V roce 1492 objevil slavný janovský mořeplavec Kryštof Kolumubus (1451–1506) nový kontinent. Fakta ovšem naznačují, že nebyl zdaleka prvním Evropanem v Americe. O něco rychlejší zřejmě byli mořeplavci ze Skotska.
Skotští rytíři Kolumba předběhli přinejmenším o pár desítek až stovek let. Důkaz o tom leží v místech, kde by jej možná hledal málokdo – ve vesničce Rosslyn nedaleko Edinburghu.
Zdejší Rosslynská kaple zaujala pozornost historiků zejména svou pozoruhodnou výzdobou. Mezi unikátními kamenořezbami můžeme nalézt i dokonalé ztvárnění kukuřičných klasů a rostliny aloe.
To jsou rostliny, které se na evropském kontinentu vůbec nevyskytují a byly k nám dovezeny právě z Ameriky.
Na tom všem by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nebyla Rosslynská kaple kompletně dokončena roku 1486, tedy 6 let před první Kolumbovou objevnou plavbou do Ameriky. Kdo tedy byli objevitelé, kteří do Skotska dovezli tyto rostliny ještě před Kolumbem?
SKOTSKÁ STOPA NA VÝCHODNÍM POBŘEŽÍ
Objevnou plavbu k pobřeží Severní Ameriky nejspíš uskutečnila flotila 12 lodí pod vedením Henryho St.
Claira (1345–1400), prvního prince orknejského, která ze Skotska vyplula v roce 1398. Flotila údajně počátkem června zakotvila u břehů Nového Skotska v zálivu Fundy, odkud pak pokračovala dále na jih. O rok později se prý dostala až do Mexika.
Na několika místech severovýchodního pobřeží USA po sobě tato výprava zanechala stopy. Například ve Westfordu nedaleko Bostonu je do skály vytesán náhrobek středověkého rytíře Jamese Gunna, který měl být členem St.
Clairovy výpravy a zemřel za neznámých okolností. Dalším důkazem přítomnosti skotských rytířů je stavba stojící na Rhode Islandu. Je založena na skotském lokti, což je stará délková míra užívaná ve Skotsku.
Stavba podle historiků vznikla v letech 1150–1400 a posádce zřejmě sloužila jako opevnění, kostel i maják. Pokud se skotští rytíři skutečně dostali na americké pobřeží, zůstává nezodpovězenou otázkou, jak dlouho zde pobyli a zda se na místo vraceli opakovaně.