné psychiatrické léčebny.
Ačkoliv snímek moc nadšení nevyvolal, vyvolalo to vlnu zájmu o – dnes již bývalou – budovu starého blázince.
Vymlácené okenní tabulky, potemnělé chodby plné loupající se omítky a drobného haraburdí a stíny, které si zahrávají s myslí návštěvníků. Takový obrázek dlouho budova Gonjiam nabízela.
Prohlédnout si prostory bývalého blázince bylo od jeho uzavření sice oficiálně zakázané, na internetu však bylo možné najít hned několik popisů cesty zahrnující mimo jiné prolézání díry v plotu.
Dlouho tak přibývalo zpráv o údajných paranormálních jevech, ke kterým mělo v budově docházet: Strašidelné zvuky připomínající sténání, náhlé rány pocházející jako by zevnitř stěn a v neposlední řadě i místa, kde lidé cítí prudké snížení teploty.
Přibývalo také spekulací o tom, co by za těmito jevy mohlo být. Zatímco skeptici věřili, že vše způsobila jen lidská fantazie povzbuzená legendami, které se o nemocnici vypráví, mnoho záhadologů hledalo vysvětlení v nejasné minulosti zařízení.
RYCHLÉ ZAVŘENÍ, RYCHLÉ ZBOŘENÍ
Pravdou je, že o historii ústavu existuje jen velmi málo záznamů. Není například jasné, kdy přesně blázinec vznikl a co všechno se v něm odehrálo.
Někteří badatelé uvádějí, že existují zprávy z 50. let 20. století, ze kterých vyplývá, že v zařízení končili vojáci bojující ve válce se Severní Koreou.
Mnozí z nich tam údajně spáchali sebevraždu, další zase naopak v záchvatu šílenství zabili své spolubojovníky. Ještě děsivější legenda však pochází ze začátku 90. let.
Právě v té době měl v zařízení působit šílený lékař, který potají mučil a vraždil své pacienty. Jedna verze příběhu praví, že se nakonec sám zabil skokem z okna, další zase, že byl v tichosti dopaden a zatčen.
Byl snad právě kvůli němu ústav v roce 1996 uzavřen? To už se zřejmě nedozvíme. Tehdejší majitel totiž podle všeho odešel spěšně ze země a vzal s sebou i všechny dokumenty.
Stejně tak vzbuzuje pochyby i rychlá demolice budovy, ke které došlo v květnu 2018, jen pár měsíců po premiéře filmu. Stalo se snad během natáčení něco, co vedlo k tak rychlému zákroku, jak věří někteří diskutující na internetu?