Na pohřebišti Zelenyj Yar na Sibiři kopali archeologové více než dvacet let, místo ale stále obestírá mnoho záhad. Kdo byli lidé, jejichž mumie zde objevili? Mohli skutečně pocházet až z daleké Persie?
Vykopávky provází různá neštěstí a těžkosti, způsobují to snad duchové těchto dávných obyvatel?
Když v roce 1997 objeví ruští a američtí archeologové u města Salekchard, ležícího přesně na hranici severního polárního kruhu, první pozůstatky dávné civilizace, netuší, kolik záhad na ně čeká.
Než jsou vykopávky v roce 2017 pozastaveny, odhalí minimálně dvanáct výborně zachovalých mumifikovaných těl, přes sto dalších hrobů a množství artefaktů.
„Nikde na světě se nenašlo tolik mumifikovaných ostatků mimo močály,“ tvrdí ruská archeoložka Natalia Fjodorovová.
Mumie vznikly pravděpodobně přirozeně, neboť všechna těla byla uložena ve speciálních schránkách z kůry, kožešin a měděných plátů. Díky tomu mohou archeologové studovat i neobvyklé zacházení s mrtvými.
Někdo jim totiž roztříštil kosti a pohřbil je způsobem, který není typický pro žádné místní etnikum. Kromě posmrtného poškození ostatků leží všichni mrtví nohama směrem k blízké řece.
Podle archeologů se jedná o opatření, jak zabránit, aby se mrtvých zmocnily temné síly. Stačilo to ale?
Jenom jedna žena
Na základě všech objevů archeologové stanovili, že místo bylo obýváno od 6. do 13. století. Kromě mumií je objeveno mnoho bronzových nádob a nástrojů, použitý materiál ale není místní.
K překvapení vědců pravděpodobně pochází z Persie, vzdálené přes šest tisíc kilometrů. Částečné rozbory DNA naznačují, že rovněž některé mumie patří Peršanům. Jak se ale dostali do hluboké Arktidy?
Podle nálezů několika trvalých sídlišť tato tajemná civilizace dlouhou dobu prosperovala. Pokud její příslušníci skutečně přišli z Persie, jak se zvládli přizpůsobit a přežít v tak odlišném a drsném klimatu?
Dlouhou dobu byl matoucí také fakt, že se mezi více než stovkou hrobů nenašel jediný, který by patřil ženě. Až v roce 2017 je objevena 900 let stará mumie Polární princezny. Z těla této ženy se dobře dochovala pouze hlava, zato s vlasy a řasami.
Testy DNA se nedaří
S uspokojivým vysvětlením ale mají vědci stále potíže a o civilizaci hovoří jako o záhadné. Někteří jsou přesvědčeni, že se jednalo o obchodníky, kteří směňovali kožešiny právě třeba za bronzové artefakty.
Ačkoliv mumie představují zdánlivě ideální objekt na analýzu DNA, vědcům se ji podařilo provést pouze z malé části. Proč, to nechápou, uvádí, že za to možná mohou kovy v půdě. Podle místních to je ale jinak.
Něnci, etnikum, které oblast dlouhodobě obývá, nazývá místo nálezů mumií koncem světa a tvrdí, že na něm řádí temné síly. V roce 2002 musí být vykopávky dokonce pozastaveny, neboť dochází k velkým protestům od místních obyvatel.
Obávají se, že archeologové ruší věčný spánek mrtvých a ti se za to budou mstít. Když je výzkum v roce 2015 obnoven, dojde velmi brzy k několika záhadným úmrtím v řadách obyvatel i archeologů.
Již o dva roky později jsou proto veškeré práce na vykopávkách Zelenyj Yar definitivně ukončeny. Dozví se svět někdy, komu mumie patří?