Podivný útvar poblíž měsíčního kráteru Von Kármán před nedávnem vyfotografovalo čínské lunární vozítko Yutu 2. Zpočátku se zdá, že jde o pravidelnou krychli připomínající kůlnu či snad malou chatrč.
Když však vozítko anomálii prozkoumá zblízka, ukáže se, že jde o něco zcela jiného.
V prosinci loňského roku svět obletěla virální fotografie neznámého útvaru, kterou v předchozím měsící pořídilo čínské lunární vozítko Yutu 2. Rover na odvrácenou stranu měsíce dosedá v lednu roku 2019 a od té doby prozkoumává krajinu, kterou by astronomové ze Země nikdy nemohli spatřit.
To samo o sobě je velmi vzrušující, neboť jde o první sondu tohoto typu. Za uplynulé tři roky Yutu 2 řídícímu středisku na Zemi posílá hned několik záběrů, které na internetu vyvolávají bouřlivé debaty o možném životě na Měsíci.
V centru té nejnovější se ocitá fotografie, kterou vozítko pořídilo během putování přes kráter Von Kármán. Je na ní zachycena pustá měsíční krajina a v kontrastu s temným vesmírem pozadí se na relativně rovném horizontu tyčí zvláštní pravidelný útvar.
Zdá se, že má tvar krychle, a mnozí se při pohledu na snímek neubrání srovnání s legendárním monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea.
Vědcům z čínské vesmírné agentury připomíná spíše jednoduchou chatrč s plochou střechou a začnou takovou přezdívku pro objekt používat. Je měsíční „chatrč“ skutečnou stavbou?
NEFRITOVÝ KRÁLÍK
Spekulace a výklady snímku vozítka Yutu 2 se pohybují od mimozemské vesmírné sondy či část tajné základny přes neobyčejnou leč přírodní formaci až po prosté zkreslení, kterých jsme v minulosti viděli již celou řadu.
V některých případech totiž dochází během procesu zpracování fotografií k automatickému dosazování okolních pixelů a některé objekty dostávají tvar pravidelnější, než jaký ve skutečnosti mají.
Naštěstí se v tomto případě fotografovaný objekt nachází asi jen 80 metrů od vozítka a tak se vědci rozhodnou přiblížit se k „chatrči“ a zjistit, která z vyslovených teorií je nejblíže pravdě.
Trvá asi měsíc, než se vozítko dostane do bezprostřední blízkosti a pak, na začátku letošního ledna, je záhada tajemné krychle rozluštěna. Tajemná krychle ve skutečnosti není krychlí, ale neobyčejně tvarovaným kusem horniny, který připomíná králíka.
„Nefritový králík“, jak se útvaru říká nyní, je zřejmě pozůstatkem dávného nárazu meteoritu a nic záhadného se k němu nepojí. Za zmínku ovšem stojí úsměvný fakt, že o králíkovi na Měsíci hovoří i prastará čínská mytologie.
Podle pověsti zde s bohyní Měsíce Čchang-e žije také Nefritový králík. Najde lunární vozítko ještě další postavy z bájí dálného východu?