Z oblohy nepadá jenom sníh nebo déšť, ale někdy také mrtví ptáci! Pokud je jen jeden či dva, nejde o nic neobvyklého. Ale co když jsou jich zhruba 3000? Právě tolik uhynulých opeřenců v jeden okamžik dopadá na zem v americkém městečku Beebe!
Jaká je příčina jejich smrti? A proč dochází k těmto případům po celém světě?
Zvony bijí jako o život a na temně modrém nebi vybuchují světelné gejzíry ohňostrojů. Je několik vteřin po půlnoci, 1. ledna 2011, a nad městečkem Beebe, skoro 140 kilometrů od Memphisu v americkém státě Arkansas, právě probíhají bujaré silvestrovské oslavy.
S jiskrami rachejtlí však padají k zemi i mrtvolky ptáků, jež ornitologové později identifikují jako vlhovce červenokřídlé (Agelaius phoeniceus). Má jich být na 3000 a pokrývají parky i ulice. Nikdo z odborníků tento masakr nedokáže objasnit.
Za nejpravděpodobnější vysvětlení je pokládána teorie americké ornitoložky Karen Rowe, která se domnívá, že příčinou úhynu opeřenců mohl být novoroční ohňostroj.
NEJEN PTÁCI
Jenže toto vysvětlení nelze použít na desítky podobných případů z celého světa, k nimž dochází v průběhu let pravidelně. V roce 2010 Americký geologický institut zaznamenal 90 zpráv o hromadných úmrtích ptáků a jiné zvěře.
I následující rok se s případy masového úhynu různých zvířat doslova roztrhl pytel.
Jen v lednu to byly tři velké události – v Arkansasu umírá na 100 000 ryb, v italské Ravenně padá k zemi asi 700 mrtvých holubů a v oblasti Indian River County na Floridě hromadně umírají mořští savci kapustňáci, známí také jako mořské krávy.
Co bývá příčinou těchto masových úmrtí? Dokážeme to zjistit a do budoucna jim zabránit?
Lenka Kabeláčová