27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Vítejte v nebi: Čekají nás krásné dívky a potoky vína?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 25.3.2022
870

Řeky ze zlata, stromy z drahého kamení a láska všech bytostí kolem vás. Není to krásná představa? I lidé, kteří nevyznávají žádné náboženství, si v koutku duše přejí skončit po smrti v nebi. Na co se tedy mohou těšit?

Všechny dobré lidi podle mnohých tradic čeká po smrti věčný život v ráji. A tak se snažíme chovat slušně a činíme dobré skutky, abychom se i my mohli přidat do řad blažených, kteří mohou zhlížet na své potomky a blízké z nebeských výšin. Jak si ale vlastně máme nebe představit?

1

V objetí andělů i svých blízkých

Náboženství: křesťanství

Nebe: Eden

Dostanete-li se do ráje jako křesťan, čeká vás místo posmrtné blaženosti. Rajská zahrada neboli Eden vám neučaruje jen svou krásou. Hlavní odměnou za vaši spravedlivou povahu a dobré skutky je především posmrtný a věčný život v přítomnosti Boha. Bůh ale není jediný, kdo na vás v nebeských výšinách čeká.

Nečekaná setkání

V křesťanském pojetí je nebe tím nejkrásnějším místem, kam můžete po smrti putovat. Otevřenou náruč tu má nejen Bůh, ale i jím povolaní andělé a Ježíš Kristus. Navíc se tu setkáte se všemi svými blízkými, pokud se i oni během svého života dají na spravedlivou cestu.

Nemusíte se bát ani o budoucnost svého těla. Podle řady teologů se vaše tělesná schránka dočká vzkříšení, aby mohla vaší duši sloužit ke vší radosti a potěšení.

Čas přestane existovat

Jako byste v nebi získali společně s potěšením hledět na Boha i kousek z jeho moudrosti. Dokážete tu nazírat čas z úplně jiné dimenze, než za svého života na zemi. Začnete vnímat minulost, současnost i budoucnost zároveň a tuto schopnost si uchováte na věčné časy.

Navíc se v této nekonečné blaženosti již nikdy nesetkáte se zlem, ale budete si navěky užívat lásku andělů i svých milovaných.

Ráj není zadarmo

Nic však není zadarmo. Spravedlivý život není jediná podmínka, kterou musíte k cestě do nebes splnit. Pokud si neodkroutíte všechna svá provinění již zaživa, těsně po smrti před sebou máte nepříjemný úkol – jdete do očistce.

Tady trávíte tolik času, kolik je potřeba k očištění vaší duše od lehčích hříchů. Během jistých utrpení, která vás pravděpodobně v očistci neminou, vám ale jistě bude útěchou vidina všech rajských krás.

2

Kde abstinenti ochutnají alkohol?

Náboženství: islám

Nebe: Džanna

Když si přijde pro muslima smrt, podle víry si duši odnáší na pokyn Boha anděl smrti Azra’il. Na tom, kam muslimova duše putuje, závisí výsledek božího soudu. Jeho verzí je však více. Podle jedné se muslim podrobuje výslechu dvojice andělů.

Potvrdí-li Alláha jako jediného boha a Muhammada jako jeho posla, má cestu do nebe jistou.

Pozor na uklouznutí!

Pokud nedojde k tomuto nebeskému rozhovoru, čeká mrtvého cesta po takzvaném sirátu, uzounké a neúprosné stezce čnící nad žárem samotného pekla. Ten, kdo žije spravedlivě, po ní přeběhne lehce jako laň, ale zlého čeká nezvratný osud – padá navždy do horoucích pekel.

V koránu existují i případy, kterých se posmrtný soud netýká. Nebeskou budoucnost si rovnou vyslouží mučedníci, tedy ti, kteří zemřou pro svatou věc, nebo zbožné rodičky, které přijdou o život během porodu.

Potoky mléka a medu

Stejně jako křesťané si i muslimové představují ráj jako zahradu. Nazývají ji Džanna. Proč zrovna obraz božské zahrady plné zeleně? V oblasti suchopáru a těžkých podmínek pouště se není čemu divit.

„Obraz zahrady rajské, jež přislíbena byla bohabojným: V ní řeky jsou s vodou, jež nezahnívá, a řeky mléka, jehož chuť je neměnná, a řeky vína, jež rozkoší je pijícím, a řeky medu očištěného.“ Tak popisuje rajskou zahradu korán. I abstinující muslimové se tu dočkají celých proudů vína.

Víno z rukou krásných mužů

Alkohol není ale jedinou neřestí, která se v ráji stává běžnou věcí. Naprostou dokonalost místa dotvářejí stále panenské dívky s hlubokýma černýma očima i atraktivní mladí muži, kteří nalévají víno.

Chce-li se muslim k popíjení uvelebit, jednoznačně to bude na krásné a příjemné podušky, které voní jako letní vzduch. Co víc by si ještě mohl přát? Hledět přímo na Boha. A přesně tohoto privilegia se všem v muslimském ráji dostává.

3

Do nebe jen na skok

Náboženství: hinduismus

Nebe: Svarga

Dosáhnout v hinduismu nebe není tím hlavním cílem člověka. Podobně jako v buddhismu se v podstatě jedná o určitý stav blaženosti na Zemi. V zájmu zachování reinkarnace a karmického zacyklení není ani pobyt v nebi, potažmo v pekle, nekonečný.

Z obou míst je duše zase vržena zpět do nového života, a tak si hinduisté krás nebes moc dlouho neužijí.

Potkáte se s božskou krávou

Nebeské sféry zvané Svarga dlí na vrcholu posvátné hory Méru představující osu světa. Zde má také svůj příbytek nejvyšší z védských bohů, pán hromu a blesku Indra. Vrcholek Méru v mytickém přepočtu vysoký 960 000 kilometrů skýtá vedle Indrova paláce i krásné zahrady, které jej obklopují.

Roste zde bájný strom obalený třpytivou zlatou kůrou vrhající svou zlatou zář i na přebývající božskou krávu Surabhi.

Jde i o štěstí

V ráji nežije jen Indra, ale i ostatní védští bohové. Dostat se do jejich přítomnosti však nemusí pro mrtvé hinduisty znamenat jen ctnostný život. Mohou mít prostě jen štěstí. V hinduismu je totiž možné předat vlastní zásluhy někomu jinému nebo dokonce převzít jeho hříchy na sebe, a tak mu zaručit dlouhý život v blaženém rajském nebi.

4

Šest sfér buddhistického ráje

Náboženství: buddhismus

Nebe: Čistá země

Pakliže většina náboženství světa si vystačí s jedním nebem, buddhisté nejsou žádní troškaři. Takových míst blaženosti mají rovnou šest! Ve všech sférách nebe žijí bódhisattvové, tedy ti, kteří jsou na nejlepší cestě k osvícení.

Jedním z nejkrásnějších je místo zvané Tušita. V tomto nebi přebývají jeho obyvatelé zvaní Tusitá, kteří jsou za každých okolností plní radosti. Ani tady nemohou chybět všichni bódhisattvové. Prožívají tu svůj předposlední život a čekají na svou konečnou smrt a reinkarnaci.

Kde přesně leží nebe?

Jeden den prožitý v Tušita se vyrovná 400 pozemským rokům. Šťastlivci, kteří zde mají tu čest trávit svůj čas, se běžně dožívají až 4000 let nebeských! Zaměřme se ještě na jeden nezvyklý údaj.

Buddhisté mají dokonce představu, jak vysoko takové buddhistické nebe leží. V přepočtu z jednotek „yojana“ přímo určených pro umístění nebe i pekla lze nebe najít přes 585 000 kilometrů od Země, což je přibližně 1,5krát dál, než je vzdálenost Země od Měsíce!

Vítejte v čisté zemi lotosů

Podle nauky zaměřené na spasitelského buddhu Amitábhu si ale může takového krásného místa užívat každý. Amitábha stojí v čele nádherou oplývající Čisté země, zvané Lotosová země blaha.

Tento ráj skýtá rozkoše všeho druhu i možnosti naplnění všech smyslů. Věřící tu navíc mohou stále pohlížet na samotného buddhu! Buddhismus Čisté země předkládá jasnou představu, jak by takový ráj měl vypadat.

Nirvány dosáhne každý

Na tomto místě se buddhisté již nemusí obávat, že by nedosáhli nirvány. Jakmile se jednou do Čisté země dostanou, dojít k osvícení není žádný problém. Zde jsou pořád oblažováni příjemnými vůněmi pestrobarevných květin i ovoce.

Namísto květů se na stromech třpytí drahokamy. Nestojí jim v cestě žádné překážky, proto v zahradě nenajdou jediný kopec nebo skálu.

Sladká voda na přání

V uších buddhistům hraje cinkání proudů průzračných řek, jejichž voda je sladká jako med a voňavá jako jaro samo. Jejich povrch pokrývají plovoucí květy. Teplota vody se mění přesně podle individuálních přání.

Celá nádhera je pak korunována libou hudbou. Zdá se, že buddhistický ráj skutečně stojí zato!

5

Ve Valhalle se podává křupavá slanina

Náboženství: severská mytologie

Nebe: Valhala

Udatný bojovník se v ryku boje kolem sebe ohání svou nabroušenou sekyrou a zasazuje nepřátelům jednu ránu za druhou. V jednom okamžiku však dostává protiúder a namísto protivníkovy hlavy padá k zemi jeho vlastní.

Válečný hrdina si ale nemusí stýskat a ničeho litovat. O jeho duši je postaráno. Putuje rovnou do síně padlých – Valhaly.

Blíží se valkýry!

Nad bojovníkovo tělo se snáší žena na okřídleném koni. Valkýra, služebnice hlavního germánského boha Ódina, přilétá na bojiště, aby vyzvedla ze světa živých duše padlých válečníků. Nejenže se z mrtvých mužů stávají hrdinové, ale mění se v takzvané Ejnherje.

Každý padlý bojovník za svůj život vystřídá mnoho armád, nyní jsou ale všichni v jedné společné.

Sladká medovina

Kde vlastně Valhala sídlí? Podle mytologie ji lze najít v Ásgardu, severském ráji. Zde se setkají všichni spravedliví i odvážní lidé, kteří získají výsadu žít po boku mladších bohů Ásů.

Před vstupem do Valhaly stojí nadpozemsky krásný strom Glasir a ze zlaté střechy stéká medovina, která je společně se šťavnatou slaninou oblíbeným pokrmem mrtvých bojovníků. Ejnherjové mají před sebou ale důležitější úkol než si užívat posmrtných slastí.

Jen pro skutečné bojovníky

Všichni mrtví hrdinové se společně připravují na Ragnarök, poslední bitvu mezi dobrem a zlem, při níž zahynou téměř všichni lidé i bohové. Staří severští válečníci, jejichž největší motivací v minulých bojích je budoucnost ve Valhale, se dokonce nechávají na smrtelné posteli probodnout. Do síně padlých totiž smí jen ti, kteří vydechnou v boji.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 129
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]