Máte zrovna špatnou náladu a chcete si pustit nějakou písničku, která by vám vrátila úsměv do tváře? Potom se možná vyhněte skladbě, která si vysloužila označení „hymna sebevražd“.
V kalendáři je rok 1933 a v Maďarsku složil skladatel Rezsö Seress (1889-1968) písničku Ponurá neděle. Zda se však, že do hudby i textu písně pronikl démon zla!
Píseň Ponurá neděle (v maďarském originále Szomorú vasárnap) bývá označována za nejdepresivnější píseň všech dob. Textem ji opatřil básník László Jávor (1903-1992).
Na celkovém přijetí a vnímání písně se dozajista podepsala i atmosféra doby, ve které kulminovala světová hospodářská krize i nastupovala éra německého nacismu.
Série sebevražd
O čem pojednává text písně? Básník Jávor v něm líčí, jak chce protagonista truchlivého příběhu spáchat po smrti své milenky sebevraždu. Slova plná deprese, zmaru a prázdnoty plynou na pozadí neméně smutné hudby.
Již v roce 1936 byla vyšetřována sebevražda jistého Josefa Kellera, který v dopise na rozloučenou citoval úryvek z Ponuré neděle. Brzy však v Budapešti proběhla celá série sebevražd.
Skokem do Dunaje či střelnou zbraní zde ukončilo život sedmnáct lidí! Děsivé bylo, že u všech se údajně podařilo prokázat nějakou vazbu na zmíněnou píseň. Jeden šlechtic prý požádal o zahrání písně barového pianistu.
Když skladba dozněla, vyšel ven, přiložil hlaveň pistole ke spánku a stiskl spoušť.
Hudba nejen lékem…
Podobné tragické případy se objevily i v New Yorku, Berlíně a Římě. V londýnském vysílání BBC byla v době druhé světové války píseň Ponurá neděle oficiálně zakázána, protože by prý mohla negativně působit na morálku obyvatel Spojeného království.
Pověst, která píseň předcházela, byla však do jisté míry i cennou marketingovou značkou.
Ve čtyřicátých letech Ponurou neděli působivě přezpívala americká zpěvačka Billie Holiday (1915-1959). Jaký byl osud skladatele, který je autorem písně Ponurá neděle? Ukončil svůj život sebevraždou. Co dodat?
Snad jen, že píseň Ponurá neděle v interpretačním podání Billie Holiday objevíte snadno prostřednictvím internetového vyhledávače. S vědomím výše uvedeného však varujeme, abyste byli opatrní. Stejně jako je hudba lékem na bolavou duši, může být i jedem, kdoví…