V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách.
Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden.
Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci? Ponořte se s námi do temných zákoutí viktoriánského Londýna a prozkoumejte největší záhadu kriminalistiky.
V roce 1888 se londýnská čtvrť Whitechapel stala dějištěm série brutálních vražd, které navždy vešly do historie kriminalistiky.
Neznámý vrah, který si brzy vysloužil děsivou přezdívku Jack Rozparovač (Jack the Ripper), zaměřil své oběti na chudé prostitutky. Během několika měsíců bylo nalezeno nejméně pět těl, známých jako „kanonických obětí“:
Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly. Všechny vraždy se vyznačovaly extrémní brutalitou, rituálním mrzačením a chirurgickou přesností, což naznačovalo, že pachatel mohl mít znalosti anatomie.
To vyvolalo spekulace, zda nešlo o lékaře, řezníka nebo někoho s podobnými dovednostmi.

Policii, navzdory obrovskému úsilí a zapojení mnoha detektivů, se nepodařilo Jacka Rozparovače dopadnout.
Případ byl komplikován nedostatečnými forenzními metodami té doby, absencí moderní analýzy DNA a chaotickým prostředím chudinských čtvrtí Whitechapelu, kde žila pestrá směsice lidí a kriminalita byla na denním pořádku.
Ulice byly tmavé a zrádné, což poskytovalo vrahovi ideální podmínky pro nepozorované činy.
Neúspěch policie vedl k nárůstu paniky mezi veřejností a k explozi spekulací o vrahově identitě, které přetrvávají dodnes.
Historici a amatérští detektivové, známí jako „ripperologové“, navrhli stovky potenciálních podezřelých, mezi nimiž figurují jak obyčejní zločinci, tak i vysoce postavení jedinci.
Mezi nejznámější teorie o identitě Jacka Rozparovače patří:
Princ Albert Victor, vévoda z Clarence a Avondale: Tato teorie, ačkoliv senzační, postrádá pevné důkazy a je často vyvracena historiky. Přesto se udržela díky své dramatičnosti a možnosti, že za vraždami stál člen královské rodiny.
George Chapman (Seweryn Kłosowski): Polský sériový vrah, který působil v Londýně a byl popraven za otravu svých manželek. Shoda v čase a geografické blízkosti jeho působení s Rozparovačovými vraždami z něj činí jednoho z hlavních podezřelých.
Aaron Kosminski: Polský židovský kadeřník, který trpěl duševní nemocí. V roce 2014 a 2019 byla publikována studie, která tvrdila, že analýza DNA z šálu nalezeného u jedné z obětí, Catherine Eddowes, odhalila shodu s potomkem Kosminského.
Tato tvrzení však byla vědeckou komunitou zpochybněna kvůli metodologii a možným kontaminacím.
Walter Sickert: Slavný britský malíř. Tato teorie naznačuje, že Rozparovačem byl umělec, který vraždy dokumentoval ve svých temných obrazech. Někteří badatelé poukazují na Sickertovu fascinaci s vraždami a jeho údajné znalosti anatomie.
Montague John Druitt: Mladý právník, jehož náhlá smrt sebevraždou krátce po ukončení vražd, a jeho spojení s Whitechapelem, z něj udělaly podezřelého.
Jill the Ripper (ženská pachatelka): Méně populární, ale zajímavá teorie tvrdí, že vrahem mohla být žena, která se mohla snadněji pohybovat po čtvrtích a získávat důvěru obětí, a také to vysvětlovalo, proč oběti nereagovaly na příchod pachatele v blízkosti.

Absence jasného motivu a rychlost, s jakou vrah mizel z místa činu, navíc přispívají k mýtu o jeho téměř nadpřirozených schopnostech.
Rozparovačovy dopisy, které byly rozesílány policii a médiím, jen prohloubily celou záhadu, neboť se nikdy s jistotou nepotvrdilo, zda byly pravé, či se jednalo o podvrhy od senzacechtivých novinářů.
„Z pekla“ je jeden z dopisů, který je obzvláště mrazivý a který byl doprovázen kusem ledviny, údajně patřící jedné z obětí.
Navzdory pokroku ve forenzní vědě a neustálým snahám o dešifrování starých důkazů, včetně moderní analýzy DNA, záhada Jacka Rozparovače zůstává nevyřešena.
Každá nová teorie je pečlivě zkoumána, ale zatím žádná nepřinesla definitivní důkaz, který by jednoznačně odhalil identitu tohoto nechvalně proslulého vraha.