Je to děsivý pohled. Krajina, kam až oko dohlédne, je poseta těly mrtvých ptáků a z nebe s tupým žuchnutím padají na zem další a další. Jako by snad početné hejno za letu zemřelo ve stejný okamžik.
Mnozí svědkové výjev přirovnávají k apokalyptické scéně a jsou přesvědčeni, že jej nemohlo způsobit nic přirozeného. Jenže co?
Smrt v oblacích stíhá mnohdy celá hejna a zatím nikdo nedokáže vysvětlit, proč a jak k tomu dochází. Jak je to možné? Vědci si nad hromadným úmrtím ptáků lámou hlavy a věc je o to děsivější, že k podobným incidentům dochází poměrně často.
V roce 2020 Americké Národní centrum pro zdraví divokých zvířat přiznává, že za posledních deset let eviduje 175 případů hromadného úmrtí ptáků, při kterém naráz uhynulo více než 1000 kusů. Co úmrtí ptáků způsobuje?
Národní tragédie
Jeden z takových případů masového úhynu ptáků je zaznamenán na jihozápadě USA v polovině září 2020, kdy k zemi padnou tisíce migrujících ptáků.
Hejna vlaštovek, budníčků a tyranovců padají z nebe zejména na území Nového Mexika a ornitologové začínají o úhynu hovořit jako o národní tragédii.

Martha Desmond, profesorka na katedře biologie na New Mexico State University vyjadřuje obavy, že mrtvých ptáků už mohou být statisíce. Nikdo přitom netuší, co jejich smrt způsobuje.
V tomto konkrétním případě vědci spekulují, že obrovské požáry a klimatické změny donutily ptáky změnit obvyklou trasu migrace, vinou čehož se místo úrodných pobřežních oblastí usazují v poušti a nakonec vyhladoví.

Podobné teorie zaznívají také v jiných případech hromadného úhynu ptáků. Má to ale háček, podrobnější šetření tuto možnost nezřídka vylučují.
V některých případech je dokonce provedena pitva, při které vychází najevo, že zvířata utrpěla četné zlomeniny či vnitřní krvácení a to ještě před pádem na zem! Co taková zranění mohlo způsobit?
Je na vině Slunce?
Odborníci přicházejí s celou sérií možných vysvětlení, od infekcí, přes působení magnetické pole až po smrtonosné zvukové vlny.
Němečtí doktoři Klaus Vaneslow a Klaus Ricklef z univerzity v Kielu při svém výzkumu porovnávají případy hromadných úmrtí zvířat s daty o sluneční aktivitě a všímají si jisté souvislosti. K masovému úhynu dochází ve dnech, kdy je sluneční aktivita nejvyšší. Jak by ale Slunce mohlo způsobit vnitřní poranění?
Někteří vědci se domnívají, že je pravděpodobně ve výšce zasáhla prudká bouře, krupobití nebo byli zasaženi bleskem, takže viníkem je nejspíš počasí. Ani taková tvrzení však nenachází vždy oporu v datech meteorologů. Hejna mrtvých ptáků padajících k zemi tak zůstávají stále záhadou.