Skip to content

Záhada pravěkého masakru

Za podivnými záhadami netřeba chodit příliš daleko, postačí zajet na Moravu, kde byly v roce 1871 v jeskyni Býčí skála nalezeny pozůstatky po hrůzném masakru, jenž po sobě zanechal mnoho znetvořených těl pravěkých lidí.

Co se tu odehrálo a proč tito lidé museli zemřít?

Na místě, které pravděpodobně sloužilo k obřadním rituálům, bylo v 19. století nalezeno 40 těl dívek a domnělých otroků. Tím však brutalita nekončí – mrtvolám chyběla většina údů, které byly rozházeny po celém prostoru.

Podle moravského archeologa Jindřicha Wankela (1821-1897) se pravděpodobně jednalo o bohatý pohřeb halštatského kněze, k obřadní smrti těchto mladých lidí odkazuje zdobený vůz a kamenný stolec, který se nalézal poblíž těl.

„Dlouhý slavnostní průvod se pohyboval opuštěným údolím, až pomalu dospěl k jeskyni. Byl to pohřební průvod!“

Býčí skála se zapsala i do dějin potápění. Spletitý labyrint podzemních chodeb je obrovský a z naprosté většiny je zatopený Jedovnickým potokem. Foto: othebo / pixabay
PRAVĚKÁ DÍLNA

V Býčí skále se nejspíš provozovaly podobné rituály pravidelně, což dokazují další kosterní nálezy. Podle některých je místo opředeno negativní energií, ozývají se odtud zvláštní zvuky, křik i zpěv. Po setmění údajně z jeskyně vycházejí průvody postav, které se za svítání vrací zpátky.

V jeskyni se také nalezly šperky, sošky, zbraně a jiné předměty. V roce 1869 našli bratranci Gustav a Ernest Felkovi prastarou sošku kovového býčka, podle které je nejspíš jeskynní komplex pojmenován.

Historici oproti tomu vznik názvu přisuzují býčímu kultu, který pravěké kmeny vyznávaly. Pozdější Wankelovy vykopávky odkryly prostor, připomínající dnešní metalurgicko-dílenský komplex – na místě byly sady nářadí, materiálů ke zpracování a polotovarů.

V letech 1912-1913 se zde potápěl Ing. Günther Nouackh v tzv. Šenkově sifonu. Jednalo se o první „těžké“ speleopotápění s uzavřeným dýchacím okruhem u nás, dost možná i v Evropě či na světě. Foto: Hans / pixabay
KRVAVÉ RITUÁLY, NEBO PŘEPADENÍ?

Wankelova teorie o rituálních obětech zní velmi realisticky, avšak konkuruje jí jiná myšlenka, a to taková, že se jednalo o prachobyčejné loupežné přepadení. Martin Kříž (1841-1916), Wankelův konkurent při výzkumu jeskyň, přišel s hypotézou, že v jeskyni bydlelo několik rodin, které byly pobity při obyčejném přepadení.

Přítomnost zdobeného vozu však nebyl schopen logicky objasnit. Dalším badatelem s odlišným tvrzením byl Jan Knies (1860-1937), který tvrdil, že jeskyně sloužila jako kovárna, kde své služby nabízeli potulní kováři.

Jejich zbohatnutí pak vedlo k tomu, že byli pobiti domorodci. Tato teorie se však příliš neuchytila, a tak stále převládá Wankelova hypotéza.

V roce 1920 byl Šenkův sifon vyčerpán a na konci Staré býčí skály byla objevena Nová býčí skála. Foto: sammi-jake / pixabay
NEVYČERPATELNÉ NÁLEZY

Býčí skála nezahrnovala pouze lidské oběti. Do jeskynních prostor se lidé přicházeli modlit a nosili tam bohaté dary. Výzkum jeskyně neustává, např. vědci z Univerzity Palackého dostali vzorek pokrmů, jež pravěcí lidé do podzemí přinášeli, jednalo se o spálené kousky stravy, které se budou analyzovat mikroskopy.

V historicích vyvolávají události v jeskyni stále nové otázky a pro archeology je místo nejvýznamnějším nalezištěm na našem území. Většina místních nálezů je k vidění ve vídeňském přírodovědném muzeu.

V období po druhé světové válce byly na místech mezi Býčí skálou a výtoky Jedovnického potoka objeveny Sobolova (Barová) jeskyně a Májové jeskyně. Foto: JerzyGorecki / pixabay
Foto: Úvodní foto: Tama66 / pixabay, Foto: 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Subaru Outback: Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota
iluxus.cz

Subaru Outback: Prémiové...

Nová generace Subaru Outback je příkladnou...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...