Legendární monstrum z jezera Loch Ness je jedním z neslavnějších záhadných tvorů. Teď to ale vypadá, že by jeho tajemství mohlo být odhaleno! Novozélandský vědec se totiž chystá provést analýzu vody z jezera. Pokud tam nějaký neznámý tvor žije, odhalí zbytky jeho buněk ve vodě.
Lochneská příšera je už skutečným záhadologickým pojmem a také cílem celé řady expedic. Podařilo se jí zachytit na desítkách fotografií. Existuje i řada záznamů podvodního sonaru, zobrazujících podivný, dlouhý tvar, pohybující se v hlubinách jezera.
Poslední seriózní průzkum jezera sponzorovala renomovaná stanice BBC v roce 2003. Využila přitom jak podrobný sonarový průzkum jezera, tak satelitní snímkování. Pátrání ale skončilo bez toho, aby přineslo nějaké odpovědi.
Teď jezero čeká další průzkum tajemného. Novozélandský badatel a genetik Neil Gemmel totiž chce analyzovat vodu z jezera a hledat v ní neznámou DNA. Může nová technologie přinést nové důkazy?

Konec všech dohadů?
Gemmell pracuje na univerzitě v v novozélandském Otagu v laboratoři, která se specializuje na přírodní DNA. Přesněji řečeno, Gemmell používá vzorky vody, aby odhalil DNA zvířat, která v ní žijí.
Jak to funguje? Všechny organismy vylučují do prostředí, ve kterém žijí buňky svých těl, například v podobě šupinek kůže, a jejich analýzou se tvoří nejrůznější biologické databáze živých organismů na celém světě.
Podle Gemmela tato analýza DNA funguje velmi dobře právě ve vodním prostředí. „Pokud lochneska nebo nějaký dosud neznámý organismus v jezeře Loch Ness existuje, tato metoda jej s jistotou najde,“ tvrdí Gemmel.
Je možné, že by jeho průzkum opravdu natrvalo ukončil roky pátrání po neznámém živočichovi?

Jak bude výzkum probíhat?
Sběr vzorků vody by měl začít už v nejbližší době a bude probíhat v několika částech jezera i v různých hloubkách. Po jeho ukončení budou vzorky odeslány do laboratoří, kde budou dále zkoumány a porovnávány s databázemi nejrůznějších dosud známých živočichů.
„Pokud by žil v jezeře jakýkoliv neznámý druh, mohu s jistotou říci, že jej odhalíme,“ tvrdí Gemmel.
Odborníci považují tuto metodu za tak průkaznou, že po ukončení výzkumu bude otázka, zda v jezeře Loch Ness opravdu žije nějaký neznámý tvor, nadobro zodpovězena…